22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Növényvédelem

Projekt a paradicsommoly elleni védekezés biológiai elősegítése érdekében

Agrofórum Online

2006-ban jelent meg Spanyolországban a paradicsommoly, ami az értékesítési lánc egészét tekintve jelentős veszteségeket okoz. Ez a kártevő elsősorban a növény leveleit támadja meg, hogy a parenchymával (a növények a tér minden irányában többé-kevésbé azonos kiterjedésű sejtekből álló szövete – a szerk.) táplálkozzon, amely számos élettani funkcióban vesz részt, de a gyümölcsökbe is képes behatolni, és olyan károkat okozni, amelyek a termést eladhatatlanná teszik.

Szélsőséges esetekben a hajtásokat is megtámadhatja, ami veszélyezteti a növény növekedését. A Conca de la Tordera termelői szövetkezet adatai szerint a kártevő 2018 és 2020 között 19% és 35% közötti veszteséget okozott. E veszteségeken túlmenően figyelembe kell venni a vásárlók által visszaküldött termékeket is.

A paradicsommoly világszerte a paradicsom termesztésének egyik legkomolyabb fitológiai problémája. A probléma kezelésére az Agrár-élelmiszeripari Kutató és Technológiai Intézet (IRTA) által koordinált operatív csoportot hoztak létre a kártevő elleni biológiai védekezés előmozdítása és a rovarölő szerektől való függőség csökkentése érdekében. A biológiai védekezés széles körben alkalmazott stratégia a paradicsomtermesztésben a kártevők elleni küzdelemben, és az európai Green Deal által előírt ökológiai átállásnak megfelelően az egyik leghatékonyabb eszközként tartják számon a kártevők elleni védekezés és a mezőgazdaság környezetkárosító hatásának csökkentése érdekében.

Az operatív csoport a Dolichogenidea gelechiidivoris parazita, a paradicsommoly természetes ellenségeivel dolgozik együtt. Ennek a parazita fajnak a lárvája úgy fejlődik ki, hogy a gazdatest – jelen esetben a paradicsommoly – testéből táplálkozik, ezáltal elpusztítva azt. A projekt keretében a parazita-populációk kezelését és a tenyésztés méretezésének szabályozását is tanulmányozzák, miközben a maresmei térségben lévő szántóföldeken végeznek kísérleteket a paraziták kihelyezésével kapcsolatban. A kísérleti projektben részt vevő mezőgazdasági termelőszövetkezetek gazdái és a növényvédelmi csoportok (ADV) szakemberei úttörőként vezették be a természetes ellenségek használatát a kertészeti kultúrák, és különösen a paradicsom kártevőinek biológiai védekezése érdekében.

A projekt megvalósítása négy maresmei termelői szövetkezet együttműködésének köszönhetően valósul meg: a Conca de la Tordera, a Progrés-Garí, az Agrícola Vilassar de Mar és a Cabrera de Mar vesz részt a kísérletben. Az IRTA felel az operatív csoport koordinálásáért, a projekt vezető testülete a Conca de la Tordera szövetkezet lesz, a többi szövetkezet pedig nyomon követi és biztosítja a kísérletek végrehajtását. A szövetkezetek kölcsönadják a gazdaságaikat a kísérleti tesztek elvégzésére, és gondoskodnak a projekt eredményeinek elterjesztéséről és továbbadásáról. A Selmar Szövetség és a Baix Maresme ADV elkészíti a munkanaplókat, elvégzi a jelentések és eredmények kritikai felülvizsgálatát, megtervezi és felügyeli a szaporítási műveleteket, valamint közzéteszi a projekt eredményeit.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9520240/a-project-to-promote-the-biological-control-of-the-tomato-leafminer/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

A tripszek elleni védelem és a túlzott páratartalom megelőzése

2023. április 1. 13:38

A liszteskék, a tripszek és levéltetvek, valamint a túlzott nedvesség okozta gombabetegségek elleni biztos – mellékhatás-mentes – védelem: ezt kínálja az Arrigoni, az az olasz cégcsoport, amely több mint 60 éve tervez és gyárt mezőgazdasági felhasználásra szánt agro-textíliákat.

A Mospilan 20 SG rovarölő szer kapott elsőként engedélyt hazánkban drónos kijuttatásra

2023. augusztus 18. 05:40

Az acetamiprid hatóanyagú Mospilan 20 SG az első növényvédő szer Magyarországon, amely engedélyt kapott pilóta nélküli légi járművel történő alkalmazásra.

Trendek a szántóföldi növényvédelemben - Agritechnica 2019

2020. március 27. 14:47

Az új technológiai megoldások egy célt szolgálnak, nevezetesen azt, hogy csak annyi szert használjunk amennyi szükséges, olyan pontosan amennyire csak lehet és ilymódon hozzunk létre egy modern integrált növényvédelmi rendszert.

Hitek és tévhitek a biotermékekről

2019. augusztus 8. 04:37

Mitől lesz bio a bio? Mi a pontos megnevezése? Árulhatom-e a piacon a kezeletlen paradicsomomat? Csak néhány kérdés, amit nap, mint nap hallhatunk a biotermékekkel kapcsolatban.