Növényvédelem

Gazdák figyelmébe: Új szabályok a növényvédelemben – Előadás az AGROmashEXPO-n

Agrofórum Online

Növényvédelmi gépek műszaki felülvizsgálata; közterület kezelése; lakott terület mellett folytatott permetezés esetén bejelentési kötelezettség.

Az FM és a Magyar Turizmus Zrt. Agrármarketing Vezérigazgatóság együttes szervezésében 2016. január 29-én „Gazdák figyelmébe – Új szabályok a növényvédelemben” címmel a NEBIH elnökhelyettese, Jordán László tartott előadást az AGROmashEXPO-n. A téma fontosságát mutatta, hogy az eseményen főként gyakorlati szakemberek jelentek meg.

Az előadás vezérvonala végig a környezetünk, egészségünk megőrzése érdekében végzendő felelősségteljes növényvédelmi gyakorlat fontossága körül mozgott. Így pl. táblázatos formában áttekintést kaptunk a 2014-ben végzett szermaradvány-vizsgálati eredményekről, jelezve, hogy főleg a zöldségféléknél (uborka, retek) többször tapasztaltak határszint-túllépést. 2015-os mérések szerint szintén a zöldségfélék (paprika, uborka) körében volt ilyen megállapítás. A kapott eredmények láttán a Greenpeace  saját vizsgálataival kezdeményezte a hatósági eljárást. A helyzetet botrányosnak tüntették fel, amely szerencsére közel sem ilyen súlyos, de maga a szermaradék-probléma figyelmeztetőleg hat a növényvédelemi tevékenységet végzőkre. 2012-2014 között a szerfelhasználást (szercsoportokra lebontva) vizsgálva kitűnt, hogy az integrált növényvédelmi szemlélet erősödése ellenére a szerfelhasználás 2013-ról 2014-re ötezer tonnával nőtt.

Ilyen előzmények és tények láttán a magas képzettségű szakemberek nélkül a növényvédelem gyakorlása mindig nagy kockázati veszélyt jelent, elég csak arra utalni, hogy milyen gyakran éri vád a növényvédelmet a méhészek részéről. Igaz, a méhpusztulásnak csupán 1-4 %-a vezethető vissza valós növényvédelmi okokra.

Az FVM 43/2010 rendelet felülvizsgálata, illetve annak módosítása mindenképpen megérett. Ezen belül is a főbb témák: növényvédelmi gépek műszaki felülvizsgálata; közterület kezelése; lakott terület mellett folytatott permetezés esetén bejelentési kötelezettség (pl. szomszédok tájékoztatására); vényhasználat minden I. kategóriájú szer vásárlása esetén. Kiemelt témának számít a deflektor alkalmazásának kötelezővé tétele, miután a csávázószerek kijuttatása során bekövetkező szersodródás/szerleválás okozta szennyezést deflektorral lehet megakadályozni.

Pontosításra került az engedély-visszavonás kérdése is az I. kategóriás szerek vonatkozásában („fehér könyv”). Így például kétéves eltiltást kell kiszabni jogosulatlan kiszolgálás esetén, egyéves eltiltás jár, ha lejárt engedéllyel tevékenykedik valaki vagy az előírásokat megszegi, ezzel az ember vagy állat egészségét veszélyezteti. Egy éven belüli ismételt jogsértés esetén soron kívüli továbbképzés lép életbe, ennek nem teljesítése esetén egy éves eltiltás. A soron kívüli továbbképzés minden fenti esetben is kötelező. A göngyöleg-téma visszatérő kérdés, a kiürült göngyölegek kezelése a termelő felelősségébe tartozik. Megtörtént az e-vény (elektronikus vény) bevezetése, tehát „papír nélkül” erre lehet a szert felírni.

Szintén bevezették, hogy minden növényorvosi vény mögött legyen a növényorvos és a termelő között egy évre szóló szerződés. Helyettesítő szer felírására van lehetőség (pl. ugyanolyan hatóanyagok esetén). A szerződés alapelveként a növényorvos tanácsát szigorúan figyelembe kell venni, csak ilyen előírás segítheti az integrált szemlélet megerősítését. A növényorvos és a termelő közötti szerződés bejelentési kötelezettsége számos kérdést vet fel, főleg magával a szerződés tartalmával kapcsolatban. Így abban a növényvédelmi szakember helyettesíthetőségére is utalni lehet, és meg lehet határozni a szerződés felbonthatóságát. Az is aktuális kérdés, hogy mikor köthet maga a szerkereskedő szerződést a termelővel. Számos olyan „kényes” kérdés is szóba került, melyek a növényvédelmi gyakorlatban vissza-vissza térnek. Ezt az összetett problémakört, a növényvédelemre háruló nagy felelősséget jelezték az előadás után a gyakorlati gazdák oldaláról elhangzott kérdések is.

(Dr. Kölcsei Tamás – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Valószínűleg nem újítják meg a flufenacet hatóanyag engedélyét

2024. október 3. 16:10

A flufenacet gyomirtó hatóanyag sok egyéb növényvédő szer sorsára juthat, és az újraértékelést követően Európában befejezheti pályafutását.

Hogyan segíthetjük elő a hasznos rovarok felszaporodását a kertben?

2024. március 6. 04:38

Kérem szíves válaszukat arra a kérdésemre, hogy hogyan lehet elősegíteni a hasznos rovarok felszaporodását a kertben?

Már drónnal is lehet permetezni

2022. február 10. 13:52

A légi permetezésre vonatkozó jogszabály módosításával az Agrárminisztérium együttműködésben az Innovációs és Technológiai Minisztériummal megalkotta a drónokkal történő növényvédő szer kijuttatásának jogszabályi környezetét, elősegítve ezzel, hogy az új, pontosabb és célzottabb kijuttatást lehetővé tevő légi permetezési technológia a magyar gazdák rendelkezésére állhasson.

Veszélyek a napraforgóban

2021. június 28. 10:42

A napraforgó a hazai szántóföldi kapás kultúrák egyik „legbetegebb” növénye. Nem csak egyes kórokozók tudják drasztikusan csökkenteni a termést, hanem különböző állati károsítók egész hada áll készen arra, hogy kárt okozzon a növényben. Ha sorra vesszük az idei tavasz történéseit, akkor könnyedén rájöhetünk, hogy 2021 eddig nem éppen a napraforgó éve volt.

A kukorica gombás betegségei és ellenük való védekezés – A kukorica szár- és levélbetegségei (2/2.)

2019. június 9. 04:36

A fuzáriumos betegségeken kívül egyéb gombás betegségeit is ismerjük a kukoricának. A cikkben ezek közül mutatjuk be a legjelentősebbeket, megemlítve még néhány Magyarországon is előforduló érdekesebb kórokozót.