Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Konstanca kikötőjében már csak szeptemberre vállalnak szállítást

Konstanca kikötőjében már csak szeptemberre vállalnak szállítást

Agrofórum Online

Ukrajna fekete-tengeri gabonaüzletének kulcsfontosságú szállítási alternatívája lett a romániai Konstanca kikötője, amelynek szállítási mennyiségét megkétszerezheti az új rekordév, állítják iparági szakértők és kereskedők.

Mivel június 26. óta nem jegyeztek be új hajót az orosz-ukrán gabonamegállapodás keretében, és a további meghosszabbítás bizonytalan, az ukrán tisztviselők szerint a romániai fekete-tengeri Konstanca kikötőjén keresztüli tranzit rendkívül fontos lesz. A háború kezdete óta Ukrajna teljes gabonaexportjának egyharmadát Konstanca bonyolította le.

A román kikötői üzemeltetők tavaly 8,6 millió tonna gabonát szállítottak ki, 2023 első öt hónapjában pedig 6,3 millió tonnát – közölte a konstancai kikötői hatóság a Reuters hírügynökséggel.

Csak tavaly Románia 47 áru- és személyszállító vasúti összeköttetést nyitott újra vagy újított fel Ukrajnával és a szomszédos Moldovával, és további munkálatok is folyamatban vannak. Ukrajna dunai kikötőiből a vasúti és uszályos tranzitútvonalak a háború 16 hónapja alatt üzemeltek. A logisztikai fejlesztések csökkentették a költségeket, így a Duna kritikus fontosságú Kijev mezőgazdasági exportja szempontjából.

Mindeközben az Odesszából induló hajók biztosítási díja, valamint az orosz-török-ENSZ-ellenőrzés isztambuli várakozási idejének költsége egy közepes méretű hajó esetében eléri az 1 millió dollárt.

A román kiindulópont lényegesen olcsóbb alternatíva nemcsak a nyugat-ukrajnai gabona számára, de még az ország középső részeiről érkező szállítmányok esetében is versenyképes marad – közölte egy ukrán kereskedelmi forrás.

Konstanca kikötője (fotó: Google Térkép)

Cezar Gheorghe, az AGRIColumn román gabonapiaci tanácsadó cég szerint ennek eredményeként a kikötő túlterhelt lehet, még akkor is, ha a fekete-tengeri gabonaipari kezdeményezést kiterjesztik.

Tart a betakarítási szezon, és Konstanca még mindig rendkívüli forgalmat bonyolít le

– mondta a Reutersnek Gheorghe, aki több évtizedes kereskedelmi tapasztalattal rendelkezik, és a román mezőgazdasági minisztériumnak adott tanácsot.

A 2023/2024-es szezonban akár 27 millió tonna ukrán gabonát és olajos magvakat is át lehet szállítani Konstancán, még akkor is, ha meghosszabbítják a folyosót, versenyezve az ígéretes román termésből származó 20-21 millió tonnával.

A két forrás együtt csaknem megduplázná azt a 25 millió tonnányi gabonát, amelyet Konstanca évente a csúcson kezelt, ez torlódásokhoz és késésekhez vezet.

Az exportőrök már nem kötnek szerződést konstancai szállítással július-augusztusra, nincs több hely, várhatóan sok gabona érkezik

– mondta Gheorghe. A szerződések aláírása folyamatban van a szeptemberi szállítással.

Nem tervezik leánybank létrehozását

A Rosselkhozbank orosz mezőgazdasági bank közölte, hogy nem fontolgatja olyan leányvállalat létrehozását, amely csatlakozhatna a SWIFT globális fizetési rendszerhez – jelentette az Interfax. Egy ilyen lépés elkerülheti a fekete-tengeri gabonaüzlet összeomlását, amely július 17-én jár le.

Kiemelt kép: Google Térkép

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Bővült az élelmiszerek kiskereskedelme

2024. június 21. 14:10

A kiskereskedelem minden ágazatában forgalomnövekedést mért a KSH az egy évvel korábbihoz képest.

A kisebb termés ellenére növelheti jövőre a gabonaexportot Oroszország

2021. május 24. 08:36

Oroszország versenyben áll az Európai Unióval a világ legnagyobb búzaexportőre címért.

Az erős rubel miatt maradtak stabilak az orosz exportárak

2021. június 9. 05:33

A fekete-tengeri kikötőkből származó 12,5 százalékos fehérjetartalmú új termésű orosz búza és a július végi utánpótlás ára a múlt hét végén tonnánként 256 dollár volt.

Oroszországnak kezdettől fogva az volt a terve, hogy a háború finanszírozása érdekében elrabolja az ukrán gabonát – állítja a jelentés

2023. november 28. 08:10

Úgy tűnik, nem „menet közben alakult ki” az ukrán gabona kifosztásának terve – legalábbis ezt állítja egy nemzetközi emberi jogi csoport, amely szerint Oroszországnak már az invázió kezdetekor az volt a célja, hogy 1 milliárd dollárnyi ukrán gabonát kaparintson meg magának – a háborús erőfeszítései finanszírozására.

Oroszország maradhat a világ legnagyobb búzaexportőre

2020. június 12. 09:02

Egy elemzés szerint az Oroszországból, Ukrajnából és Kazahsztánból származó búzakivitel stabil marad a 2020/21-es időszakban.