A gyümölcsszedők betanítása a virtuális valóság eszközeinek segítségével, a robotok alkalmazása a gyümölcskonténerek mozgatására, valamint a fizikai munkát megkönnyítő mesterséges külső vázak viselése mind-mind olyan lehetőségek, amelyeket az ausztrál bogyósgyümölcs-termelők a munkaerő hatékonyságának növelése érdekében fontolóra vesznek.
A Hort Innovation révén megvalósított és a The Growth Drivers által vezetett, a bogyósgyümölcs-termelőkkel folytatott konzultációt követően végrehajtott kutatás célja az volt, hogy gyakorlati, technológiai alapú megoldásokat találjon az ágazat egyik legnagyobb kihívásának megoldására.
A kiválasztott technológiákat ezután a leendő szolgáltatókkal konzultálva fejlesztették ki, majd a termelőkkel folytatott interakciók – többek között interjúk és egy speciális termelői workshopok – révén hitelesítették és továbbfejlesztették. Brett Fifield, a Hort Innovation vezérigazgatója szerint a kutatás betekintést nyújtott a nem túl távoli jövőbe:
„A kertészeti ágazat részéről egyre nagyobb igény mutatkozik az olyan technológiák feltárására és alkalmazására, amelyek segítenek megoldani a termelők legnagyobb kihívásait. A bogyósgyümölcs-ágazat mind mennyiségben, mind értékben számottevő növekedést tapasztalt, de a friss gyümölcsök iránti kereslet kielégítése nagymértékben függ a kézi betakarítástól.”
Ky Snyder, a Growth Drivers elnevezésű projekt vezetője szerint a kutatás bebizonyította, hogy többféle megoldás létezik a bogyósgyümölcs-termelők és általában a kertészeti ágazat számára:
„A virtuális valóság használata egyre népszerűbbé válik a kertészeti ágazatokban, mivel lenyűgöző és érdekfeszítő tanulási élményt nyújt a dolgozóknak. A technológiákban hatalmas lehetőségek rejlenek, amelyek forradalmasíthatják a gyümölcsszedők képzését azáltal, hogy jelentősen csökkentik a képzési időt, és megkönnyítik a szezonon kívüli és a telephelyen kívüli képzést is.”
Másik példaként az autonóm együttműködésre képes robotok említhetők, amelyek mesterséges intelligencia segítségével képesek a különböző szántóföldi műveletekhez, például a termés szkenneléséhez és szállításához szükséges helyszínek közötti közlekedésre. A gyümölcsszedők által a betakarított termények szállítására és a készletek begyűjtésére fordított idő kiküszöbölésével akár 20 százalékos potenciális munkaerő-megtakarítás is elérhető a szüretelő csapatok körében.
A Hillwood Berries farmvezetője, Andrea O’Halloran szerint ez a kutatás kibővítette a bogyósgyümölcs ágazat elképzeléseit arról, milyen lehetőségekre számíthatnak a jövőben:
„Ki gondolta volna, hogy az autonóm robotok és a virtuális valóssággal működő fejhallgatók a bogyósgyümölcs-termesztők számára már a sarkon állnak? Ez a kutatás biztosítja az iparágunk számára ezen megoldások továbbfejlesztésének ütemtervét, azzal a végső céllal, hogy a bogyósgyümölcs-termesztők képesek legyenek ezt a technológiát a gyakorlatban is alkalmazni.”