Gyümölcs

Almatermesztés: nem lesz nehéz felülmúlni a tavalyi katasztrofális évet

Agrofórum Online

Közreadta az almatermeléssel kapcsolatos prognózisát a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Röviden úgy lehet összegezni, hogy a tavalyi katasztrofális év után ismét jó termés ígérkezik a hazai almaültetvényekben.

De nézzük kicsit részletesebben az előrejelzést! Az ez évi adatok szerint hazánkban 20 564 hektáron folyik almatermelés. A területi tendencia és a termésmennyiség egyaránt csökkenést mutat, a terméspotenciál mára mindössze 600–650 ezer tonnára zuhant, de – az időjárási károk miatt – még ezt a potenciált sem sikerült kihasználni az utóbbi években.

A jelenleg rendelkezésre álló ismeretek birtokában úgy tűnk, hogy a termőterület évi kb. ezer hektáros csökkenése a következő pár évben is folytatódhat vagy akár fel is gyorsulhat, ami egyúttal a terméspotenciált is csökkenti.

Bio, és ami mögötte van

Jelenleg mintegy 6000 hektár almaültetvény áll ökológiai (bio) művelés alatt, átállás alatti vagy átállt státuszban. Valószínűsíthető, hogy az almatermő terület ezen 30%-a (!) relatíve alacsony terméspotenciállal rendelkezik, tekintettel arra, hogy gyakorlati ismereteink alapján javarészt az idősebb vagy gyengébb kondíciójú ültetvények kerültek át az ÖKO programba.

Továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye vezet

A legnagyobb termesztőkörzet továbbra is Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye: 15 136 hektár almaültetvény található itt, ami a jelenlegi termőfelület háromnegyede. Kiegészülve Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyék 1705 hektárnyi termőfelületével, azt lehet mondani, hogy az észak-keleti országrész adja a hazai almatermő felület bő 80%-át.

Ingadozások a termésmennyiségben

A termésmennyiség az utóbbi években jelentős ingadozásokat mutat. Ennek oka elsősorban az időjárási káreseményekben, meghatározóan a tavaszi fagyokban keresendő. A legutolsó jó évjárat – a termésmennyiség szempontjából – 2018-ban volt, amikor hazánkban 725 ezer tonna termést takarítottak be, de további 50–100 ezer tonnát nem sikerült, a feldolgozó kapacitások vagy tárolókapacitások szűkössége miatt. A 2019–2021-es években az időjárási károk miatt 360 és 470 ezer tonna között mozgott az éves almatermés, ami az akkori terméspotenciál kb. 60%-a volt. A 2022. év emlékezetessé vált az ágazat számára, hiszen az elmúlt három évtized egyik leggyengébb termését hozta el, mindössze 280 ezer tonna volt a szüretelt mennyiség.

És a jelen

A jelentősebb tavaszi fagyok a Dunántúlon és az ország középső térségében (Zala és Bács-Kiskun vármegyék mint jelentősebb termesztőkörzet) okoztak visszaesést a termés mennyiségében. Az észak-keleti országrész almaültetvényeit ez évben jobbára megkímélték a súlyosabb tavaszi fagyok. Bár megporzást és terméskötődést nem segített a kedvezőtlen, hűvös, borús, fényszegény, szeles és csapadékos áprilisi időjárás, de komolyabb károkat  nem okozott, köszönhetően az  almaültetvények relatíve késői virágzásának. Ennek következtében jelentősebb terméskötődési, illetve terméshullási problémákat a termelők nem tapasztaltak. Ellenben a meggy, cseresznye vagy szilva esetében, ahol drasztikus kötődési problémák voltak tapasztalhatók. Május óta az időjárás közel optimálisan alakul, hiszen bőséges a csapadékellátottság és összességében kevés, illetve rövid a kánikulai időszakkal járó hő- és sugárzási stressz.

Viharos nyár

Idén nyáron talán az átlagosnál több a vihar- és jégkár, a termelők minden jelentősebb almatermő régióban találkoztak heves jégveréssel. Ez jellemzően nem mennyiségi, hanem minőségi károkat okoz. Vagyis csökken az étkezési alma és nő az ipari alma árualapja. A csapadékos tavasz következménye az, hogy átlagosnál nagyobb a varasodásfertőzés. Mindez megint csak az ipari alma mennyiségét növeli a „frisspiaci almának induló” mennyiségekkel.

500–550 ezer tonna várható

Mindezek eredőjeként az idei évre 500–550 ezer tonna közötti almatermést prognosztizál a szakmaközi szervezet Magyarországon. Mindebből mintegy 400–430 ezer tonna lehet ipari alma, és 100–120 ezer tonna étkezési alma. A fajták között kirívóan gyengén vagy jól teljesítő fajtát nem látunk, nagyobbrészt a fajták összehasonlításában is kiegyensúlyozottnak látszik a termés. A gyümölcsméretek – a közel optimális időjárás okán – szintén nagyon kedvezően alakulnak: az öntözetlen ültetvényekben is sok esetben már most olyan vagy nagyobb a gyümölcsök mérete, mint tavaly betakarításkor.

Mindez a következő hónapban még változhat

A szakmaközi szervezet felhívja arra a figyelmet, hogy a becslési hiba jelenleg még +/- 10%. A következő hetek időjárásától függ. hogy miként alakul a gyümölcsméret és ennek következtében a termésmennyiség, illetve az étkezési-ipari alma kihozatala is. Részletes termés és piaci prognózisra augusztus közepén vállalkoznak, az augusztus elején megjelenő európai prognózisok tükrében.

(Forrás: FruitVeB)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ehetjük-e nyersen a kökényt?

2024. november 8. 06:40

A kökény magja, hasonlóan a sárgabarack és a mandula magjához, amygdalint tartalmaz, amely a szervezetben ciánsavra bomlik, és súlyos mérgezési tüneteket okozhat.

Hogy éri meg diót termelni?

2024. október 23. 13:10

A dió termesztésének sikerességéről kérdeztük az Engelhardt Dióbirtok tulajdonosát: évről évre színesebb a tapasztalatok köre.

Így teleltethető a pomelo

2024. október 23. 10:10

Közép-európai éghajlaton a cserepes Citrus maxima nyáron a szabadban tartható, mégpedig ott, ahol elegendő fényt és meleget kap.

Ezért igazi kincs az őszi málna

2024. október 22. 13:10

Az őszi málnák a napos, meleg helyeket kedvelik. A talaj legyen humuszban gazdag, pH-értéke 5,5 és 6 között.

Az elmúlt 7 év legrosszabb almatermése várható Németországban

2024. augusztus 27. 15:10

A gyümölcstermesztők jóval az átlag alatti, 734 ezer tonnás mennyiségre számítanak, ez mintegy 22 százalékkal kevesebb, mint az előző évben.

Hazai almatermés: időjárási változások és azok hatásai az idei évben

2024. szeptember 12. 13:10

Hasonlóan a 2022-es évhez, idén is gyakoriak voltak a nyári hőhullámok, ami a nyár végére csak fokozta a növénykondíció romlását.

Bajban a nagy almatermesztő körzetek, fagypont környékére hűlt a levegő Lengyelországban

2024. április 24. 08:10

Az előrejelzések szerint április 25-ig maradnak az éjszakai fagyok Lengyelországban, veszélybe sodorva a gyümölcsösöket.

Méltatlanul elfeledett régi almafajták

2019. február 12. 04:47

Mára a régen sokak által kedvelt almafajták termesztése kezd háttérbe szorulni, helyüket átveszik a modern fajták. Vannak azonban olyan gazdálkodók, akik nem feltétlenül csak a profitot nézik, hanem feltett szándékuk a régi almafajták megőrzése.