Gépinfo

Három gazda tesztelte a drónos vetést – és meglepődtek!

Agrofórum Online

A talajkontaktus hiánya, a vetőmagok területi eloszlásának egyenetlensége, a magas költségek, no és az előre a nem látható ráfordítások – a mezőgazdasági drónokkal végzett vetés számos előítéletet szül.

A címben említett három német gazda éppen ezért szerette volna pontosan tudni, hogy mi az igazság, ezért kipróbálták a drónos vetést.

A gazda arra számított, hogy alig lesz valamije

A 2022-es év rendkívüli szárazsága miatt Henrik Rühmkorf arra számított, hogy a DSV TerraLife márkájú ProTR30-as keverékéből – amelyben keresztesvirágú növények, valamint napraforgó, takarmányborsó, len, perzsa- és fehér here, jégcsapretek, bükköny, cirok és négermag is volt, 28 kg/ha vetőmagmennyiséggel – alig fog valami kikelni. Azonban nagyot tévedett.

„A finom magvakból álló lóhere fajtákat leszámítva 2022-ben egyenletes növényállomány alakult ki – mondta a növénytermesztő. – Miközben a helyibéliek leginkább a napraforgóknak örülhettek, én megdöbbentem az első ízben kipróbált drónos vetés sikerén.”

Rühmkorf körülbelül 18 hektáron vetette el a vetőmagot a búzatáblában néhány nappal a betakarítás előtt:

„Ehhez drónpilótával jártam végig a területeket. Korábban fix pontokat mentettem el a telefonomban, megjelöltem a területeket, majd a navigációs adatokat a drónba tápláltam. Így a készülék tudta, hogy hova kellett repülnie.”

Akkumulátor problémák

A 7,50 m-es működési szélességével a szerkezet néhány órán belül készen állt a betakarítás előtti vetésre. – Csak a megrakott drón akkumulátorai merültek le gyorsan – mondta Rühmkorf. – Ezeket szinte minden hektár után gyorsan fel kellett tölteni a szántóföld szélén lévő generátorral.

Kétszeres művelés és késői vetés

Míg korábban a gazda kétszer művelte meg a földet, és viszonylag későn vetette el a köztes növényeket hagyományos módon, most a drónra hagyatkozik. Ezért a repülős vetésért áfával együtt mintegy 35 euró/ha-t fizet, és az időelőnyt a növekedéshez használja ki.

Manfred Sayer a minimálisra akarja csökkenteni a talajművelést

Az 50 éves gazdának a Heilbronntól délnyugatra fekvő 54 hektáros szántóföldi gazdaságában különböző talajviszonyokkal kell megküzdenie: a jótól a homokosig minden van – foglalta össze. Az ő térségében átlagosan évi 500–700 mm csapadékra lehet számítani, bár a tavaly nyári aszály az ő földjén is gondot okozott.

Sayer 15 éve alkalmazza a talajművelés nélküli gazdálkodást, mulcsvetéssel: a talaj most sokkal lazább, finommorzsás, nincsenek göröngyök, minden könnyebben megy, és a földigiliszták is szaporodnak. Sayer kezdetben egy 2 hektáros tesztterületen próbálta ki a drónos vetést.

„Azt gondoltam magamban, hogy ha nem működik, akkor maximum újra kell vetnem – mondja Sayer, aki a köztes kultúrák keverékét drónnal juttatta ki a búzaállománya fölé a betakarítás előtt. – Röviddel ezután a kombájnnal áthajtottam rajta aratáshoz, a szalmát a szántóföldön hagytam, és kész is voltam.”

A szántóföldi gazdálkodót mindenekelőtt az időmegtakarítás győzte meg

„A köztes vetés eredménye pontosan ugyanaz, mint a Köckerling forgóboronámmal, de az egész sokkal gyorsabb – mondja a gazda. – Negyedóra alatt kész volt az egész.”

Werner Heck gazdálkodó az erózió és a szárazság ellen küzd – permetezéssel. A 63 éves billigheimi gazda különösen az aszály és az erózió miatt aggódik. Ezért szeretné megóvni a földje vízháztartását, és felkészíteni a talajt a szélsőséges időjárási eseményekre. A drónnal történő köztes vetés tökéletesen illeszkedik ebbe a tervbe. A Heilbronn melletti telephelyén a gazdálkodónak főként dombos, nehéz és agyagos talajokkal és évi 600–700 mm csapadékkal kell megküzdenie.

Az első drónos vetési kísérlet kudarcot vallott

Az első kísérletre április végén került sor. Mivel azonban a repülős vetés után túl kevés eső esett, a palánták a felszínen kiszáradtak. A második kísérlet két héttel a búza betakarítása előtt viszont sikeres volt.

„Utána átmentem rajta a rugós boronával, és így teremtettem talajkontaktust. Ez jól működött” – jelentette ki.

A tartós hőség okozott fejfájást

Az első hetekben a borult idő, majd a későbbi bőséges fény ideális volt a növények számára. A közben előforduló állandó hőség ugyanakkor Hecknek problémát okozott. Szeptember elején azonban végre sok eső esett, és a kapásnövények gyorsan sűrűvé váltak.

A gazdát mindenekelőtt az alacsonyabb költségek győzték meg

Werner Heck idén már 40 hektárnyi területet vetett be drónos vetéssel. – A vetőmag drónnal történő kiszórása jól működik. Mindenkinek ajánlom – mondja a gazda. Különösen a költségmegtakarítás győzte meg. – Most körülbelül 35 eurót fizetek (13 500 forintot – a szerk.) hektáronként. A drón körülbelül 4-5 hektárt vet be óránként.

(Fotó: Helio Drones)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Ezt kell tudni a növényvédő szerek drónos kijuttatásának kérelmezéséről

2024. március 5. 15:10

Az elmúlt időszakban számos kérdés érkezett a Nébih munkatársaihoz annak kapcsán, hogy ki, hol és hogyan kérelmezheti növényvédő szerek és növényvédelmi hatású készítmények engedélyezését drónnal történő kijuttatásra. Az alábbiakban összegyűjtöttük a témához kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat.

Nemzetközi piacra készül a magyar permetező drón

2022. szeptember 22. 11:27

A győri Széchenyi István Egyetem fontos szereplője a drónkutatásnak.

A mezőgazdaságot is szolgálja a Széchenyi István Egyetem új drónlaborja

2021. december 9. 07:02

Idén indult el a győri Széchenyi István Egyetem világon egyedülálló drónirányító és drónadatelemző szakirányú továbbképzése.

Senki ne vegyen permetező drónt!

2019. március 12. 13:47

A rendezetlen jogszabályi környezet miatt permetezési célra jelenleg tilos drónokat használni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara – a társszervezetekkel egyetértésben – sürgeti a szükséges szabályozás megteremtését.