Növényvédelem

Cserebogár-invázió van a gyümölcsösökben

Agrofórum Online

Az áprilisi és májusi bogarak is rajzanak, tömegével láthatók a leveleken.

Cserebogár-invázió van a kertekben, gyümölcsösökben. Az áprilisi és májusi bogarak is rajzanak, tömegével láthatók a leveleken. A tyúkok szívesen segítenek a pusztításban, de a legtöbb helyen muszáj valamilyen vegyszert alkalmazni.

Az elmúlt hetekben hirtelen elszaporodtak a rovarok. Külön ki kell emelni a cserebogarakat, az áprilisi, de már a májusi cserebogár is rajzik. A levelek rágásával kezdik, akkor még el lehet őket csípni, mert a fán is lepermetezhetők, ellentétben a későbbi fajokkal. Ahogy azonban lerakják a talajba a tojásaikat, már nincs megoldás – magyarázta Zsigó György, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti elnöke a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.

Úgy is lehet őket gyéríteni, hogy hajnalban lerázzuk őket, és bedobjuk a tyúkoknak, de a permetezés is megfelelő, piretroid szerekkel – mutatott rá.

A másik nagy gondot az atkák terjedése jelenti. Már az első telepeiket is létrehozták, így sürgősen permetezni kell, ha valakit zavar az elsősorban esztétikai gondot okozó kártevő. Vannak nagyon jó atkaölő szerek, azokat felváltva, bőséges lémennyiséggel, apró cseppképzéssel kell használni. Két hatóanyagot lehet kiemelni: egyik a hexitiazox, a másik a flufenzin, amely a fonákon lévő atkákat is eléri.

Egyes tájrészeken nagyon nagy gondot okoznak a barkók is. Fel kell lépni ellenük, mert kirághatják a rügyeket, egy kora tavaszi fertőzéssel pedig odalehet a teljes termés. Ellenük azonnali hatásként valamelyik piretroid készítményt javasolt használni.

Az araszoló hernyókból is bőven akad idén. Ha van a kertben, akkor az előbb említett hatóanyagcsoporttal lehet védekezni ellene – magyarázta.

A különböző molyokra, így az alma-, a szilva- és a barackmolyra még csak most kell készülni, ahogy a cseresznyelegyek ellen is.

(hirado.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

BASF együttműködés a fenntartható mezőgazdaságért

2019. november 6. 09:02

A fenntarthatóság eszméje csak akkor válhat a termelők hétköznapi valóságává, ha gazdaságilag is megvalósítható megoldások születnek, ehhez pedig szükség van az innovációra, a digitalizációra és a megfelelő szabályozó környezetre.

Miért világosak a naspolya levelei?

2018. május 7. 13:42

H. Lajos kérdése: a holland óriás naspolyának miért világosak a levelei, mi a problémája, mivel védekezzek ellene?

Védelem a virágzás időszakában is

2021. április 22. 10:47

A repce fejlődésével a tavaszi védekezés újabb szakaszába lép – a szárat, a virágzatot és a becőket károsító, jelentős terméskiesést előidézni képes kórokozók és kártevők elleni védelem lesz a fő feladat.

Kérdések és válaszok a biogeN (mIKRo-CELL) felhasználásával kapcsolatban

2022. július 29. 11:33

Elkezdődtek az aratások, így az eddig hozzánk érkezett kérdésekből válogattunk, és nyilvános válaszokkal igyekszünk további termelőknek is segíteni.