Gépinfo

Felhasználóbarát újdonságok a Kvernelandtól a legtökéletesebb munkavégzés érdekében

Agrofórum Online

Menet közben állítható munkamélységű forgóboronát, valamint a permetszer túl- vagy aluladagolást elkerülni segítő kombinált feltöltési programot mutatott be újdonságként a Kverneland.

A Kverneland számos termékújdonságot (és frissítést) mutatott be augusztus végén egy kétnapos nemzetközi sajtótájékoztatón. Az informatív, szántóföldi bemutatókkal tarkított németországi rendezvényen az Agrofórum is ott lehetett a Kverneland Group Hungária Kft. meghívása révén.

Itt munka közben is láthattuk az új generációs Rotago F forgóboronát, amely olyan egyedi tulajdonságokkal bír, mint például a menet közbeni simító- és munkamélység-állítás. Az alap elektronikával felszerelt, vagy ISOBUS változatú, 4 és 6 méter munkaszélességű forgóborona a magágyelőkészítés hatékony eszköze.

Miért is fontos a menet közbeni változtatható munkamélység? A gazdálkodók maguk tudják a legjobban, hogy a talajaik hol igényelnek több vagy kevesebb intenzív talajelőkészítést. Ez a Rotago F esetében immár egy gombnyomással meghatározható. Alapkivitel esetén a traktor hidraulikáján keresztül, az ISOBUS-kompatibilis változat esetén pedig a traktor saját terminálján vagy a Kverneland Tellus Pro/Tellus GO+ monitorán keresztül végezhető el mindez.

A munkamélységet mindig a lehetséges minimumértéken kell tartani, mivel egy centiméter „felesleges” munkamélységen történő munkavégzés hektáronként kb. 140 tonna talaj megmozgatását jelenti. A munkamélység csökkentése a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét is csökkenti.

A Rotago szabadalmaztatott tolt koncepciójának mélységállítása lehetővé teszi a munkamélység beállítását a traktorkabinból, a traktor 3. pontjának vagy a lezáró hengernek újbóli beállítása nélkül. A paralelogramma-karos függesztőszerkezet biztosítja, hogy a forgóborona mindig párhuzamos maradjon a talajjal. A forgóborona egység és a simító mélységállítása egymástól függetlenül megtörténhet.

A Rotago F használható önálló munkagépként vagy f-drill CB F csoroszlyasínnel és f-drill fronttartállyal vetéskombinációban, egymenetes műveleti rendszerként. A csoroszlyasín gyorsan fel- vagy lekapcsolható.

Hasznos újdonság a Kverneland TwinFill kombinált feltöltési program is az iXter B hátsó függesztett permetezővel kombinált iXtra fronttartályokhoz. Rendkívül felhasználóbarát, időtakarékos megoldás, amellyel elkerülhető a növényvédőszer nem megfelelő aránya a mellső vagy hátsó tartályban. Manapság a kezelő ugyanis kétféleképpen töltheti meg a mellső-hátsó permetező-kombinációt. Vagy két alkalommal a két tartályt külön-külön, vagy egyszerre, ám ebben az esetben a növényvédőszer hozzáadása után hosszabb keverési időre van szükség.

A növényvédő szer egyszerre történő hozzáadásakor eddig csak olyan mellső-hátsó kombinált megoldások voltak ismertek, amelyek a keveréket az első és a hátsó permetezőtartály között keringtetik, szivattyúval oda-vissza adagolva, hogy mindkét tartályban azonos koncentrációt érjenek el. A probléma itt az, hogy szinte lehetetlen megállapítani, mikor érjük el a keringgetéssel azt, hogy többé-kevésbé azonos koncentráció legyen a mellső és a hátsó tartályban.

A TwinFill automata feltöltőprogram azonban lehetővé teszi, hogy a kezelő egyszerre töltse fel a növényvédő szert mind az első, mind a hátsó tartályba, az ismeretlen keverési idő hátránya nélkül.

A szoftver gondoskodik arról, hogy a permetlé megosztásra kerüljön, és a megfelelő mennyiségben és azonos koncentrációban kerüljön a mellső és a hátsó tartályba. Miután mindkét tartályt a kívánt szintre töltöttük fel tiszta vízzel, mindkét tartályban azonos koncentráció érhető el.

A TwinFill rendszerrel azonnal elkezdhető a permetezési munka, mert a keverék mindkét tartályban tökéletesen lesz hígítva és felhasználásra készen áll a teljes permetezési munka alatt. A tiszta víz vagy permetlé sem megy veszendőbe, mert előre pontosan kiszámítható, hogy mennyi vízre vagy permetlére van szükség.

Az iXtra-iXter B kombináció továbbra is megtartja a multi tank felhasználás jellegzetességeit, amivel a mellső és a hátsó tartályban két különböző permetlé keveréket készíthetünk különböző alkalmazásokhoz, vagy tiszta vizes tartályként használva, későbbi bekeveréshez, vagy egy másik tartály keverék elkészítéséhez egy későbbi időpontban, egy másik helyen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

2025. március 29. 13:10

Az idei Agritechnica szakkiállításon az integrált növénytermesztés új lendületet kap a modern technológiák és a precíziós megoldások révén.

Permetezni kell: kedvez az időjárás a tafrina kialakulásának

2020. március 3. 15:15

2020 első két hónapja nem kényeztette el a gazdálkodókat csapadék tekintetében. Január-február hónapokban csupán egy havi mennyiség hullott le, mindehhez pedig több évtizede nem látott, magas téli hőmérséklet társult. Szerencsére az elmúlt esztendő utolsó két hónapja csapadékban bővelkedett, mindkét hónapban többhavi csapadék hullott, eső formájában.

A növényvédelemben tényleg a vegyszer a legfontosabb?

2018. szeptember 6. 08:31

A növényvédelem nem a permetezéseknél kezdődik. Ez egy sokkal bonyolultabb folyamat.

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat az egészséges termés érdekében?

2023. április 16. 04:39

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat, hogy egészséges maradjon a termésük?

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?