Habár nem ebben az évben készítette el a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGy) a „Nyitott laboratórium” nevet viselő országos ivóvízminőség felmérését, de annak eredményei mai napig érvényesek, sőt valószínűleg napról napra több fogyasztót érintenek.
Az Európai Uniós forrásokból megvalósult projekt a hazai csapvizek ólomtartalmát, illetve a határérték feletti ólomtartalmú csapvíznek kitett lakosság nagyságát vizsgálta. Emellett elemezték az ólom-oldékonyságot befolyásoló vízminőségi tényezőket is.
Miért volt erre szükség?
Leginkább azért, mert az ólom közismerten egészségkárosító anyag. A vízben jelenléte csak vizsgálattal mérhető, hiszen nincs jellegzetes íze, szaga. A véráramba bejutva nagyobb része távozik, kisebb része azonban elraktározódik. Különösen kisgyermekek, illetve várandósok számára jelenthet kockázatot az ólommal szennyezett víz fogyasztása.
Arról, hogy a csapvizet fogyasztva mekkora mennyiségben jut a szervezetünkbe, illetve milyen romboló hatása van, igen kevés információ áll rendelkezésünkre. Az ólomkockázat ( a jelenlegi eredmények szerint) az 1970 előtt épült házakat, intézményeket is érinti, de még inkább azokat, amelyek 1945 előtt készültek, és ólomcsövekkel oldották meg a vízlevezetést.
A mi lakhelyünkön is lehetséges?
A vizsgálat eredményeképpen elkészült egy térkép is, amely segít megtudni, hogy az adott lakóhelyen mekkora az ivóvízben előforduló ólom kockázata. Ehhez nem kell mást tenni, mint kiválasztani a vármegyét, ahol élünk, majd a keresőbe beírni a pontos lakcímet:
https://efop180.antsz.hu/temak-konyezetegeszsegugy/olom-az-ivovizben/olomkockazati-terkep.html
Milyen kockázati szinteket különböztethetünk meg?
Nagyon magas kockázati szint
Nagyon magas a kockázata, hogy a csapvíz ólomtartalma az épülettömbben meghaladja az egészségügyi határértéket. A csapvíz ólomtartalma csak vizsgálattal állapítható meg biztonságosan. A csapvíz ólomtartalmának vizsgálata mindenképp javasolt. Amennyiben az eredmények igazolják, az épületen belüli ólomforrások felderítése szükséges.
Magas kockázati szint
Magas a kockázata, hogy a csapvíz ólomtartalma az épülettömbben meghaladja az egészségügyi határértéket. A csapvíz ólomtartalma csak vizsgálattal igazolható biztonságosan. A csapvíz ólomtartalmának vizsgálata javasolt, az 1945 előtt épült épületekben, különösen a várandósok és a kisgyermeket nevelők részére. Amennyiben az eredmények igazolják, az épületen belüli ólomforrások felderítése javasolt.
Közepes kockázati szint
Előfordulhat, hogy a csapvíz ólomtartalma az épületben meghaladja az egészségügyi határértéket. A csapvíz ólomtartalma csak vizsgálattal igazolható biztonságosan. A csapvíz ólomtartalmának vizsgálata javasolt az 1945 előtt épült épületekben, illetve a várandósok és a kisgyermeket nevelők részére.
Alacsony kockázati szint
Alacsony kockázatú épülettömb. Kis esélye van, hogy a csapvíz ólomtartalma az épületben meghaladja az egészségügyi határértéket, az ólomcsövek jelenlétének kockázata alacsony, egyéb ólomtartalmú szerelvényekből történő kioldódás előfordulhat, de az egészségügyi határértéket meghaladó ólomszintek valószínűsége alacsony.
Nagyon alacsony kockázati szint
Nagyon alacsony kockázatú épülettömb. A csapvíz ólomtartalma az épületben nagy valószínűséggel megfelelő.
És mit kellene tenni?
A szakemberek szerint az ólombevitel jelentősen csökkenthető, ha a fogyasztás előtt folyatjuk a vizet 1-2 percig. Segíthet a bevizsgált víztisztító berendezés használata is. Megnyugtató, végleges megoldást azonban csak az jelent, ha az ólomcsöveket, illetve egyéb ólomtartalmú anyagokat lecserélik.