Növényvédelem

Hasznos fonálférgek: Hogyan használjuk őket?

Agrofórum Online

A hasznos fonálférgek egyik fajtája sem hatékony minden kártevő ellen, azonban a természetes védekezés fontos részét jelenthetik a kertben, és segíthetnek csökkenteni a növényvédő szerek használatát, ami hosszú távon előnyös lehet mind a környezet, mind a növények számára.

Az igazán jó termőföldben csak úgy hemzseg az élet, hiszen a talaj alatti világ egy kerek ökoszisztémát alkot a különféle mikroorganizmusokkal, rovarokkal és gerinctelen állatokkal. Némelyik káros, némelyik hasznos, jó esetben egyensúly van.

Ha azonban megbillen a mérleg nyelve, ráadásul a rossz irányba, nem kell feltétlenül rögvest a rovarirtó szerekhez nyúlnunk, hiszen vannak természetes módszerek is – így például a fonálférgek –, amelyek segíthetnek a probléma megoldásában. 

A „jó” és a „rossz” fonálféreg
A fonálférgek mikroszkopikus méretű férgek, amelyek közül két fajta fontos a kertészek számára: a gyökérgubacsképző fonálféreg és a hasznos fonálféreg. Mindkét típus élősködő, és a növények gyökereit körülvevő nedves környezetben tenyészik. A legfontosabb különbség az, hogy a gyökérgubacsképző fonálférgek azáltal károsítják a növényeket, hogy behatolnak a növény gyökérzetébe és megrongálják azt.

A hasznos fonálférgek természetes, környezetbarát megoldást jelentenek a talajban élő rovar kártevők elleni védekezésre. Ezek a fajok nem veszélyeztetik az embert, az állatokat vagy más olyan rovarokat, amelyek életciklusuk egy bizonyos szakaszában nem a talaj alatt tartózkodnak.

Mitől hasznos a hasznos fonálféreg?

A fonálférgek számos más fajtája nem élősködik a növényeken vagy rovarokon, ehelyett gombákkal, baktériumokkal és más fonálférgekkel táplálkoznak. Ezek a fajok segítenek lebontani a talajban lévő szerves anyagokat, és így a növények számára elérhetővé teszik a tápanyagokat.

A jótékony fonálférgek a kártevő kémiai jellegzetességeinek felismerésével keresik fel a potenciális gazdaszervezeteket, és elpusztítják azokat. A hasznos fonálférgek élettartama körülbelül két hét. A hasznos nematódák „bevetése” előtt fontos, hogy meggyőződjön arról, hogy a kiválasztott típus képes megfertőzni a megcélzott kártevőt. A hasznos fonálférgek fény- és hőmérséklet-érzékenyek, ezért kevésbé hatékonyak hideg vagy száraz környezetben. Érdemes tehát megvizsgálni, hogy az Ön éghajlatán melyik fajta válik be a legjobban.

Hogyan kell tárolni őket?
A kártevők elleni védekezésre a hasznos fonálférgek csak az életciklusuk harmadik szakaszában eredményesek. Több hónapig tárolhatók 21 Celsius-fokos hőmérsékleten. Az, hogy mennyi ideig tárolhatók hűtőben, az a fajtól függ. Amint a vízzel összekeverednek, nem tárolhatók vagy menthetők el későbbi felhasználásra.

Hogyan kell alkalmazni a fonálféreg-tartalmú készítményeket? 

Kora tavasszal vagy augusztustól szeptemberig alkalmazza a hasznos fonálférgeket. A legjobb, ha azonnal felhasználja őket, amint megkapja őket. A kijuttatott területet öntözze be, telítve a talaj felső 5 cm vastag rétegét. Használjon locsolókannát, szórófejes tömlőt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Milyen kórokozó támadhatta meg a dinnye levelét?

2022. június 4. 04:36

Egy olyan kérdéssel fordulnék Önhöz hogy milyen kórokozó támadhatta meg a görögdinnye levelét? Tünetként a palánta levele fodrosodik, majd lekonyul és a végén elhal. A gyökéren is látni elváltozást. Válaszát előre is köszönöm.

Zárt termesztőberendezésben elterjedt kártevők és az ellenük való biológiai védekezési lehetőségek I. rész

2019. október 6. 04:37

A zárt termesztőberendezésekben a biológiai védekezés alkalmazása előtt tisztában kell lennünk azzal, hogy a módszer célja nem a teljes kártevőmentesség, hanem a kártételi küszöbérték alatt tartás.

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kártevői?

2019. augusztus 7. 04:37

Hogyan védhetjük meg a házikertünkben vagy hétvégi telkünkön szabadföldön termesztett paradicsomunkat a kártevőktől?