Agrárgazdaság

Románia és Ukrajna egy gabonaexport-engedélyezési terven dolgozik

Agrofórum Online

Románia a következő 30 napban együttműködik Ukrajnával egy gabonaexport-ellenőrzési terven, amely segít megvédeni a román gazdákat – közölte Florin Barbu bukaresti mezőgazdasági miniszter.

Románia azon öt kelet-európai uniós ország között van Bulgáriával, Magyarországgal, Lengyelországgal és Szlovákiával együtt, ahol az ukrán gabonaimport megugrott, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. Ez torzította a helyi piacokat, és a gazdálkodók tiltakozását váltotta ki, aminek következtében az EU szeptember 15-ig jóváhagyta az ukrán gabonaimport korlátozását – miközben továbbra is lehetővé tette a gabona szállítását más irányba.

Lengyelország, Szlovákia és Magyarország pénteken jelentette be saját egyoldalú tilalmát, ami miatt Ukrajna feljelentést tett a három állam ellen a Kereskedelmi Világszervezetnél.

Ukrajna négy növénycsoportra – búzára, kukoricára, napraforgóra és repcére – exportellenőrzési tervet javasolt az Európai Bizottságnak, az EU végrehajtó szervének és a szomszédos országoknak a helyi piacok védelme érdekében.

Kedden jóváhagyták számos mezőgazdasági termék kiviteli engedélyének bevezetését az EU öt keleti országába történő kivitelre.

30 napon belül életbe lépnek az ukrán vállalatok exportengedélyei”

– mondta a román Florin Barbu.

Ez idő alatt Románia egyértelmű import-engedélyezési eljárást is létrehoz a román gazdálkodók és feldolgozók számára.”

Florin Barbu hozzátette:

Biztos vagyok benne, hogy az Európai Bizottság által javasolt, Ukrajna által elfogadott és a gazdálkodók érdekében általunk tárgyalt mechanizmus teljes mértékben működni fog.”

Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, és Oroszország tavalyi inváziója óta a romániai konstancai fekete-tengeri kikötő vált Kijev legnagyobb alternatív exportútjává, ahova a gabona közúton, vasúton vagy uszályon érkezik a Dunán keresztül – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Evakuálás a robbanás után

Kiürítették a togói lobogó alatt közlekedő, Ukrajna egyik dunai kikötőjébe tartó általános teherhajót szerda hajnalban, miután a fedélzeten robbanás történt a romániai Sulina kikötő közelében – közölték román hatóságok.

A Seama hajó robbanást jelentett szerda hajnalban, és kérte a 12 fős legénység evakuálását Sulina közelében, ahol a Duna a Fekete-tengerbe ömlik. „Az okok nem tisztázottak, hogy akna volt-e, vagy csak egy robbanás a gépházban” – mondta Sorin Grindeanu román közlekedési miniszter újságíróknak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Ukrajna felhasználta a búzakvóta háromnegyedét

2021. február 2. 06:09

Ukrajna felhasználta a 2020/21-es gazdálkodási szezonra vonatkozó 17,5 millió tonnás búzaexport-kvótájának 74,3 százalékát.

Drágult a búza a növekvő globális kínálati problémák miatt

2024. augusztus 10. 07:10

Európában a malmi búza stagnált, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa pedig mínuszban zárt.

Az EU búzaexportja 11 százalékkal növekedett

2023. május 31. 08:03

Az Európai Unió a júliusban kezdődött, 2022/23-as szezonban május 27-re elérte a 28,40 millió tonna exportált búzamennyiséget, ami 11 százalékos emelkedés.

Nyolc százalékkal nőtt az uniós búzaexport

2023. március 22. 12:17

Az EU-adatok szerint Franciaország továbbra is messze a legnagyobb EU-s búzaexportőr ebben a szezonban 8,69 millió tonnával.