Az üvegházakat általában üvegből készítik, de azért nem minden esetben. Még Hollandiában is, ahol a legtöbb üvegház üvegből készül, a polikarbonát elterjedtebb, mint gondolnánk.
„A hosszú garanciális ideje és kiváló hőszigetelési értéke miatt a polikarbonát remek választásnak bizonyult – jelentette ki Mark van den Tempel, a műanyag termékeket gyártó Stabilit Benelux ügyvezetője. – Ennek köszönhetően a polikarbonát egyre inkább elfogadottá vált, és egyre nagyobb mértékben alkalmazzák a mai üvegházakban. Nemzetközi szinten is nagy a kereslet iránta. Azokban az esetekben, ahol az UV-sugárzás nem feltétlenül szükséges, a strapabíró polikarbonát lemezek ideálisak a különböző felhasználási területekre: a tetőre, a homlokzat elé vagy az üvegház elülső részébe.”
„Az üvegházakban használható többek között tolóajtóként, ablakként vagy tárolótérként. A polikarbonát hihetetlenül sokoldalú termék” – hangsúlyozta az ügyvezető igazgató. A vállalat 1984 óta foglalkozik polikarbonáttal. A kertészetben a polikarbonát mindenesetre nem új jelenség, de nem mindenki van tisztában a legújabb fejlesztésekkel.
Például a polikarbonát lapok esetén rendszeresen választanak 15 vagy akár 20 évre kibővített garanciális időszakot, valamint egyre többet lehet elérni a lapok szigetelési értéke tekintetében is, ami nem elhanyagolható szempont az energiaválság idején.
A polikarbonáttal foglalkozó szakember annak idején a Westlandban indította el vállalkozását, de ma már Benthuizenben székel. Itt található az irodája mellett a 3000 m2-es értékesítési központ is. A Stabilit Benelux nemcsak az üvegházépítőknek szállít lemezeket, hanem más ágazatok számára is:
„Ha igazán nagy projektekről van szó, akkor lehetőség van arra is, hogy közvetlenül a gyárból szállítsunk méretre gyártott termékeket. Amennyiben megmunkálásra van szükség, mint például az ereszcsatornák esetében, azt itt Benthuizenben végezzük el.”
A könnyű súly ereje
Az anyag egyik legnagyobb előnye a polikarbonát tömege:
„Ez a rendkívül könnyű anyag ugyanazt a szerkezeti szilárdságot adja, mint az üveg, de lényegesen kisebb tömeg mellett. Ez azt jelenti, hogy az üvegházépítők számára könnyebb a beszerelés, kevesebb nehéz tartószerkezetre van szükség, és általában véve kisebb terhelésnek van kitéve az üvegház-rendszer. Az eredmény? Költséghatékony és jövedelmező megoldás a korszerű üvegházépítéshez.”
Jóllehet ennek az anyagnak az egyes variációi nehezebbek, mégis a hagyományos üveghez képest olyan előnyökkel járnak, mint a meghosszabbított garancia, a magasabb szigetelési értékek és az ütésállóság.
„2 és 15 milliméter közötti vastagságú tömör polikarbonátot kínálunk. Egy 15 milliméteres lap 18 kilogrammot nyom négyzetméterenként, így erős karokra van szükség a felemelésükhöz” – mondta Mark van den Tempel.
Az üzem, vagy inkább az üzemek a világ több pontján is megtalálhatóak. A Stabilit Benelux, korábban Macrolux Benelux, ma már egy mexikói családi vállalkozás, a Verzatec része. A Stabilit Benelux a svájci Stabilit Suisse SA gyártól származó lapok és rendszerek kizárólagos forgalmazója.
Szigetelés: hőmegtartás és megtakarítás
A jelenlegi bizonytalan időkben, a magas energiaköltségek mellett különösen a többrétegű polikarbonátra van kereslet. Minél réteg van egy lapban, annál jobb a hőszigetelési értéke. A polikarbonáttal foglalkozó szakembernél tehát például 16 milliméteres 3 rétegű, 16 milliméteres 5 rétegű vagy 16 milliméteres 5X rétegű lemezről beszélnek, ahol a fenti sorszám ez esetben a falak számát jelöli. És van 16/10X is. Ez egy kiváló hőszigetelő képességű lap, amely megtartja a hőt, és nem engedi távozni, így állandóan kedvező hőmérsékletet tart fenn. A táblák különböző típusúak és erősségűek lehetnek tehát, 4-től 60 milliméter vastagságig.
„Ha sok fényt szeretnénk átengedni, válasszunk 16 milliméteres, 3 rétegű lapot, a jobb hőszigetelés érdekében pedig 5 rétegű lapot. Az egyszeres vagy dupla X-szerkezet a lap merevségét hangsúlyozza. A tetőn lévő lapoknál az utolsó dolog, amit szeretnénk, hogy egy vihar következtében a lemezek kiszakadjanak a tetőből, vagy például a hóterhelés miatt beroskadjanak” – mondta az ügyvezető.
Garancia: befektetés a fenntarthatóságba
A hosszú garancia egy további szempont, amely tovább növelte a polikarbonát iránti érdeklődést. A szélsőséges időjárás vagy katasztrófák miatt még mindig előfordulhatnak káresemények, amelyek biztosítási problémához vezetnek. A termelők kedvéért a Stabilit Benelux 15, illetve 20 évre is meg tudja növelni a garanciális időszakot.
A panelek cseréje
A polikarbonát termékek az elmúlt 39 év során folyamatos fejlesztésen mentek keresztül. A HortiContact kiállításon a vállalat visszatérő résztvevője a különböző típusú lemezekkel teli standjával.
Az utóbbi időszakban az energiaválság miatt különösen nagy hangsúlyt kapott a hőszigetelés kérdése.
„A termelők most már az extra szigetelés mellett voksolnak – jegyezte meg Mark van den Tempel. – Egy húszéves polikarbonát üvegház esetében is lehet ezzel előnyökre szert tenni. A gyakorlatban sokszor találkozunk olyan esetekkel, amikor a 16 mm-es 3 rétegű lemezt 16 mm-es 5 rétegű lemezre vagy akár 10X lemezre cserélik. Ez utóbbival a termesztők jelentős nyereséget érnek el az U-érték, vagyis a szigetelést kifejező mutató tekintetében.”