A hidroponikus kultúrákban való használatra tervezett műtrágya létfontosságú szerepet játszik a hidropóniás növények tápanyaghiányának enyhítésében. Ez minden bizonnyal így van a bazsalikom (Ocimum basilicum) esetében is. Tudta, hogy ez a legtöbbet termesztett üvegházi fűszernövény?
Ha bazsalikomot termeszt, elengedhetetlen, hogy megértse, hogyan ismerheti fel a növénynél jelentkező tápanyaghiányt. A bazsalikom sokkal érzékenyebb a magnéziumhiányra, mint más típusú tápanyaghiányokra.
A hidroponikus termesztésben az egyik legfontosabb elem a magnézium (Mg), amely az általános tápoldatban szerepel. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az Mg-ellátottság nem mindig felel meg a növény igényeinek. Ez különösen nyilvánvaló a bazsalikom esetében, amelynek a leveles zöldekhez képest magasabb koncentrációjú Mg-ra van szüksége. Ezért ügyeljen arra, hogy olyan vízben oldódó műtrágyát használjon, amely elegendő magnéziumot tartalmaz a bazsalikomfélék számára.
Hogyan lehet felismerni a hidroponikus termesztésű bazsalikom tápanyaghiányát?
Habár a vizuális diagnózis rendkívül fontos, kulcsfontosságú megérteni, hogy a legtöbb tápanyaghiányos állapot hasonló módon jelentkezhet. Ennélfogva a tünetek pontos azonosításához szükségessé válik a laboratóriumi levélszövet-vizsgálat elvégzése. Ezenkívül tudomásul kell venni, hogy a tünetek kialakulásának időbeli lefolyása az aktuális környezeti körülményektől függően változhat.
Az alábbiakban felsoroljuk a hidroponikus termesztésben használt általános tápanyagokat, illetve a tápanyag-hiány jeleit a bazsalikom esetében:
- Nitrogén (N): A nitrogén hiánya az idősebb levelek egyenletes klorózisát (sárgulását) és a növény méretének általános csökkenését okozhatja.
- Foszfor (P): A foszforhiány apró lila foltok formájában jelentkezik az idősebb leveleken. Ezek a lila területek általában nagyobbak lesznek.
- Kálium (K): Nekrotikus foltok jelennek meg a növény legrégebbi leveleinek erezete között. Ezek idővel egyre láthatóbbá válnak.
- Kalcium (Ca): A kalciumhiány tünetei a fiatal levelek tövénél megjelenő elhalásos foltok, valamint a levelek lefelé hajlása.
- Magnézium (Mg): A magnézium hiánya kezdetben az érett levelek enyhe sárgulásában jelentkezik, amely a levelek közötti elhalásig terjed. Ezt követően ez a fiatalabb leveleken is megjelenhet.
- Kén (S): A növények minden levelén egyenletes sárgulás látható a levélnyél teljes hosszában. A növények mérete általában sokkal kisebb.
- Vas (Fe): A felső leveleken levélközi sárgulás látható, míg az alsó levelek zöldek maradnak.
- Bór (B): A bórhiány halvány nekrotikus területeket eredményez az erek között a fiatal levelek tövénél, és idővel sárgulás következik be. A növényeknek általában kisebb lesz a gyökérzete is.
A hidroponikus bazsalikom számára készült tápoldatok alkalmazása során a proaktív megközelítést alkalmazza. A tápanyaghiány okozta anyagi veszteségek megelőzése érdekében tanácsos gyakran ellenőrizni a termesztőközeget és a tápanyag-kiáramlást.
Szükség esetén a vízben oldódó műtrágyák rendszerén módosításokat lehet tenni az elegendő és megfelelő tápanyagellátás biztosítása érdekében. Ez a proaktív szemlélet segít a növények egészségének és termelékenységének optimalizálásában, és minimalizálja a tápanyaggal kapcsolatos problémák kockázatát, amelyek anyagi károkat okozhatnak.