Házikert
Házikert

Hasznos pergola- és lugasötletek, amit jövőre megvalósíthatunk

Hasznos pergola- és lugasötletek, amit jövőre megvalósíthatunk

Agrofórum Online

Bár idén a nagy kerti szezonnak lassan vége lesz, de a jövőre gondolva ilyenkor itt az ideje az építéseknek és átépítéseknek. Íme pár hasznos pergolaötlet, ami nálunk már bevált a kertben!

Nekem az idei év a kert átépítéséről szólt többek között, mert új lugasokat, kerti zugokat és pihenőket alakítottunk ki, méghozzá azért most, mert élünk már a kertben annyi ideje, hogy minden az ideális helyre került így, hogy tudjuk merre mozgunk, és hogyan alakulnak az árnyékok a kertben.

Hasznos pergolák alapvető elvei

A hasznos pergolák alatt azt értem, hogy olyan növényeket futtatunk rá, ami nemcsak árnyékol, de van haszna is. Gondolok itt a haszonnövényekre elsősorban, hiszen akár a csemegeszőlőt, akár a kolbásztököt ráfuttatva a pergolára nagyon izgalmas látvány lesz a végeredmény.

Legyen stabil és erős a támrendszer, amire futtatunk! Főleg ha pergolaként is használjuk majd a futtatót, akkor mindenképpen viharálló legyen és stabil! Nagyon sokféle növényt rá lehet futtatni, de ahhoz megfelelő tartórendszer is kell.

A szőlőnek például igen nagy a lombtömege és a súlya is, de ugyanígy a nagyon szapora kolbásztök is rendkívül nagy súlyként nehezedhet a támrendszerre.

Legyen stabil és erős a támrendszer, amire futtatunk! (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/termeszet-napos-idojaras-ipar-5984691/)

Mitől függ, hogy mit futtassunk fel a pergolára?

A szőlő egy nagyon frappáns megoldás, hogy hasznos növénnyel futtassuk be a pergolánkat. Arra figyelni érdemes, hogy éréskor az édes szőlőre jöhetnek a darazsak, de ezt leszámítva nagyon hangulatos szaletli és lugas lesz belőle, ami kitakarja a kis zegzugokat a kíváncsiskodók elől.

A kolbásztök is nagyon izgalmasan néz ki, ahogyan az uborka is, de a termések majd lefelé fognak lógni. Egy kígyóuborka és egy kolbásztök zavaró lehet egy szaletlinél a fejünk felett lógva, itt érdemesebb inkább lugast készíteni, csak térhatárolóként.

Ha hosszabb lenne a nyár vagy nem is lenne téli időszak, akkor nagyon szépek a paradicsomlugasok is. De mint minden egynyáriként nevelt növény esetében, itt is csak a szezonjában lesz díszítő értéke.

Dísznövényeket is futtathatunk természetesen. A méhecskecsalogató klematiszoktól kezdve a vadszőlőig igen sokféle lehetőségünk van.

A trombitafolyandárra röviden kitérnék, mert igen agresszíven terjed, ami nem biztos, hogy cél, így óvatosan kell kezelni. Ráadásul a másik érv ellene, hogy a hangyák imádják a nagy narancssárga virágait, ami miatt szintén megfontolandó a kerti kiülőnk fölé megnevelni. Ettől függetlenül kétségkívül nagyon szép egy trombitafolyandár-tenger, amikor virágzik és hajtásrendszere is impozáns látvány.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan locsoljunk helyesen?

2024. május 10. 14:10

A locsolásnak – vagy jó esetben tudatos öntözésnek – is vannak fortélyai. Ezek közül az egyik, hogy a növény alá, a talajra kell a vizet juttatni.

A kardvirágnak van egy rejtett tulajdonsága

2024. május 10. 07:10

Néhány kultúrában a kardvirágokat hagyományosan gyógyászati célra is használták.

Az örök életű buxus titka

2024. május 6. 12:10

A buxusokat gyakran megtámadják különböző rovarok és kórokozók, amelyek jelentősen károsíthatják és akár el is pusztíthatják őket.

Így lesz gyönyörű japán díszcseresznyéje a kertben

2024. május 6. 07:10

Az ültetésre alkalmas időszak a tavasz, egészen márciustól májusig, valamint még az ősz is ideális lehet októbertől egész novemberig.

Tudjunk meg többet a rozéról!

2020. június 10. 16:19

Abban talán mindenki egyetért, hogy a forró nyári esték elviselhetőbbek egy jól behűtött friss, gyümölcsös jellegű, élénk savakkal rendelkező rozébor társaságában. Bár rengetegen kedvelik, hogy miként készül, arról kevés információval rendelkezünk.

Hamarosan indul a villányi kékszőlőfajták szüretelése

2020. augusztus 25. 10:02

Villány jellegzetessége a kékoportó, amelyet mintegy 330 hektáron termesztenek, ebből a kedvező időjárásnak köszönhetően jó évjáratú bor lesz az idén, a gazdák a mennyiség és a minőség tekintetében is bizakodók.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Elindult a szőlőszüreti ellenőrzés

2022. augusztus 26. 10:39

Idén a szőlőültetvények és a szőlőt feldolgozó borászati üzemek megszokott ellenőrzésén kívül külön ellenőrzik az alacsony alkoholtartalmú borok előállítóit.