Agrárgazdaság

Már közel sincs kolbászból a kerítés a németeknél

Agrofórum Online

És akkor most nem az emelkedő energiaárakra, csökkenő szociális kiadásokra kell gondolnunk, hanem ténylegesen arra, hogy a német polgárok jelentős része tudatosan kevesebb húst fogyaszt napjainkban, mint tíz évvel ezelőtt.

Mindez nem légből kapott információ, hanem a Német Szövetségi Élelmezési és Mezőgazdasági Minisztérium (BMEL), 2023-as táplálkozási szokásokra vonatkozó felmérésének az egyik eredménye. Mielőtt az igen érdekes eredményeket ismertetnénk, pár szót ejtsünk a felmérés céljáról, hiszen az már önmagában is lényeges.

A BMEL megfogalmazott szándéka ugyanis az, hogy a jó és egészséges táplálkozást minden állampolgár számára lehetővé tegye – jövedelemtől, képzettségtől és származástól függetlenül. Ehhez az agrárminiszter fontos eszköznek tekinti a szövetségi kormány új táplálkozási stratégiáját, amelyet az év végéig el kell fogadni.

A legfőbb cél tehát az, hogy a bölcsődékben, iskolákban és étkezdékben változatosabb ételeket készítsenek, valamint a szupermarketekben nagyobb választék legyen elérhető az egészséges és fenntartható élelmiszerekből. 

A beérkezett adatok szerint a húskészítmények helyett a növényi alapanyagokból készült élelmiszerek fogyasztása emelkedett, mégpedig jelentős mértékben. Amíg 2015-ben a válaszadók közül még minden harmadik személy arról számolt be, hogy napi szinten fogyaszt húst, most csak minden ötödiktől érkezett ez a válasz.

Ebben az esetben nem az elszabaduló hús árak tehetnek erről, hiszen a megkérdezettek csaknem fele (46%) azt nyilatkozta a kérdésekre, hogy tudatosan korlátozza a húsfogyasztást. Ugyanakkor az is kiderült a felmérés során, hogy fontos számukra az is, hogy tudják pontosan mit esznek, vagyis figyelnek az összetevőkre és az eredet megjelölésére is. 

Terméket csak a helyi termelőktől!

A megkérdezettek 91%-a egyértelműen hangot adott annak a véleményének, hogy szeretnék azt, ha kormányzati eszközök is segítenék a kíméletes állattartás további elterjedését. Mindemellett a hagyományos lokálpatriotizmus sem csökkent.

Ezt bizonyítja az, hogy a megkérdezettek mintegy négyötöde fontosnak vagy nagyon fontosnak tartotta, hogy a tojás, a kenyér, a gyümölcs, a zöldség, a hús és a kolbász az lakhelye szerinti régióból származzon. Érthető, hogy a tárca vezetője büszkeségének adott hangot ezzel kapcsolatosan:

„Büszke vagyok a mezőgazdaságunkra és az ágazatban előállított nagyszerű termékekre, amelyeknek a polgárok is bizalmat szavaznak.” A német mezőgazdasági tárca a felmérés eredményeit látva úgy döntött, hogy a nemzeti eredetmegjelölés kiterjesztésével támogatják a fogyasztókat a vásárlási döntéseikben.

A mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy a táplálkozási szokásokról szóló felmérés világossá tette azt, melyek a legfontosabb tényezők a németek számára, amikor az étkezésről van szó: „Természetesen jó ízűnek kell lennie az ételnek, de a fenntarthatóság egyre több fogyasztó számára lényeges: tudni akarják, hogy milyen összetevők vannak az élelmiszerben, és hogy azt környezet- és éghajlatbarát módon állították-e elő.”

Megjegyezte azt is, hogy a hús mellőzése nem csak a fiatalabb generációra jellemző: „A gyártók és a kiskereskedők számára a növényi alapú táplálkozás már régóta milliárdos piaccá vált, ezt igazolta a világ legnagyobb élelmiszeripari szakvására, az Anuga is, amelynek Köln adott otthont.” 

(Fotó: Marco Rückauer/Pixabay )

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1000 nap: mennyibe került az oroszok inváziója Ukrajnának?

2024. november 20. 09:10

Ukrajna az állami bevételek nagy részét a védelem finanszírozására költi. Minden egyes napi harc körülbelül 140 millió dollárba kerül.

Rohannak eladni gabonájukat az orosz gazdák

2024. november 18. 09:40

Könnyebb azonnal eladni a gabonát és 20% feletti kamattal bankba tenni, és elfelejteni a gabona ármozgásának kockázatát.

Fegyverszállításra használhatják a fekete-tengeri agrárfolyosót?

2024. november 17. 16:10

Az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadások hat polgári hajót és gabona-infrastruktúrát károsítottak meg szeptember 1. óta.

Történelmi csúcson a vaj és a tejszín ára az EU-ban

2024. november 15. 11:10

Az Európai Unióban a tejtermékek, különösen a vaj és a tejszín ára új rekordokat ért el. A tejszínt most történelmi, 10 155 eurós tonnánkénti áron lehet kapni.

Németországban kevesebb húst állítanak elő

2022. február 9. 08:02

A vágóhidak 7,6 millió tonna húst állítottak elő, 2,4 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben.

Elfogytak a hentesek, folyamatosan zárnak be a vágóhidak Németországban

2023. szeptember 9. 08:40

A zweibrückeni vágóhíd bezárása a környékbeli termelők számára különösen rossz hír, és többen az állatállományuk leépítését fontolgatják.

A tésztagyártók egyre magasabb költségekkel küszködnek

2022. április 15. 10:39

Az ukrán háború érezhető következményekkel jár a németországi tésztagyártókra nézve. A nyersanyag-, energia- és logisztikai költségeik is nőnek.

800 liter növényvédő szer szivárgott ki a pótkocsiból

2022. május 14. 09:16

Németországban súlyos baleset történt egy traktorszerelvénnyel.