Növényvédelmi előrejelzés

Lassan nyugalomba vonulnak a poloskák – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

November első napjaira gyökeresen megváltozott a kárpát-medencei időjárás. Az egymást váltó délnyugat-északkelet irányú időjárási frontok több hullámban nedves levegőt és csapadékot szállítottak. A front mentén bőséges eső hullott, de a dél-alföldi tájegységek ismét kevesebbet kaptak. A hőmérséklet visszaesett ugyan, de még így is meghaladja a sokévi átlagot, éjszakánként pedig elkerülnek bennünket a fagyok.

A kedvező nedvességi viszonyok miatt a meztelen csigák aktivitása nem csökken, sőt nemcsak éjjelente, hanem nappal is rendszeresen táplálkoznak. A károsító fajok száma a legutóbbi vizsgálatok szerint 26, ebből pedig 7 tekinthető a hazai faunára idegenhonos, azaz invazív kártevőnek.

Ezen fajok közül a legkártékonyabbnak tekinthető a spanyol meztelencsiga (Arion vulgaris). Napjainkra országosan elterjedtnek tekinthető, hatalmas károkat okoz, főként házikerti viszonyok között. Terjedését a nemzetközi árukereskedelem döntően elősegíti, de ugyanez mondható el a többi idegenhonos fajról is.

A jelenlegi helyzetben a fiatal, nyár végén kikelt, néhány cm-es csigákkal találkozunk, kártételük kiterjed a leveles- és gyökérzöldségekre egyaránt. A mostani védekezési megoldásokkal csökkenthetjük ugyan létszámukat, de a kikelt csigákon túlmenően a lerakott petékből tavasszal újabb egyedek kelnek ki.

Fejlett spanyol csiga

Lezajlott a selyemfényű puszpángmoly idei rajzása, mely az átlagosnál melegebb év hatására egyes helyeken jóval meghaladta a korábbi évjáratokat. A június közepén kezdődött rajzás kis szünetekkel október közepéig tartott, komoly károkat okozva a még meglévő puszpáng bokrokban.

Az októberi napokban rajzó és tojásrakó lepkék lárvái már csak kisebb károkat okoztak, de tavasszal folytatják táplálkozásukat a növényeken, így érdemes áprilistól kezdődően átvizsgálni a puszpáng bokrokat, illetve feromonos csapdával figyelni a lepkék rajzáskezdetét.

Fiatal selyemfényű puszpángmoly lárva

A hosszúra nyúlt „vénasszonyok nyara” miatt az ázsiai márványos- és zöld vándorpoloskák még most is aktívan táplálkoznak, közben pedig a kifejlett imágók keresik téli búvóhelyüket. Mindennapos probléma, hogy a legapróbb réseken is bejutnak a lakásokba, más, védett helyekre.

Élénk röptükkel bárhol találkozhatunk, most nyugalomba vonulnak, de a tél folyamán a lakáson belül is aktívak lehetnek. Ha kitessékeljük a lakásból, a fagyos időben elpusztulnak.

Zöld vándorpoloskák
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Növényvédelmi célra használható anyagok, amiket a házikertben is bátran alkalmazhatunk - IV. rész

2024. május 14. 05:40

Milyen kártevők ellen vethető be a kertben a sör? Mire használhatjuk a mésztejet? Mennyi mindenre alkalmazhatjuk a mezei zsurló főzetét?

Szélesatka – Polyphagotarsonemus latus

2019. január 19. 07:36

Egy 2014-ben tapasztalt méhpusztulás után az elhullott rovarok testéből acetamiprid és tebukonazol hatóanyag-maradék volt kimutatható. Ennek alapján merült fel a gyanú, hogy e két, méhekre nem veszélyes hatóanyag együttes kijuttatása okozhatta a pusztulást. A cikk szerzője arra volt kiváncsi, hogy a rovarölő acetamiprid és a gombaölő tebukonazol együttes kijuttatása okoz-e mortalitást, és ha igen, akkor annak mértéke mekkora a házi méhen.

Biogazdálkodók számára fejlesztettek ki „illatos” növényvédelmi megoldást

2023. november 13. 17:10

Biogazdálkodók számára fejlesztett uniós támogatással kártevő rovarokkal szemben alkalmazható növényvédelmi megoldást a szegedi Chili Produkt Kft. - tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.

A november a precíziós növénytermesztés hónapja az AXIÁL-nál

2019. november 13. 15:47

Novemberben több precíziós növénytermesztéssel foglalkozó esemény megrendezésére került sor az AXIÁL Kft.-nél.