Az őszi betakarítás sokkal több zöldséget és gyümölcsöt eredményez, mint amennyit el tudunk fogyasztani. A termés egy részét le lehet fagyasztani, be lehet főzni, de a többit hűvös kamrában, pincében, sötét helyen kell tárolni. Kérdés, hogy hogyan?
Sok zöldség – megfelelő körülmények mellett – hónapokig eltartható hűvös pincékben, kamrában, tárolókban. Az optimális tárolás érdekében válassza ki a legjobb, hibátlan zöldségeket – de a tél folyamán fogyassza őket bátran, mert bár a helyes tárolás meghosszabbítja a termések élettartamát, idővel a minőségük mindenképp romlani fog.
A „hűvös hely” nem azt jelenti, hogy a zöldségeket hűtőszekrényben kell tárolnunk. A hűtőszekrényekben viszonylag nedves körülmények uralkodnak, amely az olyan zöldségek tárolására jó, amiket néhány napon belül felhasználunk.
A hűvös helyen (pince, kamra) történő tárolás azonban lehetővé teszi, hogy hetekig vagy hónapokig tároljuk ott a betakarított zöldségeket, egészen addig, amíg azok készen állnak a feldolgozására.
A hűvösben tárolható zöldségeket emiatt gyakran „száraz körülményeket igénylő” és a „párás körülményeket igénylő” csoportokba sorolják.
A száraz körülményeket igénylő zöldségek (sütőtök, hagyma, fokhagyma) tárolása kevesebb erőfeszítést igényel, de ezek a termények több helyet igényelnek. Mivel a beltéri páratartalom télen általában alacsony, használjon ki minden parlagon heverő sötét teret és sarkot.
Ezek a zöldségek akkor tárolhatók a legjobban, ha a padlótól távol tartjuk őket (pl. jól szellőző polcokon, rekeszekben), és nem engedjük, hogy egymáshoz érjenek. Ha egymásra kell halmozni a dolgokat, gyakrabban kell ellenőrizni őket (a rothadás elkerülése végett).
A párás körülményeket igénylő zöldségeket (burgonya, gyökérzöldségek, káposztafélék) a legjobb párásabb körülmények között, pl.: konténerekben, dobozokban célszerű tárolni, nem pedig a szabad levegőn. A hagyományos módszerek közé tartozik a tőzegmohában, homokban, fűrészporban vagy újságpapírban történő tárolás, de használhat műanyag zacskókat vagy kartont is.
Ha a műanyag használata mellett dönt, győződjön meg róla, hogy van rajta néhány lyuk, hogy a felesleges nedvesség távozni tudjon. A káposztaszag megfékezése érdekében a káposztafejeket célszerű néhány újságpapírlapba csomagolnia.
Az ilyen zöldségeket teheti fűrészporral teli kartondobozba. Egy kartondobozt körülbelül 10 centiméternyi fűrészporral vagy más szigetelőanyaggal töltsön meg. Erre fektessen egy réteg zöldséget. Ne hagyja, hogy a zöldségek egymáshoz érjenek, és tartsa őket körülbelül 10 cm távolságra a doboz oldalától. Szórjon ezekre újabb 5-8 cm vastagságban szigetelőanyagot, majd tegyen rá egy újabb réteg zöldséget.
Folytassa a rétegezést, amíg a doboz majdnem tele nem lesz. Befejezésül tegyen egy 10 centiméteres szigetelőréteget a doboz tetejére, ezzel zárja a sort. Ha attól tart, hogy a tárolóhelyen túl hideg lesz a hőmérséklet, növelje a felső, alsó és oldalsó szigetelést 20 centiméteresre, vagy csúsztassa az első dobozt egy nagyobb, további szigeteléssel ellátott dobozba. Mivel ezek a dobozok nagyok lehetnek, egy könnyű szigetelőanyag használata megkönnyíti a felemelésüket és a mozgatásukat.
Válassza ki az optimális helyet
A legtöbb házban vannak olyan területek, amelyek kiválóan alkalmasak a betakarított zöldségfélék hosszú távú tárolására.
- Pincék: A hűvös, száraz pincékben (10-14 Celsius-fok és 60-65 százalékos relatív páratartalom) a legtöbb zöldség néhány hónapig eltarthatók. Gondoskodjon arról, hogy a helyiségben jó legyen a szellőzése.
- Padlások: Ha ezek a helyiségek fűtetlenek, akkor a száraz körülményeket kedvelő zöldségek tárolására kiválóan használhatók. Akár egy fűtetlen padlásszoba is hasznosítható néhány téli tök tárolására .
- Gyökérpincék: Ideális hideg, nedves körülmények (0-4 Celsius-fok és 90-95 százalékos relatív páratartalom) esetén fontolja meg egy gyökérpince kialakítását. A zöldségeknek azonban még a gyökérpincében is szükségük van szellőzésre és valószínűleg némi szigetelésre a hőmérséklet-ingadozás ellen. A termést meg kell védeni a rágcsálókkal szemben is.
Válassza ki a megfelelő zöldségeket
Kizárólag teljesen érett zöldségeket tároljon, az éretlen gyümölcsök és zöldségek gyorsan megrohadnak. A betakarítást halassza el, ameddig csak lehet, különösen a gyökérzöldségek esetében, amelyek elviselnek némi fagyot. Sok teljesen érett, vastag héjú zöldség hetekig, sőt néha hónapokig is sikeresen tárolható.
Vizsgálja meg a zöldségeket
Ne tároljon olyan zöldségeket, amelyek zúzódások, vágások vagy a rothadás legcsekélyebb jeleit mutatják. Ne mossa meg a zöldségeket, kefével söpörje le róluk a földet. A zöldségek súrolása károsíthatja a héjukat és csökkentheti az eltárolhatóságukat.
Készítse elő a tárolóhelyet
Válasszon olyan tárolóhelyet, ahol sötét van és nincs fagy – ami sok zöldséget tönkretehet. Győződjön meg róla, hogy alaposan megtisztította a tárolóhelyet, mielőtt elkezd odapakolni, és győződjön meg róla, hogy a hely rágcsálóbiztos. Ha vannak ablakok, ideiglenesen zárja be azokat, hogy a tárolóhelyet sötétben tartsa.
Rendszeresen ellenőrizze a zöldséget
Minden héten ellenőrizze a hűvösben tartott zöldségeket. Azokat a zöldségeket, amelyeken rothadás jelei mutatkoznak, azonnal ki kell dobni, mielőtt a romlás átterjedhetne a szomszédos zöldségekre.
Ne tárolja túl sokáig a zöldségeket
A pincéből felhozott zöldségeket a lehető leghamarabb használja fel.