Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A természetes alapú megoldásoké a jövő

Agrofórum Online

Dél-Spanyolország, Andalúzia legdélebbi régiója: Aguadulce település határában sokan már generációk óta folytatnak növénytermesztést, hatalmas kiterjedésű, és a tájat a magasabb pontokról szemlélve, hófehér fóliatengerré festő fóliasátrakban, ahonnan a téli hónapok során nagy mennyiségű paradicsom, padlizsán származik, támogatva az európai zöldségkereskedelmet. Valószínűleg mezőgazdasági túlsúlyából is fakadóan – ez a terület ad otthont a Kimitec biotechnológiai vállalatnak, mely 15 évvel ezelőtti megalapításával, korát meghaladó intenzitással, és a technológiai fejlődésben rejlő potenciál maximális kiaknázásával tör előre a természetes alapú növényvédő és kondicionáló készítmények fejlesztése területén. Az immár globális szinten működő vállalat magyar berkekben a KITE Zrt.-vel karöltve tekint a jövőbe annak érdekében, hogy egy szermaradékoktól mentes és természetes megoldásokkal támogatott mezőgazdasági-élelmiszeripari rendszer vehesse körbe a fogyasztókat – remélhetőleg minél hamarabb.

Tényezők, amelyek a természetes alapok felé hajtanak

Nemcsak az Európai Unióban, hanem a világ egyéb területein is egyre kifejezettebb igény mutatkozik a szintetikus alapú készítmények (növényvédő szerek, állatgyógyászati készítmények, kozmetikumok, gyógyszeripari termékek) természetes alapú termékekkel való helyettesítésére. Az európai zöld megállapodás értelmében 2030-ig 50%-kal kell csökkentenünk a növényvédő szerek használatából eredő kockázat mértékét. A (többek között) növényvédőszer-előállító vállalatok átállási folyamata azonban közel sem egyszerű folyamat, a belső kutatási tevékenység gyakran a vállalati berkeken túl nyúlva kénytelen megtalálni, jobban mondva ,,megtaláltatni” adott problémára a megoldást.

Ha a növényvédő szerek piacára fókuszálunk, látnunk kell, hogy az egyes készítmények hatóanyag-kutatása milyen hajtűkanyarokkal, meglepő fordulatokkal, (gyakran hasznos) melléktermékek felfedezésével fűszerezett terep, a kutatás bekerülési költségeiről nem is beszélve…

A természetes alapú, és a – többek között – biopeszticidek, növénykondicionáló, pre- és probiotikum készítmények alapjául szolgáló, növényi eredetű molekulák feltérképezésére, fejlesztésére, és a termékek forgalomba hozatalára, kereskedelmére specializálódott Kimitec, mely tevékenysége immár világ szintre emelkedett, és alternatívát szolgáltat a szintetikus alapú agrár- és élelmiszeripari megoldások tekintetében, azonban nem csupán a felhasználói, hanem a gyártói szint számára is.

A vállalat alapítói szokatlan, ám annál sikeresebb üzleti modellel, már 2015-ben megkezdék az említett készítmények helyi fejlesztését, és az európai piac bővítését.

A vállalat saját, MAAVI néven jegyzett kutató-fejlesztő központjában 80, magas szinten kvalifikált kutató járul hozzá a kutatások kivitelezéséhez, a 2024-re több mint 10.000 négyzetméternyire bővített kutatás-fejlesztési területen. A vállalat portfólióban jelenleg 55, különböző fázisban lévő project fut.

A MAAVI innovációs központ Aguadulceban (Fotó: Baklanova Szandra)

A Kimitec megoldása – egy egyedülálló és formabontó vállalati megközelítés

A formabontó vállalati tevékenységet két olyan, kizárólag vállalati tulajdonban álló pillér támogatja, amely egyedülálló jelenséggé teszi a piacon a Kimitecet.

A formabontó vállalati tevékenységet két olyan, kizárólag vállalati tulajdonban álló pillér támogatja, amely egyedülálló jelenséggé teszi a piacon a Kimitecet.

Az első pillér: a MAAVI innovációs központ

A MAAVI Európa legnagyobb, és egyedülálló agrár-élelmiszeripari biotechnológiai kutatóközpont-hálózata. A Kimitec úttörő kutatási modellt alkalmaz, mely 4HEALTH néven fut. A kutatási modellnek köszönhetően olyan megoldások láthatnak napvilágot, melyek ugyanolyan hatékonysággal bírnak, mint a szintetikus alapú készítmények, méghozzá a következő négy tudomány-, illetve határterület együttes alkalmazásán keresztül: ezek a botanika, a mikrobiológia, a mikroalgákkal kapcsolatos kutatások, valamint a bioinformatika.

A laboratóriumi munka életképekben (Fotó: Baklanova Szandra)

A második pillér: LINNA

A LINNA nem más, mint a Kimitec tulajdonában álló mesterséges intelligencia (AI), pontosabban egyedülálló mesterséges intelligencia platform, mely a természetes vegyületekkel kapcsolatos kutatási tevékenységét támogatja. A LINNA nem csupán a már ismert, 1%-nyi természetes molekula, vegyület elemzésére, és megfejtésére alkalmas, hanem a hátralevő 99% esetében új mintázatok feltárásában is segítségül hívható. A mesterséges intelligenciában rejlő lehetőségeknek köszönhetően az intenzív adathasználatnak egyedülálló távlatai nyílnak meg.

3-5 milliárd, 2030-ig dekódolandó természetes vegyület, 500 TB-nyi transzkriptomikus adat, valamint több mint 130 milliárdnyi RGB szenzor, PAM és hiperspektrális kamera által készített felvétel tárolása: ezek azok a számok, melyek hűen tükrözik a LINNA kapacitásait.

A Kimitec célorientáltan a termelők problémáit előtérbe helyezve keres életképes, hatékony megoldásokat, a gazdasági fenntarthatóság megvalósítása mellett. A Kimitec, fejlesztései során ugyanolyan hatékonyság elérését célozza meg, mint amilyen a szintetikus alapú készítmények esetében már megvalósult.

Ahogy Marta Xinxola, a vállalat kommunikációs specialistája elmondta, a kutatások felgyorsítása szempontjából elengedhetetlen a mesterséges intelligencia alkalmazása, hiszen az európai uniós szabályozások közelgő határidőket szabnak, és az időnk nagyon kevés. A készítmények engedélyeztetési folyamatai rendkívül körülményesek, és lassúak, valamint igen költségesek, ami nem segíti az átállási folyamatokat.

Marta Xinxola, a vállalat kommunikációs specialistája (Fotó: Baklanova Szandra)

Átállás számokban

Az élelmiszer-előállítás olyan strukturális, és megkerülhetetlen modellváltásra szorul, mely környezetterhelés csökkentésére, valamint az egészség fenntartására irányuló megoldásokban gazdag, hatékonyságában pedig legalább ugyanolyan, vagy annál kedvezőbb lehetőségeket kínál.

A Kimitec mottója a szintetikus molekuláktól mentes élelmiszer-előállítás is lehetne. Az európai uniós, amerikai, kanadai, japán és további piacok átváltása egyre határozottabb követelmények mentén halad az említett irányba, és ennek költségei meghaladják az 50 milliárd eurónyi összeget.

Az ösztönzők között sorolhatjuk továbbá a már említett európai zöld megállpodást is, mely Termőföldtől az asztalig stratégiájának értelmében 2050-ig el kell érnünk, hogy egy szermaradékoktól mentes környezetben élhessünk. A Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Világszerevezet (FAO) becslése szerint a jelenlegi 8 milliárd fő lakosság helyett 2050-re már 10 milliárd ember élelmezését kell biztosítanunk a Földön.  

Fogyasztói oldalon egyre kifejezettebb igény mutatkozik az úgynevezett ,,Clean Label” termékek iránt: a Kimitec kutatása szerint a vásárlók 47%-a kifejezetten igényli az ilyen típusú, szermaradékoktól mentes, egyszerű, de magas beltartalmi értékkel jellemezhető termékeket.  Kiemelhető, és az előzőhöz kapcsolható továbbá a fogyasztói szokások intenzív változása is.

A MAAVI Európa legnagyobb, és egyedülálló agrár-élelmiszeripari biotechnológiai kutatóközpont-hálózata (Fotó: Baklanova Szandra)

A FAO előrejelzéseinek megfelelően, annak érdekében, hogy a Föld képes legyen eltartani népességét 2050-re, 60%-kal szükséges növelni a mezőgazdasági termelés mértékét…

Világ szinten támogatni a természetes alapú készítménygyártást

Felix Garcia, a Kimitec vezérigazgatója szerint az élelmiszer-előállítás természetes útra terelése volt az a ,,vízió”, amely megalapozta a vállalati tevékenységet. A vízió talán nem is a legjobb kifejezés, hiszen kezdetben, mint mondta, az egyik napról másikra történő fennmaradás volt a cél.

A szermaradékoktól mentes élelmiszer-előállítási törekvés közben valóban vízióvá nőtte ki magát, ami, mondhatni fontosabb, mint maga a Kimitec brand.

– mondta Felix.

Felix Garcia (balra): ,,Segítő pozíciót akarunk betölteni a piacon” (jobbra) Illés Zsolt, country manager
(Fotó: Baklanova Szandra)

Pontosan ezért történik, hogy a globális átállás felgyorsítása, megsegítése érdekében a Maavi kutatóközpont megnyitotta kapuit más, a biológiai készítmények fejlesztését célzó vállalatok előtt, egyfajta bérfejlesztési szerepkört betöltve. Ez a vállalati struktúra teszi egyedivé a Kimitecet, hiszen a piacon nem olyan gyakori jelenség, hogy egy vállalat kutatóközpontja támogatja a versenytársak felzárkózását a környezeti fenntarthatóság megvalósítása érekében.

Segítő pozíciót akarunk betölteni a piacon. Nem én akarok lenni a leggazdagabb ember a temetőben. Hatást akarunk gyakorolni a történésekre és komoly változásokat akarunk előidézni.

– tette hozzá szellemesen az ügyvezető, célozva arra, hogy már nem egy ízben próbálták megvásárolni a kutatási-fejlesztési részleget a Kimitectől, de a szellemiség egyenlőre győzött.

Felix hangsúlyozta azt is, hogy mekkora jelentőséget lát az életterületek harmonizációjában. A ,,Making things happen” mottót sokáig a ,,Mindent vagy semmit” elv helyettesítette, mire az ügyvezető ráébredt, hogy ez a működésmód nem lesz hosszú távon túl gyümölcsöző. A szakmai, magán, és szociális élet hármasának egyensúlyában látja, legalábbis egyéni szinten az előre haladást. Mint mondta:

Meg kell tanulni nemet mondani. Képzeljék el, hogy ha minden ügyfél igényeit ki akarnánk elégíteni, ha mindenkivel el kellene mennem vacsorázni, nem látnám a gyermekeimet…

Felix Garcia: ,,A természetből nagyon sok inspirációt merítünk” (Fotó: Baklanova Szandra)

Az Európai zöld megállapodás egy meglehetősen új tényező. Előrelátható volt 15 évvel ezelőtt, hogy ilyen sikeres terület fejlesztésébe kezdtek?

Nem. Egyáltalán nem. Sokan sikertörténetnek könyvelik el a vállalati életet, látnoki képességekkel ruháznak fel, de ez nincsen így. Eleinte semmi másról nem volt szó, csak felépíteni az alapokat, és túlélni. Így valójában nem a vízió volt a kérdés, hanem az, hogy azokat a organikus gazdálkodást folytató termelőket támogassuk, akiknek nincsenek versenyképes eszközeik, és alacsony szintű technológiai megoldással próbáltak meg tevékenykedni. Pár hónappal ezelőtt itt járt nálunk az egyik top multinacionális vállalat, hogy megvásárolja a cégünket arra hivatkozva, hogy ez a legjobb pillanat a biopeszticid piac fejlettsége szemontjából. Mint mondta, még megfelelő árat tudunk kapni, hiszen ez még egy új, felfutó ágazatnak számít a világon. Véleményem szerint azonban a konvencionális készítmények piaca számít újnak, és a természet által megalkotott molekulák mindig is körülvettek minket. A botanika, mikrobiológia, a mikroalgák világának, az anyagcsere- és fermentációs utak megértésével magas szintű, természetes alapú technológiai megoldások kidolgozásán fáradozunk. A természetből nagyon sok inspirációt merítünk. Ilyen tekintetben, a vállalkozásunk elindulásakor valóban a biológiai megoldások zászlóshajója voltunk a szintetikus alapú készítmények között. Mára végre valóban van időnk, és pénzünk ahhoz, hogy víziókat tápláljunk. De ide hosszú, és izzadságos út vezetett.

Miért pont a természetes alapú készítmények mellett tették le a voksot?

A bioakkumuláció és perzisztencia kérdése mindig is nagyon foglalkoztatott. A szintetikus alapú molekulák többnyire rendkívül stabilak, és nem bomlanak le biológiai úton. Természetesen a természetes alapú vegyületek szintén lehetnek toxikusak, de a hatáskifejtést követően biológiailag lebomlanak. Meglátásom szerint a bioakkumuláció jelensége az egyik legkárosabb, humán eredetű jelenség, és ennek nagyon erőteljes környezet-, és egészségvédelmi aspektusa is van.

Sajátos kialakítású kutatás-fejlesztési központ (Fotó: Baklanova Szandra)

Nem terveznek integrált növényvédelmi megoldásokat fejleszteni?

Nem. Nem gondolom. Számos biológiai növényvédelmet kínáló vállalattal vagyunk kapcsolatban, de mi első sorban e vállalatok támogatását végezzük el. Csodálatosnak, természetesnek találom, hogy a biológiai növényvédelem egyes területein, élő szervezetek szabnak gátat a károsítóknak, de ezek a szervezetek nagyon érzékenyek, különleges tárolás-, szállítás-, kijuttatástechnológiát igényelnek annak érdekében, hogy megtartsák hatékonyságukat. De összhangban ezekkel a vállalatokkal egyedi megoldásokat tudunk kialakítani, ebben biztos vagyok.

Felix Garcia: ,,A botanika, mikrobiológia, a mikroalgák világának, az anyagcsere- és fermentációs utak megértésével magas szintű, természetes alapú technológiai megoldások kidolgozásán fáradozunk”
(Fotó: Baklanova Szandra)

A cég alapítását követően mikor érezte úgy, hogy sínen vannak a dolgok?

Tegnap (nevetve mondja). Vállalkozó vagyok. Édesanyám varrónő volt, édesapán pedig rendőr. A középosztály nem túl módos rétegéhez tartoztunk. Mindig is jellemzett a formabontó, egyfajta ,,out of the box” gondolatmenet. Meg kell tanulni a kihívásokkal teli életben boldogulni, és minden egyes elkövetkező esztendő ezeknek a megoldását jelenti számomra, tele sajátos megközelítésekkel. Sosem voltam képes klasszikus értelemben megközelíteni a feladatokat – talán ez a mód unalmas lehet számomra… A legfontosabb momentum, hogy engem alapvetően nem a pénz mozgat. Ha ez így lenne, akkor már rég meggazdagodhattam volna (utal itt a vállalat értékesítési lehetőségére).

A fejlesztési lépések

A gazdálkodói igények feltérképezése jelenti a kutatási folyamatok első lépését. A diagnosztizált problémák nagy része a klímaváltozással, valamint a rezisztenciával kapcsolatosak. Kérdés, hogy mennyire specifikus, illetve általános, mennyire érinti széles körben a gazdálkodókat a probléma: utóbbi esetében vélhetően a fejlesztés kereskedelmi szempontból rentábilis lesz. Nyilvánvaló, hogy nem minden kérés teljesítésére van mód, hiszen rengeteg gazdálkodói igény érkezik.

A felmerülő problémák kapcsán a vállalat munkatársai fellelik azokat a rendelkezésre álló háttérinformációkat, illetve biológiai megoldásokat egy virtuális könyvtár segítségével, melyek megalapozhatják a kutatást, vagy éppen gátat vetnek a fejlesztések kezdetének. Ha fejlesztés mellett döntenek, utána számos laboratóriumi és szántóföldi tesztelési fázison kell átesnie az anyagnak ahhoz, hogy a megfelelő kombinációban, valamint koncentrációban, és hatékonyságában ekvivalenciát mutatva a szintetikus elődével, fejlesztésbe vonják. Fontos, hogy a termék mennyiségben is előállítható, és regisztrálható legyen. Minimum azt a hatékonyságot keresik, amelyet a szintetikus kémiai készítmény is képes produkálni, mindezt költséghatékony formában.

– mondta el Illés Zsolt, a Kimitec country managere.

Marta Xinxola a vállalat kommunikációs specialistája elmondta: számtalan vizsgálat elvégzése szükséges ahhoz, hogy a folyamatok végén néhány hatóanyagot kapjanak. Egyenkénti, kombinációs, fermentációs, és egyéb tesztelési utak vezetnek egy stabil végtermék kialakításáig. Az úgynevezett ,,green chemistry” jegyében a hatékonyságnövelés, a kijuttatás módjához való formulálás, termékstabilizálás, és az eltarthatóság fogalmainak mind érvényt kell nyerniük. A termékek tesztelését pedig első körben laboratóriumi körülmények között, zöldbab növényeken végzik, hiszen annak növekedési sebessége, sajátosságai, és ellenálló képessége lehetőséget teremt erre.

A jelenlegi ,,szemiindusztriális” jellegű kutatási épület egyik részlege a mikrobiológiai kutatások, a másik pedig a biostimulátorok, pre-, és probiotikumok előállítására specializálódott. Ezekben a terekben megközelítőleg 1500 l készítmény állítható elő, amely elegendő arra, hogy a kísérleteket beállítsák a világ különböző országaiban. A laborkörülmények között kikísérletezett receptúra egy az egyben átültethető a nagyobb volumenbe történő előállíthatóságra.

– mondta el Paloma Touris Noriega, a vállalat kommunikációs specialistája.

A fejlesztések nem állnak meg

Amellett, hogy már most is impozáns méreteket öltő, és technológiai felszereltsége, kialakítása tekintetében párját ritkító fejlesztési központól van szó, 2024 év első negyedévére várható a MAAVI innovációs központ bővítésének befejezése Aguadulceban.

Magaslatról tekintve az új, hamarosan elkészülő gyárrészlegre (Fotó: Baklanova Szandra)

Az összterület így 50 000 nm kiterjedéssel, a gyári infrastruktúra létesítésével, sajátos belsőtér-kialakítással, hatalmas olivafák beltéri elhelyezésével, sportpályával, 174 millió literes éves szintű készítménytermelésre lesz képes. A működés, hűen a ,,smart factory” koncepcióhoz, többnyire automatizált alapokon nyugszik majd, ahol a mesterséges intelligencia, raktárautomatizáció, valamint cyberbiztonság alapvető szerepet töltenek be a zavartalan működés megvalósítása érdekében.

Az új gyárrészlegnek hála, a Kimitec várhatóan, így valóban globális szinten forradalmasíthatja a természetes élelmiszer-előállítást (Fotó: Baklanova Szandra)

Hazánkban kizárólag a KITE által forgalmazott Kimitec technológiai lehetőségek

A Kimitec technológia hazánkban is megvetette lábait, és a KITE Zrt., mint kizárólagos disztribútor segítségével járul hozzá a fenntarthatósági törekvések megvalósításához. Az első együttműködési lépés 2011-re tehető, és azóta számos terméket sikerült hazai fórumon is regisztrálni, használatba vonni.

– mondta Illés Zsolt.

E termékek körét gazdagítják a már jól ismert Dell’’Agro Plus biostimulátor, amely felkészíti a növényt az esetleges stresszhelyzetekre, valamint fokozza a vegetatív növekedést.  2024 tavaszán kerül forgalomba a szántóföldi növénytermesztésben az Xtender Row Ultra készítmény, ami biostimuláns hatással rendelkező prebiotikum, korai stádiumban kijuttatva csökkenti a gyomirtó szerek hatására fellépő fitotoxikus tüneteket, élénkíti az anyagcsere folyamatokat.

Elsősorban a kertészeti kultúrák termékei a Rhyzo Plus, mely egy,a gyökeresedést elősegítő, kiültetés után, csepegtető öntözéssel kijuttatható biostimulátor. A Batallon, ami kedvezőtlen talajtulajdonság vagy hőmérséklet esetén öntözéssel kijuttatva fokozza a tápanyagfelvételt, érési időszakban pedig növeli a termésméretet, elősegíti a homogenitást és a koraiságot.

A portfólió részei még a Caos XT, kalcium- és bórtartalmú készítmény, mely mind öntözéssel mind lombkezeléssel kijuttatható, rendkívül jó hasznosulással. A K-Forte, egy olyan kálium tartalmú termék, mely szintén öntözéssel juttatható ki a magas káliumszükséglet időszakában, akár műtrágyázással párhuzamosan. A Moliboro bór és molibdén tartalmú, a virágzást és pollenminőséget javító készítmény, valamint a Tundamix EDTA mikroelem tartalmú termék.

Mérföldkövek a Kimitec történetében – röviden

Félix Garcia, a Kimitec vezérigazgatója 2007-ben alapította meg partnereivel a vállalatot. A 2015-ös Proyecto Bloster, vagyis az első európai biopeszticid megalkotásának időpontja egybeesik az első Horizont pályázat elnyerésével. 2019-ben alapították meg a Spanyol Királyi Labdarúgó Szövetség támogatásával a Kimitec Maavi kutatóközpontját. 2020-ra a Kimitec az első olyan biotechnológiai vállalattá vált, amely 5 Horizont Proyect elnyerésével büszkélkedhet. 2021-ben a vállalat a tengeri ökoszisztémák védelme érdekében az Aponiente-vel szövetkezik. 2022-ben a Banco Santander 5%-ban tulajdonossá válik, ugyanebben az évben a UPL, Pescanova, Bollo stratégiai partnerséget köt a Kimitec-kel. 2023-ban pedig a Bayer az új generációs biológiai növényvédő szerek fejlesztése érdekében kötnek szerződést.

A széleskörű nemzetközi jelenlétnek köszönhetően a Kimitec 2022-ben 49 millió eurós bevételt generált, amely 2021-hez képest 39%-os növekményt eredményezett. 2020-ban 19,5 millió eurós bevételt könyvelt a vállalat.

Az iparon túl: a MAAVI Alapítvány a szociális integrációért

A Kimitec a mezőgazdasági, élelmiszeripari fenntarthatósági törekvéseit a MAAVi Alapítványon keresztül társadalmi területre is átülteti, amelynek célja a gyermekek integrációjának elősegítése. Köztudott, hogy Spanyolország e területe is a migráció által rendkívül terhelt, és nagy mennyiségű rendezetlen szociális hátterű menekült érkezik a térségbe, akik fogadására, integrációjára kevés lehetőség áll rendelkezésre.

Az alapítvány kezdetben Almería, Aguadulce települések környékére koncentrálta tevékenységét, de mára már egyéb spanyol régiókra is kiterjeszti azt. A rászoruló családok gyermekeit négy terület támogatásán keresztül próbálják felkarolni: a Spanyol Királyi Labdarúgó Szövetség által szponzorált sporttevékenység (MAAVi Fútbol Club), az oktatás, egészségtudatos életmóddal kapcsolatos információátadáson, és szakmai fejlesztésen keresztül. A számok magukért beszélnek: jelenleg több mint 112 nemzetiséghez tartozó, 500 gyermek integrációja zajlik több mint 80 önkéntes segítségével.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Új termékkörrel bővített a KITE a fenntartható élelmiszertermelésért

2022. szeptember 2. 15:33

Az együttműködés a magyar termelők számára egy, a víz- és tápanyag felhasználásban hatékony vetőmagkezelést kínáló portfólióbővítést jelent.

Borszőlő felszín alatti csepegtető öntözése – gyakorlati szemmel

2023. augusztus 1. 15:40

Nem is olyan régen még elképzelhetetlen volt, hogy szőlőt öntözzünk – bármilyen módon –, mára ez a helyzet változni látszik.

Virtuális határszemle 5. - Növényvédelmi előrejelzés - Hogy előre tudja, mikor kell beavatkozni

2020. július 2. 05:48

Sorozatunk ötödik részében a KITE PGR rendszerének egyik pillére, a károsítók és kórokozókról szóló jelentések készítésére alkalmas Növényvédelem applikáció kerül górcső alá. Használatával a beavatkozás időszerű, hatékony és gazdaságos lesz.

Akcióban a legújabb magágykészítők, íme az árak!

2021. január 15. 08:20

A magágykészítés a vetés előtti legfontosabb feladat, hiszen célja a vetéshez szükséges optimális magágy kialakítása. A tökéletes magágy kialakítása nagymértékben függ a magágykészítőtől is, nemcsak a munkaművelet optimális idejétől. A KITE Zrt.-nél most akciós áron vásárolhatja meg új Kongskilde magágykészítőjét!