Egyet a mákosból, egyet a diósból, egyet a mákosból… A bejglit karácsonykor addig tömjük magunkba, amíg el nem fogy. De van-e káros hatása a máknak a várandós nőkre?
A mák eurázsiai eredetű növény, amelynek Közép-Európa jó néhány országában a karácsonyi ünnepi asztalon van a helye, kelt és feltekert tésztába töltve, ugyanis a hagyományok szerint a gazdagságot, bőséget jelképezi.
A bejgli eredettörténete
A bejgli nevének eredete az Osztrák–Magyar Monarchiára vezethető vissza, ahol a jiddis Beigl, illetve német Beugel szavak – beugen jelentése ’hajlít’ – átvételével, magyarosításával került be a hazai köztudatba.
Az eredeti Beigl azonban még egy a pozsonyi kiflihez hasonló, patkó alakú sütemény volt. Tésztájának alapját egy sziléziai eredetű kalács adja, bár más források örmény eredetet feltételeznek.
Magyarországon a karácsony megünneplése is osztrák hatásra terjedt el, és a bejgli a reformkortól vált először a családi ünnepek egyik kedvelt süteményévé, majd a karácsonyi asztal díszévé.
Először Czifrai István 1830-ban kiadott Magyar Nemzeti Szakácskönyvében írta meg a „Posoni finom mákos kaláts” receptjét, de külföldi forrásokban jóval hamarabb feltűnik ez a típusú sütemény (1610-ben Krakkóban és 1683-ban Bécsben).
Mákot enni nem kell félnetek
A mák alapvetően nagyon egészséges, hiszen tele van értékes zsírsavakkal, azonkívül sok benne a B-vitamin, kálium, cink. A legfontosabb összetevője azonban a kalcium, ugyanis a mag kifejezetten magas, 2,5%-os kalciumtartalmú, így bátran ajánlható csontritkulásban szenvedőknek.
Akkor tehát veszélyes a mák, vagy egészséges?
Az éretlen termés, amiben a magok találhatók, tejszerű nedvet tartalmaz, amelynek fajtától függően magas lehet az alkaloida-, egyebek mellett a morfin-, kodein-, papaverintartalma. Szögezzük le: a mag nem veszélyes, mivel ezekből az anyagokból elhanyagolható mennyiséget tartalmaz.
Viszont a 2000-es évek közepén volt rá példa, hogy a nem teljesen érett mákot learatva a mag a termés tejnedvével szennyeződött, és ha egy kismama ebből a mákból nagyobb mennyiséget elfogyasztott, az valóban veszélyes lehetett számára.
Szerencsére manapság éppen e miatt az eset miatt kiforrottabb technológiával aratják és tisztítják a mákot, így nem fordulhat elő szennyeződés. Ha Ön mégis aggódik, javasoljuk, hogy ismert márka termékét válassza a boltok polcairól.
Ha pedig a mákot legalább 20 percig hőkezeli, akkor az esetleges alkaloidatartalom a negyedére csökken. A boltban kapható mákos süteményekből 1-2 darab biztosan nem árt meg, annak pedig rendkívül csekély a valószínűsége, hogy valaki nap mint nap nagykanállal habzsolja a mákot.
(Fotó: Fiastyúk Udvarház/Facebook)