Állattenyésztés

A genetikai erőforrások védelme nemzetstratégiai feladat

Agrofórum Online

A muraközi ló számos előnye közül a legfontosabb  nyugodt természete, nagy fizikai terhelhetősége.

Nemzetstratégiai feladatnak nevezte a genetikai erőforrások védelmét a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára az Őrségi Nemzeti Park génmegőrzéssel foglalkozó szakmai rendezvényén, Őriszentpéteren.

V. Németh Zsolt közölte: az agrárbiológiai sokféleség megőrzése és aktív fenntartása, a hazai természetföldrajzi körülmények között kialakult növény- és állatfajták jó tulajdonságainak, alkalmazkodóképességének hosszú távú átörökítése elengedhetetlen ahhoz, hogy a jövő társadalma megfelelő válaszokat tudjon adni az olyan természeti és gazdasági kihívásokra, mint a klíma- és élelmiszerválságok.

A nemzeti parkoknak már eddig is meghatározó szerepe volt a magyar szürke szarvasmarha, a házi bivaly, a hucul ló, a racka juh, a cigája juh és a citka juh génmegőrzésében. A nemzeti parkok területén a génmegőrzés és a legeltetéssel történő természetvédelmi kezelés feladata egyszerre teljesül – tette hozzá.

Az államtitkár emlékeztetett: az Őrségi Nemzeti Park már 2003-ban céljai között szerepeltette a muraközi ló megmentését, az azóta létrehozott tenyészet pedig ma már alkalmas arra, hogy az állomány génmegőrzését, regenerálását és hasznosítását célzó kutatást is magában foglaló mintaprogram induljon el, megtéve az első lépést a muraközi ló önálló fajtaként való elismertetéséhez.

Markovics Tibor, az Őrségi Nemzeti Park igazgatója az MTI-nek elmondta: csütörtökön szakmai napot szerveztek, amelyre olyan lótenyésztőket hívtak meg, akik szívesen foglalkoznának a muraközi tenyésztésével, és a munkába már bevont tenyésztők számára ménvizsgát is tartottak.

Hozzáfűzte: a muraközi ló számos előnye közül a legfontosabb  nyugodt természete, nagy fizikai terhelhetősége, ami alkalmassá teszi például kocsihúzásra, teherszállításra, de kezdő lovasok oktatására és akár terápiás célokra is. Az Őrségi Nemzeti Parkban található az ország egyetlen muraközi tenyészete, amely 60-70 lóból áll, de egyre inkább érdeklődnek a magántenyésztők is, akik közül többen aláírták azt a szándéknyilatkozatot, amelyben elkötelezték magukat a muraközi ló megmentésére – mondta Markovics Tibor.

(MTI/FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Szarvasmarhatartás kis léptékben: feladás helyett újratervezés

2024. november 14. 12:10

Egyetlen terméketlen bika majdnem tönkretett egy gazdaságot. A tulajdonos a mesterséges megtermékenyítésben látja a megoldást.

Baranyába is bekopogtatott a madárinfluenza

2024. november 13. 17:10

A Nébih szerint a baranyai Szárászon található, mintegy 5500 példányt számláló hízópulyka-telepen megemelkedett az elhullott állatok száma.

Beütött a madárinfluenza: magas szintű riasztás Ausztriában

2024. november 13. 12:10

A betegség eljut az osztrák baromfitenyésztés központjába. Amstetten 3,3 millió állatával az ország legmagasabb baromfisűrűségű kerülete.

NAK: megnyílt az „Őshonos in situ támogatás” esetén a támogatási kérelem benyújtásának időszaka

2023. január 9. 11:40

A Széchenyi 2020 keretében megjelent „A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése” című pályázati felhívás alapján a 2023 évi támogatási kérelmek benyújtására 2023. január 2-tól 2023. január 31-ig van lehetőség – hívja fel a figyelmet a NAK.

12 dolog, amit megtehetünk a veszélyeztetett fajok védelmében

2024. január 30. 05:40

Szomorúan hallgatjuk a hírekben, hogy ismét elvesztettünk egy állat-vagy növényfajt a Földön, mert nem sikerült megmenteni a kihalástól? Mi nem tudunk valamit tenni azért, hogy egyre kevesebb faj kerüljön erre a sorsra? De, tudunk!

Az őshonos gének megőrzése kiemelt feladat

2017. június 26. 11:06

A védett őshonos, valamint a veszélyeztetett helyzetbe került állatfajtáink állománylétszáma emelkedett, helyzetük pedig stabilizálódott az elmúlt években.

Állami génbank hálózat kiépítéséről tárgyaltak

2017. április 7. 13:11

Az ország genetikai erőforrásai a nemzeti örökség és a magyar identitás részét képezik.