Gépinfo

KITE precíziós gazdálkodás lépésről-lépésre – Mostantól már az öntözésben is

Agrofórum Online

Szarvason mutatták be üzem közben a precíziós öntözést lehetővé tevő Valley VRI öntözőberendezést.

A KITE az utóbbi években sok energiát, időt és pénzt fektetett a precíziós gazdálkodás technológiájának kidolgozásába, és gyakorlatának hazai elterjesztésébe. Tették ezt azért, mert meggyőződésük, hogy a precíziós gazdálkodás a mezőgazdaság versenyképessége és jövedelemtermelő képessége növelésének az egyik legfontosabb eszköze, ráadásul úgy, hogy a legnagyobb mértékben biztosítja a fenntarthatóságot és a környezet védelmét. Az elmúlt években eljutottak oda, hogy a nagy szántóföldi kultúrák precíziós termesztésének teljes eszközrendszere és technológiája az alapműveléstől a vetésen és növényápoláson át egészen a betakarításig rendelkezésre áll, sőt, számos gazdaság azt üzemszerűen, sikeresen és eredményesen alkalmazza.

TELJES KÉPGALÉRIA >>>

Most mérföldkőhöz érkeztek – mondta Hadászi László, a KITE fejlesztési igazgatója. Mostantól ugyanis lehetőség nyílik az öntözés precíziós módon való megvalósítására is. Erről tartottak szakmai tanácskozást 2016. október 25-én Szarvason, a SZIE Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar Tessedik Campusán „A precíziós öntözés gyakorlata megvalósításának lehetőségei, feltételei” címmel. Ezt követően az egyetem öntözőtelepén mutatták be üzem közben a precíziós öntözést lehetővé tevő Valley VRI öntözőberendezést.

A téma felvetése most a Vidékfejlesztési Program öntözésfejlesztést támogató pályázati lehetőségek tükrében különösen aktuális.

Valley VRI (változtatható intenzitású öntözés) öntözőberendezés

A Valley VRI (változtatható intenzitású öntözés) öntözőberendezés alkalmazásával az öntözési zóna pár négyzetmétertől pár ezer négyzetméterig határolható be. A alapját a VRI szoftver képezi, amely képes egyrészt az öntőző berendezés sebességének vezérlésére, másrészt az ún. zónánkénti vezérlésre.

A VRI szoftver által végzett sebességvezérlés az öntözőgép sebességváltoztatása (lassítás, gyorsítás) révén képes menet közben változtatni az öntözés intenzitását. Egy körforgó öntözőberendezés esetén így akár 2 fokonként alakíthatók ki szektorok, azaz akár 180 szektor is képezhető, amelyekben az öntözőberendezés sebessége eltérhet egymástól.

Ugyancsak a VRI szoftver által végzett zónavezérlés révén lehetővé válik a szektorokon belül a különféle intenzitású öntözés. Ezzel vagy a gép alatt akár többféle kultúra különféle vízadagokkal történő öntözésére, vagy a táblán belüli domborzati, talajfizikai, hozameltérések esetén a vízadagok megváltoztatására nyílik lehetőség. Ez történhet:
• a körforgó öntözőkonzol mentén egyes szórófejek, vagy a szórófej-csoportok vezérlése révén. A táblán belül elméletileg akár 5.000 gazdálkodási zóna alakítható ki,
• a tábla bizonyos területein az öntözés ki- és bekapcsolásával (például nedves felületek, csatornák felett)

Alapja a talajnedvesség-, a hozam-, a topográfiai és infravörös térképen alapuló táblatérkép. A VRI szoftverrel tehát   a hozam, a talajfizikai és egyéb térképek alapján készült   táblatérkép lehetővé teszi az egyes táblarészek megkülönböztetését, illetve kezelését.

Valley Irrometer WATERMRK eszközcsomag

Valley Irrometer WATERMRK segítség az öntözési döntések meghozatalában.

A Valley Irrometer WATERMRK egy talajnedvesség, talajhőmérséklet és ET (atometer) mérőeszköz jeladóval rendelkező eszközcsomag vezeték nélküli vevővel és adattovábbítóval. Használata lehetőséget nyújt víz potenciál mérésen alapuló talajnedvesség meghatározásra, valamint az értékek PRP2, vagy TouchPro vezérlő panelen keresztüli leolvasására, vagy BaseStation belső rádió, vagy Internetalapú megjelenítésére laptopon, tabteten vagy okostelefonon.

Valley BaseStation és/vagy Internetalapú öntözésvezérlés, kommunikáció

A BaseStation egy komplett számítógépes eszközcsomag előre telepített szoftverrel, rádiós, internet vagy GSM alapú, valós idejű adatátvitellel. Alkalmas körforgó, vagy lineár öntözőrendszerek irányítására számítógépről, laptopról vagy okos telefonról.

A BaseStation komplex megoldás 15-20 km-en belüli több öntözőgép és szivattyútelep, talajnedvesség-mérő központi távfelügyeletére, teljes körű távvezérlésére, adatgyűjtésre, öntözési statisztikák készítésére akár több évre kiterjedően is.

(Agrofórum Online – Dr. Demes György)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Megmutatjuk a PREGA 2019 Konferencia részletes tematikáját!

2019. január 15. 07:49

A PREGA Konferencián, egy helyen találkozhat precíziós gazdálkodókkal, precíziós gazdálkodást oktató és kutató intézmények képviselőivel, állami döntéshozókkal, valamint agrárdigitalizációs termékeket forgalmazó, szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások döntéshozóival.

Nem mindegy, hogy milyen talajművelési rendszert alkalmazunk

2022. július 16. 11:47

Hogyan lehet hatékony a fenntarthatóság? - többek között erre a kérdésre próbáltak választ adni a KITE szakemberei a Green Deal kapcsán is.

Kukoricavetést megelőző gondolatok, tapasztalatok, tervek - (Kukoricavetés 1.)

2018. április 14. 15:43

Többféle technológiát, kísérletet tervezünk elvégezni az idei évben, ezek előkészítéséről, tervezéséről és a tervezett értékelésről szeretnék pár gondolatot megosztani.

A precíziós gazdálkodás fejlesztéséhez megbízható talajinformációk szükségesek

2019. december 12. 07:37

A globálisan összehangolt, friss és megbízható talajinformációk ismerete a napjainkban egyre fontosabbá váló precíziós gazdálkodás fejlesztéséhez és a talajok védelme szempontjából egyaránt nélkülözhetetlenek.