A habbal való tisztítás egyre nagyobb teret hódít magának az üvegházi növénytermesztésben. De vajon miért hatékonyabb ez a módszer a többinél és miért választják ezt egyre többen?
Az üvegházak tisztítása és fertőtlenítése során az eljárás hatékonysága több tényező együttes hatásának függvénye. Ilyen pl. a koncentráció és a kezelés időtartama. Előbbit könnyedén tudjuk befolyásolni, utóbbit azonban már nem ilyen egyszerű, hiszen ez nagyban függ az alkalmazott technikától és a hőmérséklettől is.
A kertészek immár egyre nagyobb arányban térnek át a habalapú tisztítási technológiára. Ennek több oka is van.
- Egyrészt, kedvezőbb tapadási tulajdonságának köszönhetően meghosszabbodik az alkalmazási idő, mivel a tisztító-fertőtlenítő szer nem folyik el olyan gyorsan, így a függőleges felületek kezelésére is messze alkalmasabb, mint a hagyományos kipermetezett szerek.
- Ugyancsak kiváló tapadása lehetővé teszi, hogy korábban kvázi elérhetetlen felületeket, sarkokat is hatékonyan kezelhessünk.
- Kevesebb fertőtlenítőszerre és vízre van szükség a munkához.
- Jól látható, mely felületeken haladtunk már át a fertőtlenítőszerrel, így egy négyzetcentiméter sem marad ki a „szórásból”.
- Végül, de nem utolsó sorban, használata során jóval kevesebb aeroszol keletkezik a levegőben, így alkalmazása biztonságosabbnak mondható.
A habbal történő fertőtlenítés és tisztítás tehát nem csupán megnöveli az eljárás hatékonyságát, de hosszabb távon költséghatékonyabbá és fenntarthatóbbá is teheti azt azáltal, hogy kevesebb fertőtlenítőszert és vizet igényel, miközben kijuttatása jóval biztonságosabb is, mint a hagyományos aeroszoloké.
(Fotó: congerdesing/Pixabay)