Növényvédelmi előrejelzés

Megkezdődött a virágzás, félhetünk az elfagyástól – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Az elmúlt és a következő napok nagy kérdése, hogy „megeszi e a kutya a telet”. Februárban a nappali és éjszakai hőmérsékletek minden korábbi rekordot megdöntöttek, így a kertészeti növények egy részénél megszűnt a kényszernyugalmi állapot, és annak ellenére, hogy február vége van csak, fejlődésnek indultak.

A legnagyobb gond a mandulával, a korai kajszival és az őszibarackkal van, mert a virágrügyek kifakadtak, megkezdődött virágzásuk. Más gyümölcstermő növények rügyfakadása is elkezdődött, így a körte, a birs, valamint a szilva. Náluk most még kisebb a gond, de itt is problémás lehet a nedvkeringés beindulása. A nagyon korai élettevékenység magával hozza a növényvédelmi veszélyek kezdetét is.

A kajszi és a mandula megszokottnál jóval korábbi virágzása miatt nemcsak az elfagyás, hanem a csonthéjas gyümölcsű növények moníliás virágelhalása is veszélyezteti a termést.

A kórokozó elsősorban a virágokon keresztül fertőzi a csonthéjas termésű növényeket (kajszi, mandula, cseresznye, meggy, őszibarack, szilva). A gomba bejutva a virágon át megbetegíti a hajtást és a vesszőt is, azok hervadásszerű elhalását okozva.

A télvégi rezes lemosó permetezés kiváló alap a megelőzéshez, de virágzásban más készítmények adnak megfelelő védettséget, ekkor kontakt szerves készítmények és felszívódó hatású gombaölőkkel védekezzünk a megfelelő hatás elérése érdekében.

Még kevésbé csapadékos időben is indokolt a virágzásban és sziromhullás idején elvégzett permetezés, mert a kórokozó igen agresszív a csonthéjas fákkal szemben.

Hajtásfertőző monília tünete kajszin
Hajtásfertőző monília tünete kajszin

Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellett a tafrinás levélfodrosodásra is legalább hasonló figyelmet kell fordítani. A kórokozót más néven dérgombának is nevezik, de a mostani hőmérséklet még a fertőzés optimális tartományába belefér.

A rezes permetezés csak rózsaszín bimbós fenológiai stádiumig lehetséges, utána itt is szerves kontakt-és felszívódó készítményeket lehet használni. A tafrinás fertőzésre legjobban a nektarinok és a sárgahúsú fajták a legfogékonyabbak, ezért ezeket a típusokat fokozott védelemben kell részesíteni. A veszély csupán tartós felmelegedés után múlik el végérvényesen.

Őszibarack tafrina tünet
Őszibarack tafrina tünet

A talaj hőmérséklete már megengedi a borsó, a hagymafélék, a sárgarépa, a spenót, a sóska és a petrezselyem vetését, illetve duggatását. Vetés előtt vizsgáljuk át a talajt, ha talajlakó kártevőkkel (cserebogár pajor, drótféreg, lótücsök) találkozunk, végezzük el a vetőágy fertőtlenítését.

Cserebogár pajor
Cserebogárpajor

A díszkertben nem várhat a rózsák metszése, mert már több centiméteres az új hajtás. A metszés során különösen figyeljünk rá, hogy milyen típusú a rózsánk, mert csak így virágzik majd bőségesen. Metszés után a rózsa is meghálálja a rezes lemosó permetezést, különösen, ha ősszel sok csillagrozsdás levelet láttunk rajta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Fejlessze ültetvényét pályázati forrásból!

2024. július 8. 14:40

A 25 milliárd forint keretösszegű pályázati forrás elnyerésével komplex kertészeti beruházások megvalósítására lesz lehetőség.

A világ egyik legédesebb paradicsoma Veresegyházról jön

2018. május 18. 07:12

A világ egyik legédesebb paradicsomát termesztik Veresegyházon. A vállalkozás 2016-ig 85 százalékban exportra termelt, de az ügyvezető tudatosan csökkentette az arányt, mert nagy dobásra készül.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

Terem a pénz, csak le kell szedni: 50 milliárd kertészeknek

2024. június 27. 14:40

Megjelent a hazai kertészeti termelést fejlesztő új pályázati kiírás, kisebb termesztők és nagyberuházók egyaránt pályázhatnak.