Növényvédelem

Lisztharmat a rozmaringon

Agrofórum Online

A lisztharmat az egyik legkönnyebben felismerhető növénybetegség. A levél felszínén fehér, porszerű burjánzásként látható a gomba; az alacsonyabb és árnyékosabb leveleken azonban észrevétlen maradhat.

Az évnek ebben az időszakában érdemes fokozottan figyelni a fűszernövények lisztharmatos megbetegedésére. A közelmúltban a lisztharmat kitörését figyelték meg az üvegházban termesztett rozmaring növényeken.

A meleg nappalok és a hűvös éjszakák nagy hőmérséklet-ingadozása és a magas relatív páratartalom kedvez a lisztharmat kialakulásának. Más levélgomba-kórokozókkal ellentétben, amelyeknek hosszabb ideig tartó párás időszakokra van szükségük, a lisztharmat kialakulását a nedves levelek hátráltatják.

A lisztharmat gombáknak a fertőzéshez és az új spórák termeléséhez nedves körülményekre, 75% feletti relatív páratartalomra van szükségük.

A lisztharmatgombák obligát kórokozók, ami azt jelenti, hogy a tápanyagokat a növényeken keresztül szívják fel és ott növekednek. Élő sejtekből szívják fel a tápanyagot. Ez az egyik oka annak, hogy a lisztharmatfertőzés nem okoz nekrotikus elváltozásokat, mint más gombás levélfoltosság-kórokozók.

A lisztharmat inkább okoz sárguló vagy liluló foltokat, amelyek hasonlóak a tápanyag- és tápanyagtartalom-hiányos foltokhoz, amíg a gombahifák és spórák növekedéséhez kedvezőek a feltételek.

A lisztharmat leggyakrabban a leveleken fordul elő, de a szárakat, virágokat és gyümölcsöket is megfertőzheti. Az erősen fertőzött rozmaringlevelek barnává válnak, elszáradnak és lehullanak a növényről.

A lisztharmat spórák elsősorban szél útján, de akár a víz segítségével is terjedhetnek. Kedvező környezeti feltételek mellett a fertőzés és az új spórák, valamint a hifák fejlődése gyors lehet. A termelőknek és a növényvédelmi szakembereknek tavasszal és ősszel hetente kell keresniük a lisztharmatot.

A levelek felső és alsó oldalán egyaránt keresse a fehér, porszerű növekedést. Koncentráljon azokra a területekre, ahol az üvegházban a hőmérséklet könnyebben ingadozhat, például a szellőzők és ajtók közelében.

(Fotó: Samueles/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Mennyire igényel gondoskodást a kertbe telepített tölgyfa?

2022. augusztus 31. 04:36

Kertünkbe tölgyfát tervezünk telepíteni. Mennyire igényel gondoskodást, vannak-e károsítói, melyek ellen majd rendszeresen védeni kell?

Sok a gabona-levéltetű a kalászos állományokban

2020. április 9. 04:36

Jellemzően sok a gabona-levéltetű, amit jelez a kalászosok sárgulását előidéző komplex vírusfertőzés gyakori előfordulása. A kártevő szaporodásának és a vírusok terjesztésének kedvezett a hosszú és enyhe ősz és a tél.

Töretlenül terjeszkedik az almafa vértetű

2020. június 25. 04:36

Az almafa vértetű a dús lombozat védelmében folyamatosan terjeszkedik a vesszőkön és a hajtásokon. A szívogatás nyomán, a fiatal vesszőkön sejtburjánzás indul el, amit a viaszbevonat most még eltakar.

Erősödött a lisztharmat terjedése és megjelent a varasodás is

2020. május 12. 15:09

A kisebb esők elegendők voltak a varasodás első tüneteinek a megjelenéséhez. Ha csapadékosabb idő lenne, a fertőzés további terjedése rohamosabbá válna.