Időjárás

Pontatlanok az éghajlati modellek, baj lesz, ha felszabadul a talajba fagyott szén

Agrofórum Online

Annak módja, ahogyan a tudomány jelenleg pénzügyi forrásokhoz jut, torzíthatja a fontos éghajlati előrejelzéseket, állítják kutatók.

A Nature című szaklapban jelent meg egy cikk, amelyben az éghajlattal foglalkozó tudósok azt állítják: a legtöbb klímamodellben nem vesznek figyelembe egy nagyon fontos tényezőt. Emiatt a kutatók téves következtetésekre jutnak.

A permafrosztban (legalább két évig fagyott állapotban lévő föld) elraktározódott szén körforgásáról van szó. A cikk szerint ugyan sorra készülnek a modellek arról, hogyan fog változni Földünk éghajlata a nem túl távoli jövőben. Azonban a permafroszttal nem számolnak, vagy ha mégis, leegyszerűsített formában.

Felszabadulhat a befagyott szén

Ennek amiatt van jelentősége, mert az éghajlat melegedésével az olvadó permafrosztból szén kerülhet a légkörbe. Ha pontosabb információk állnának rendelkezésre és hosszú távú kutatások készülnének arról, hogy ez a változás hogyan zajlik, az sokat segítene az éghajlatmodellek elkészítésében. Jelenleg csak annyit tudunk, hogy a korábbi modellek nem a jelenlegi helyzetet jelezték előre.

„Az, hogy mi történik a permafrosztban lévő szénnel, az egyik legnagyobb ismeretlen a jövőbeli éghajlatunk szempontjából” – mondta Christina Schaedel, a Woodwell Klímakutató Központ vezető kutatója és a cikk vezető szerzője.

A modellek kulcsfontosságúak annak megjóslásában, hogy hol, hogyan és mikor szabadul fel a kiolvadó talajból a szén.

„A kutatócsoportok jelenleg nem rendelkeznek a permafroszt változásának kimutatásához szükséges erőforrásokkal. Ha pontosabb éghajlati előrejelzéseket akarunk, akkor ezen változtatni kell.”

Hosszabb idő és több pénz kell a kutatásokhoz

A legnagyobb probléma abban rejlik, hogy rövid az időkeret, ami a kutatásokhoz rendelkezésre áll. Ugyanis ezek hároméves ciklusokban zajlanak, az anyagi támogatással együtt. Ez viszont a megfelelő eredmények eléréshez ez nem elegendő.

„Ez a viszonylag rövid ciklus nem elég. Jelentős, az egész földi rendszert elemző modellenként több millió dolláros nagyságrendű finanszírozásra van szükség a modellfejlesztéshez szükséges infrastruktúra és támogatás biztosításához” – írják a szerzők. Állításuk szerint a célzott finanszírozás és magasan képzett szoftverfejlesztők és programozók segíthetik a folyamatos modellfejlesztést.

A szerző szerint a permafroszt felolvadását bemutató modellek hosszú távú finanszírozása biztosítaná, hogy a kritikus éghajlati és a szén-dioxid-kibocsátási célok a lehető legpontosabb tudományos eredményeken alapuljanak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok az időjárásra, sőt a klímára is hatással vannak

2024. november 18. 14:40

Az apró műanyag részecskék megváltoztathatják a csapadék kondenzációját a felhőkben, szélsőséges és váratlan viharokat okozva.

Meg lehet-e mondani előre, hogy milyen telünk lesz?

2024. november 13. 06:40

A meteorológusok és kutatók folyamatosan keresik a módját annak, hogy tökéletesítsék előrejelzéseiket. De mennyire látnak előre?

Milyen időjárás várható télen – a népi megfigyelések alapján?

2024. november 1. 12:10

Bár a népi időjárási megfigyelések talán nem mindig válnak valóra, megnéztük, ezek mit jósolnak a télre. Hátha idén igazuk lesz!

Az árvíz okozta mezőgazdasági károk még nem értékelhetők

2024. szeptember 19. 16:10

Ausztriában az áradások a gazdák földjeit is súlyosan érintették. A területen okozott károkat csak az árvíz elvonulása után lehet megítélni.

Csomagolóanyag növényekből

2022. július 6. 16:40

Szerkezetének köszönhetően az új műanyag kémiailag is újrahasznosítható.

Emlékeznek a növények?

2023. február 9. 13:26

A növények memóriájának molekuláris hátterét vizsgálták a Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ kutatói az Európai Tudományos és Technológiai Együttműködés (COST - European Cooperation in Science and Technology) keretében. A kutatás eredményeiről szóló tanulmány a növénytudomány vezető szaklapjában, a Trends in Plant Science-ben jelent meg.

Az EU mezőgazdasági politikája nem küzd eléggé az éghajlatváltozás ellen

2021. június 24. 06:02

Az uniós ösztönzőrendszer támogatta a műtrágya-felhasználás csökkentésének gyakorlatát, például az ökológiai gazdálkodást, de nem világos, hogy ez csökkentette-e a kibocsátást.

Szupernövények születtek, ellenállnak a klímaváltozásnak

2024. január 7. 07:10

A globális felmelegedés számos olyan kedvezőtlen jelenségért felelős, mint az elsivatagosodás, a szélsőséges éghajlat-változás és a természeti katasztrófák.