Terményárak

A búza tovább drágult a fekete-tengeri feszültségek miatt

Agrofórum Online

Amerikában vegyes összkép, míg Európában inkább eladói fölény bontakozott ki a terménypiacokon a hétfői kereskedési napon.

Chicagóban a búza 0,3 százalékkal, a szójabab pedig 1,3 százalékkal drágult, a kukorica ellenben 0,4 százalékkal, a repce pedig 1,3 százalékkal került kevesebbe, mint előző nap. Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, de a repce drágult.

A chicagói búza hétfőn drágult, de az emelkedés elmaradt a kerekedési nap elején elért háromhetes csúcstól. A szójabab ára is emelkedett, mivel a kereskedők módosították pozícióikat az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) csütörtökön esedékes vetési és ültetési szándékokról szóló jelentése előtt, miközben a kukorica határidős jegyzésára lefelé mozgott a hullámzó kereskedés során.

Csökkenő orosz export?

Elemzők szerint a fekete-tengeri régióban tapasztalható feszültség és a legnagyobb beszállító Oroszországból származó export csökkenésének lehetőségével kapcsolatos aggodalmak megnövelték a búza árát, mielőtt a technikai alapú értékesítések megterhelték volna a piacot.

„Előre kereskedtünk, és technikai eladási megbízásokat adtunk, aminek következtében minden megfordult” – mondta Karl Setzer, a Consus Ag Marketing partnere.

Piaci pletykák

Elemzők szerint az Oroszország és egy vezető magánexportőr közötti nézeteltérésről szóló piaci pletyka hozzájárult a búza határidős árfolyamának felfelé mozdulásához. Elemzők szerint az ukrán energiainfrastruktúra elleni hétvégi orosz támadások és a fekete-tengeri térség száraz időjárási előrejelzése is növelte az árakat.

További pozicionálások jöhetnek

A szójabab-piacon az elemzők az USDA csütörtöki adatait megelőző rövid fedezeti zárásoknak tulajdonították a növekedést. További pozicionálásra számítanak, miközben a bőséges globális kínálat visszafogja az árakat.

Az USDA a tervek szerint csütörtökön negyedéves amerikai gabonakészlet-adatokat is közöl.

Európai pesszimizmus

Európában a malmi búza 2,75 eurós mínusz után 204,5 euróba, a kukorica 1,75 eurós árcsökkenést követően 191,75 euróba, a repce 8,75 eurós plusz hatására 457 euróba, a takarmánybúza pedig 2,2 angol fontos mínusz után 173,5 angol fontba került tonnánként a következő határidőre.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Négy mínuszos nap után drágult a búza

2024. november 16. 07:10

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Zuhantak a chicagói árak a dollár erősödésével

2024. november 15. 07:40

Európában a malmi búza, a kukorica és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt, ám a repce olcsóbb lett.

Csökken a búza ára a jobb termésállapotok hírére

2024. november 14. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Lenyomta a búza árát az orosz kilátások javulása

2024. november 13. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

A száraz időjárásról szóló hírekre drágult a búza és a kukorica

2021. június 2. 06:09

Európában is inkább pluszokat lehetett látni a nap végén, a malmi búza, a repce, a takarmánybúza ára is emelkedett.

Kifulladt a búzarali?

2024. május 30. 13:10

Európában a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt, ám a kukorica és a repce drágult.

Itt vannak a búza és repce posztregisztrációs fajtakísérletek eredményei

2024. szeptember 8. 10:10

A GOSZ-VSZT-NAK kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványokat a szervezők nyilvánosan elérhetővé tették ebben az évben is.

Az európai búza elsődleges célországa Marokkó lett

2023. március 26. 10:16

Abban az évben, amelyet a fő gabonaexportőr Ukrajna orosz inváziója jellemez, az EU nagy mennyiségben értékesített a július-júniusi exportkampány elején, mivel az importőrök alternatívákat kerestek a fekete-tengeri gabonára.