Növénytermesztés

Hogyan segítenek hozzá a mikrobiológiai készítmények a jobb terméseredményekhez?

Corteva Agriscience

Az utóbbi években egyre növekvő biológiai termékek piaca olyan természetes forrásból származó megoldást jelent a gazdálkodók számára, amelyekkel hatékony és fenntartható módon tudnak hozzájárulni a növények fejlődéséhez és a jobb terméseredmény eléréshez.

Ám ezen készítmények eredményes használatához és a lehető legmagasabb profit eléréséhez néhány dolgot érdemes megfontolni a gyártók és agronómusok ajánlásai közül.

A biológiai termékek közül a biostimulátorok segítenek beindítani a növényekben és azok biológiai környezetében zajló természetes folyamatokat, amelyek kiegészíthetik a meglévő gazdálkodói gyakorlatokat a megfelelő minőségű termés elérése érdekében.

A kutató-fejlesztő vállalatok kitartó munkájának és azok innovatív technológiájának köszönhetően a mikroorganizmusok eltarthatósága és kinyerése mára már könnyebben megoldott a por- vagy mikrokapszulázott formulációkkal.

Csökkenteni a nitrogénveszteségeket

A nitrogénmegkötő baktériumokat tartalmazó termékek népszerűségéhez hozzájárult az elmúlt évek nitrogén árainak drasztikus változása, amely felhívta a gazdálkodók figyelmét a nitrogénveszteségek csökkentésének szükségességére.

Az endofita baktériumok (például a Methylobacterium spp.) olyan, a természetben is előforduló szervezetek, amelyek bejutva a növényi szövetekbe, a föld feletti növényi részekben szabadon mozogva, a légköri nitrogén megkötésével biztosítanak nitrogént a növény számára, attól függően, hogy mekkora a talajban az elérhető nitrogén-készlet.

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat új mikrobiológiai terméke, a BlueN® a Methylobacterium symbioticum SB23 szelektált törzsét tartalmazza, amely a legnagyobb nitrogénforrásból, a légkörben megtalálható nitrogént képes megkötni.

Ötödével magasabb termés

A növényi növekedést serkentő biostimulátor a vállalat 2023-as magyarországi kisparcellás repcekísérletében a kezeletlen kontrollhoz képest kiemelkedő, 21%-kal magasabb termést eredményezett, köszönhetően a repcében alkalmazható rugalmas kijuttatási lehetőségeknek és a vállalat fejlesztőmérnökeinek körültekintő munkájának.

A vállalat több magyarországi helyszínén elvégzett kísérletei igazolják, hogy a BlueN® alkalmazása átlagosan akár 9-14%-os termésnövekedést is eredményezhet a különböző szántóföldi növénykultúrákban, amennyiben a gazdálkodók betartják a kijuttatással kapcsolatos előírásokat és tanácsokat.

Ahhoz, hogy a baktérium készítményeket a lehető leghatékonyabban tudják alkalmazni a termelők, érdemes figyelembe venni azokat az ajánlásokat, amelyek elősegítik a baktériumok növénybe való bejutását, kolonizációját, valamint a megfelelő működésüket.

Ehhez olyan növényállományra van szükség, amely aktív növekedési fázisban van, megfelelő zöldtömeggel rendelkezik, amelyen keresztül a kijuttatott baktérium könnyedén bejut a növény föld feletti részeibe.

Egészséges állományba

Fontos, hogy egészséges növényállományba történjen a BlueN® kijuttatása, stresszmentes időszakban, amely az őszi kultúrák esetében egy héttel a tavaszi fagyok elteltével, tavaszi kultúráknál pedig a magas hőmérséklet okozta stressz előtt javasolt.

A baktérium a nyitott sztómákon keresztül jut be a növénybe, ezért nagyon fontos, hogy a kijuttatás 25 °C alatt, a kora reggeli vagy a késő esti órákban történjen. Mindemellett az is nagyon fontos, hogy körültekintően kell eljárni a más növényvédő szerekkel történő keverhetőséget tekintve és minden esetben érdemes betartani a gyártói utasításokat.

A BlueN® használata számos előnnyel járhat a gazdálkodók számára, jó vigorú, megfelelő kondíciójú állománnyal, amelyek egységesebb virágzást és termésfejlődést eredményezhetnek, lehetővé téve a terméshozam javulását. A biostimulátorok beépítése a meglévő gyakorlatba lehetővé teheti a gazdálkodók számára, hogy hatékonyabban használják fel a természet által nyújtott erőforrásokat, és jobban kezeljék a környezeti stressz hatásait.

A gazdálkodók a BlueN® mikrobiológiai termék használatával kapcsolatban érdeklődhetnek a vállalat területi képviselőinél és szaktanácsadóinál, akiknek az elérhetőségét megtalálják a vállalat honlapján.

Balázs Klára, a Corteva Agriscience magyarországi fejlesztőmérnöke

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért nem jó ötlet újravetni a lucernát ugyanarra a földre?

2025. július 25. 08:10

A lucerna képes gátolni saját magvainak csírázását és fejlődését. Az önmérgezés komoly kockázatot jelent az újravetés során.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

A repcét károsító rovarok elleni védekezésről

2020. március 14. 08:47

Az őszi káposztarepce termesztésének sikerét nagyban befolyásolja a kártevők elleni védekezések hatékonysága. A repce szár- és becőormányos elleni védekezést viszont nehezíti a klórpirifosz hatóanyag kivonása, a fénybogár ellen pedig a piretroid rezisztens populációk megjelenése okoz problémát. Mi alapján dönt akkor a felhasznált hatóanyagokról és milyen jövőt jósol a repcetermesztőknek? - erről kérdeztük a gyakorló növényvédelmi szakembert, Dömötör Istvánt, az Agrárközpont ügyvezetőjét, növényorvosát.

Kizöldült az európai agrárpiac

2020. április 7. 09:17

Európában, a párizsi árutőzsdén hétfőn minden zöldbe fordult, azaz mind a négy fő agrártermék ára emelkedett mindhárom következő határidőre.

Amerikában drágultak a gabonák múlt héten

2020. június 3. 06:36

A párizsi árutőzsdén a malmi búza ára stagnál öt nap után és a ugyanúgy a 188,25 euró/tonnás áron ment hétvégi pihenőre a kurzus, mint egy hete.

Chicagóban és Párizsban is drágult a kukorica

2023. június 7. 07:36

Egy jelentés szerint a június közepére és végére vonatkozó időjárás-előrejelzés valószínűleg döntő fontosságú lesz a gabonapiacok, különösen a kukorica számára.