Életmód, gasztronómia

Ha nem fogdossuk, nem okoz bajt a nünüke

Agrofórum Online

A nünükék nemzetségén belül a közönséges nünüke a leggyakoribb, amellyel áprilisban a napsütötte, gyepes élőhelyeken könnyen összefuthatunk.

Az első nünükék már a melegebb téli napokon megjelennek, április környékén pedig kifejezetten gyakoriak. Ártalmatlan jószágok, ám megérinteni nem szabad őket, mert ebben az esetben saját védelmük érdekében egy nyálkahártyát erősen irritáló, mérgező anyagot bocsátanak ki. Tehát nézni szabad, fogdosni tilos, és erre a kisgyerekek figyelmét fokozottan fel kell hívni.

A közönséges nünüke

Leggyakrabban áprilisban és májusban találkozhatunk a hólyaghúzó bogarak családjába tartozó közönséges nünükékkel (Meloe proscarabeus), meleg, napsütötte réteken-mezőkön. Az 1-3 centiméteres, jellegzetes megjelenésű bogarak fényes feketés-kékes színezetűek. Szárnyuk hiányzik, emiatt a szárnyfedő kisebb, szokatlan megjelenést kölcsönözve nekik. Az imágók a földbe rakják a petéiket. A kikelő lárva felmászik egy virágra, és ott egy arra járó méhbe kapaszkodva beviteti magát a kaptárba, ahol virágport és nektárt fogyaszt.

A nünükék veszélyt érzékelve választják ki azt az anyagot, amelyhez akár csak hozzáérve is bőrirritációt okozhat, nyálkahártyára kerülve pedig még veszélyesebb lehet. Ennek oka, hogy az olajos cseppek kantaridint, egy rendkívül erős mérget tartalmaznak.

A bogár váladéka lenyelve halálos méreg

A hólyaghúzó vagy hólyagképző anyagok, amelyek közé a kantaridin is tartozik, olyan kémiai vegyületek, amelyek súlyos bőr-, szem- és nyálkahártya-irritációt és fájdalmat okoznak. Elnevezésük arra utal, hogy súlyos kémiai égést képesek előidézni, amely fájdalmas hólyagok, bőrpír formájában jelentkezik az érintettek testén. A hólyaghúzó anyagok orvosi felhasználása is ismeretes, például szemölcseltávolításra; azonban még kis mennyiségben lenyelve is végzetesek lehetnek.

A kantaridin halálos dózisa az ember számára 0,5 milligramm testsúlykilogrammonként – az arzén esetében ez az érték 1,4 milligramm. Hatékonysága miatt a kantaridint az ókori Görögországban a bürök alternatívájaként használták. Ugyanakkor a méreg kis mennyiségben szexuális ajzószerként is szolgált – állítólag olyan hosszú erekciót okoz, mint amilyen fájdalmasat…

Hogyan kerüljük el a nünüke váladékát?

Bár a bogarak valóban erősen mérgezőek, nem kell pánikba esni vagy rettegni tőlük, főleg nem megölni. Ugyanis ezek a bogarak biztosan nem támadnak meg senkit, ráadásul repülni sem tudnak, így a véletlen érintkezés nagyon valószínűtlen.

Azt viszont tudatosítani kell, hogy megérinteni, felvenni, piszkálni vagy – bármilyen okból kifolyólag – megenni a nünükéket tilos. Ha véletlenül mégis létrejött a kontaktus, mossunk kezet. Ha pedig reakció lép fel, érdemes orvoshoz fordulni. Különösen a kíváncsi gyerekekre vigyázzunk, és tanítsuk meg nekik, hogy ne fogdossanak semmilyen növényt vagy állatot. Mert ha ezek a legtöbb esetben nem is jelentenek veszélyt, rájuk nézve viszont már egy apró gyerekkéz is végzetes lehet.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

A ricinus mérgező növény - nem veszélyes a házikerti nevelése?

2025. február 7. 04:39

Nagyon tetszik a ricinusnövény, viszont úgy tudom, hogy mérgező. Kertben nem veszélyes a nevelése? Milyen gondozást igényel?

Mire jó a hóbogyó?

2025. január 31. 07:10

A hóbogyót használták a test parazitáinak elpusztítására, a sebek tisztítására és gyógyítására, valamint gyengéd tisztítószerként.

A tiszafa lehullott levele szennyezi mérgező anyagokkal a talajt?

2025. április 3. 04:36

Kerítésünk mellé a szomszéd kb. 30 éve tiszafasövényt ültetett, a fák azóta óriásira nőttek. Kérdésem, hogy a leveleik mivel mérgezik a talajt, nem káros-e az emberi egészségre, mennyi idő alatt bomlanak le benne a káros anyagok?

Tiltólistás ételek, amelyeket soha ne adjunk a kutyánknak

2024. augusztus 16. 11:10

Előző cikkünkben a kutyáknak javasolt zöldség-gyümölcs csemegéket mutattuk be. Most következzenek azok, amelyek kifejezetten mérgezőek.