Növénytermesztés

A munkagépek által létrehozott talajszerkezet az összeomlás határán van

Agrofórum Online

A Magyar Talajtani Társaság idén először szervezte meg figyelemfelkeltő kampányát, melynek keretein belül országszerte közel 40 helyszínen tártak fel és jellemeztek talajszelvényeket az ország neves talajtani szakemberei.

Az élelmezésbiztonság alapja: az egészséges talaj. Ezért a kampány célja nem más, mint felhívni a hazai közönség figyelmét a talajok sokszínűségére, a talajegészség jelentőségére és a talaj mint nem vagy csak részlegesen megújuló erőforrás megőrzésének lehetőségeire. Hiszen ez az élő közeg, amelyen járunk, a mezőgazdasági termelés, ezen keresztül pedig az élelmiszer-termelés és az élelmiszer-biztonság alapja.

Megóvása tehát közös érdek, tegyünk érte együtt: a talajvédelem, a talaj megőrzését előtérbe helyező mezőgazdasági gyakorlatokkal kapcsolatos információ rendelkezésre áll, nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is.

Változtatni kell a technológián

Baklanova Szandra videoriportja a Soroksári Botanikus Kert területén készült, ahol a kialakított talajszelvényt dr. Juhos Katalin, a MATE adjunktusa mutatta be a szép számú érdeklődőnek.

Dr. Juhos Katalin elmondta: hosszú évek kampányának köszönhető, hogy valamiféle technológiaváltás indult a magyar mezőgazdaságban. Ennek legfontosabb része a talajok regenerálása vagy a talajdegradációnak legalább a megállítása.

Az utóbbi évtizedekben ugyanis a talajt inert, élettelen termesztőközegként kezelték. Ám talán még nem késő a talajdegradációra felhívni a figyelmet és visszafordítani a folyamatot. A talajtípushoz nekünk kell adaptálódni, a lehető legkevesebb műveléssel. Ennek módját a szakma a tapasztalatok alapján határozza meg, az eredménye pedig: porózusabb talaj.

A talaj – élet

A hosszú távú kutatás legfőbb tanulsága azonban, hogy az a szerkezet, amit a „vas” hoz létre, az összeomlás határán van; amit viszont a talajélet hoz létre, kíméletesen, az stabil.

Több fontos kérdésekre is rövid megoldást vázolt fel Juhos Katalin. Például: Milyen változások mentek végbe az utóbbi időben? Hogyan lehet a talajok állapotán javítani? Kiknek köszönhetjük a hosszú távú eredményeket, megfigyeléseket? Kikkel működnek szorosan együtt a kutatók? Milyen külső tényező idézi elő a technológia változását? Milyen lehetőségei vannak azoknak, akik átállnának a talajkímélő gazdálkodásra? Mikor érdemes a talajkondicionáló szereket használni? Hogyan segítsük, gazdagítsuk a mikrobiális életet?

Ha kíváncsi a válaszokra, nézze meg a videót:

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Quivogne Demeter univerzális kultivátor - a sokoldalú munkagép

2018. február 28. 11:16

A Demeter a tarlóápolás feladatai mellett a magágykészítést és szántáselmunkálást is magas minőségben tudja elvégezni.

Hosszú tenyészidejű gyökérzöldségek őszi talaj-előkészítése és trágyázása I.

2021. szeptember 21. 07:37

A hosszú tenyészidejű gyökérzöldségek közül az ipari, illetve tárolási sárgarépa és petrezselyem talajigényével kapcsolatosan osztunk meg néhány hasznos gondolatot.

Célzott talajművelés és tápanyag-utánpótlás

2022. április 14. 11:22

Talajaink tudatos művelése és táplálása a sikeres növénytermesztés kulcsa. A növények tényleges igényeit kielégítő trágyázás – azon túl, hogy biztosítja az optimális fejlődéshez szükséges tápanyagokat – segít elkerülni a túlzott mennyiségben és nem megfelelő arányban történő kijuttatásból, vagy a tápelemek gyenge hasznosulásából adódó pazarlást, illetve veszteségeket.

Minden mag számít – talajművelés nélkül pedig végképp

2022. november 13. 06:36

Pusztakovácsiban no-till táblán bizonyított a Precision Planting vetéstechnológia