A Magyar Talajtani Társaság idén először szervezte meg figyelemfelkeltő kampányát, melynek keretein belül országszerte közel 40 helyszínen tártak fel és jellemeztek talajszelvényeket az ország neves talajtani szakemberei.
Az élelmezésbiztonság alapja: az egészséges talaj. Ezért a kampány célja nem más, mint felhívni a hazai közönség figyelmét a talajok sokszínűségére, a talajegészség jelentőségére és a talaj mint nem vagy csak részlegesen megújuló erőforrás megőrzésének lehetőségeire. Hiszen ez az élő közeg, amelyen járunk, a mezőgazdasági termelés, ezen keresztül pedig az élelmiszer-termelés és az élelmiszer-biztonság alapja.
Megóvása tehát közös érdek, tegyünk érte együtt: a talajvédelem, a talaj megőrzését előtérbe helyező mezőgazdasági gyakorlatokkal kapcsolatos információ rendelkezésre áll, nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is.
Változtatni kell a technológián
Baklanova Szandra videoriportja a Soroksári Botanikus Kert területén készült, ahol a kialakított talajszelvényt dr. Juhos Katalin, a MATE adjunktusa mutatta be a szép számú érdeklődőnek.
Dr. Juhos Katalin elmondta: hosszú évek kampányának köszönhető, hogy valamiféle technológiaváltás indult a magyar mezőgazdaságban. Ennek legfontosabb része a talajok regenerálása vagy a talajdegradációnak legalább a megállítása.
Az utóbbi évtizedekben ugyanis a talajt inert, élettelen termesztőközegként kezelték. Ám talán még nem késő a talajdegradációra felhívni a figyelmet és visszafordítani a folyamatot. A talajtípushoz nekünk kell adaptálódni, a lehető legkevesebb műveléssel. Ennek módját a szakma a tapasztalatok alapján határozza meg, az eredménye pedig: porózusabb talaj.
A talaj – élet
A hosszú távú kutatás legfőbb tanulsága azonban, hogy az a szerkezet, amit a „vas” hoz létre, az összeomlás határán van; amit viszont a talajélet hoz létre, kíméletesen, az stabil.
Több fontos kérdésekre is rövid megoldást vázolt fel Juhos Katalin. Például: Milyen változások mentek végbe az utóbbi időben? Hogyan lehet a talajok állapotán javítani? Kiknek köszönhetjük a hosszú távú eredményeket, megfigyeléseket? Kikkel működnek szorosan együtt a kutatók? Milyen külső tényező idézi elő a technológia változását? Milyen lehetőségei vannak azoknak, akik átállnának a talajkímélő gazdálkodásra? Mikor érdemes a talajkondicionáló szereket használni? Hogyan segítsük, gazdagítsuk a mikrobiális életet?
Ha kíváncsi a válaszokra, nézze meg a videót:
Fotó: Pixabay