Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: a levéltetű-fertőzés erősödése várható

Agrofórum Online

Az előző időszak meglehetősen hűvös, de csapadékszegény időjárását április utolsó hetében egy markáns időjárási front változtatta meg. Az egész országot érintő csapadékzóna végre jelentősebb esőt hozott, egyúttal pedig a nappali és éjszakai hőmérséklet emelkedését is. A változás hatására várhatóan ismét megugrik a betegségek és rovarkártevők okozta növényvédelmi események száma.

Almatermésű gyümölcsöseinkben a hideg és az alacsony relatív páratartalom miatt lecsökkent az almafavarasodás és az erwiniás tűzelhalás fertőzés veszélye, ugyanígy alig változott a lisztharmat fertőzés, egyébként igen magas fertőzési szintje.

A most emelkedésnek indult hőmérséklet és magasabb páratartalom, valamint a többórás levélnedvesség borítás ismét felerősíti a lehűlés előtti fertőzési folyamatokat. Emiatt intenzív védekezés elvégzése indokolt.

A mérsékelt levélpirosító levéltetű fertőzés mellett a zöld almafa levéltetű és a vértetű fertőzés erősödése várható a közeli időszakban. A nemrég kezdődött almamoly rajzás kiterjed az eddig nem érintett körzetekre is, így mindenütt indokolt a feromon csapdák kihelyezése a védekezés optimális időpontjának meghatározása érdekében.

Alma feromoncsapda
Alma feromoncsapda

Körte ültetvényekben a varasodás fertőzés már a gyümölcskezdeményeket is érinti, így indokolt az intenzív védekezés, akárcsak a körtelevélbolha ellen is. Már elsősorban lárvák találhatók, azok minden fejlődési alakjával.

A napokban jelentkező újabb kártevő a szivarsodró eszelény, mely a körte levelei mellett a szőlőn is szivarrá sodorja a leveleket, melyben a tojásai találhatók. Nagyobb károkat ritkán okoz, inkább növényvédelmi érdekesség.

Körte szivarsodró eszelény tünete
Körte szivarsodró eszelény tünete

A csonthéjasokat érintő moníliás virág- és hajtásfertőzés elleni védelem aktualitása továbbra sem csökken. A korábbi fertőzés okozta elhalt vesszőket el kell távolítani, a frissebb megbetegedések ellen pedig még most is indokolt a gombaölő szeres kezelés, elsősorban meggyen és cseresznyén.

A kajszi levelein már megjelentek a sztigminás levéllikasztó betegség első tünetei. A betegség az előző évben is igen korán megjelent, és nagy károkat okozott. A monília elleni készítmények hatékonyak a levéllikasztó betegség ellen is.

Szőlőültetvényeinkben az ismételt felmelegedéssel és csapadékkal várható a lisztharmat és peronoszpóra fertőzési veszély növekedése. Emellett már a szőlő feketerothadás első levéltünetei is megjelentek. Érzékeny fajtákon a nemezes gubacsatka okoz levéltüneteket, így a védekezés itt is indokolt.

Az előző évi erős dió gnomóniás fertőzés nyomán már most megjelentek az első tünetek a leveleken, előzzük meg, hogy átterjedjen a terméskezdeményekre.

Borsó levéltetű fertőzés
Borsó levéltetű fertőzés

Ellenőrizzük a borsóvetésünket, mert a levéltetvek betelepedése megkezdődött a pálhalevelek és a virágkezdemények köré.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Miért penészedik meg a mogyoró termése?

2024. szeptember 14. 11:10

Miért penészedik meg a bokron a mogyoró terméseinek java? Az utóbbi években nem tudunk érdemi mennyiségben egészséges mogyorót szedni, pedig sok lehetne a termés.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: megjelent a szilvamoly első nemzedéke

2024. április 18. 07:10

A korábbi tartósan meleg időjárás főként a rovarkártevőknek kedvezett, így megélénkült a rajzásuk.

Ne hagyjuk magukra a gyümölcsfákat!

2021. október 19. 04:36

A gyümölcsösök szüret utáni gondozásában elsődlegesen törekedni kell arra, hogy folyamatosan kellő információnk legyen a növényzet aktuális állapotáról, a kártevők és kórokozók jelenlétéről, mennyiségéről.

Csonthéjasok moníliája

2021. március 15. 08:37

A tavaszi időjárás hatására mind a szántóföldeken, mind pedig a fásszárú kultúrákkal beültetett kertekben megindult a növények fejlődése. A változékony tavaszi időjárásban a melegebb napokon szemmel láthatóan halad előre a rügyek kipattanása és a levelek, illetve csonthéja kultúrák esetében sokszor azoknál hamarabb a bimbók, virágok megjelenése. A csonthéjas gyümölcsfákra pont ebben az időszakban leselkedik egy agresszív parazita kórokozó, a csonthéjasok moníliás betegsége (Monilia laxa).