A Kínai Agrártudományi Akadémia (CAAS) tudósaiból álló kutatócsoport a közelmúltban jelentette be, hogy sikerrel termesztettek egy olyan rizsfajtát, amelynek tenyészidejét a felére csökkentették.
A kísérlet célja az volt, hogy egy hagyományos rizsfajtát, amelynek növekedési ciklusát korábban a felére csökkentették, termesszenek egy sivatagi üvegházban, Hotanban, az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur autonóm régióban.
Sivatagban, üvegházban, talaj nélkül
„A szaporítást idén februárban kezdtük el. A talaj nélküli termesztéses módszerrel a rizs betakarítása mindössze 60 napot vett igénybe” – nyilatkozta Wang Sen, a CAAS Városi Mezőgazdasági Intézetének (IUA) tudományos munkatársa.
Kína a rizstermesztés szülőhazája, itt termesztették először. Az eredmények értékeléséhez nem árt tudni, hogy a hagyományos gazdálkodási módszerekkel a rizs éréséhez Kína legjobb rizstermő területein is átlagosan 120-150 napra van szükség, tehát hatalmas lépést történt a mezőgazdaság történetében.
2021-ben sikerült a technológiai áttörés
2021-ben Yang Qichang, az IUA vezető tudósának és csapatának sikerült a felére csökkenteni a rizs növekedési ciklusát a délnyugat-kínai Szecsuan tartományban, Csengtuban található gazdaságban. Olyan technológiai áttörést értek el ezzel, amely lehetővé teszi, hogy a rizst egész évben lehessen termeszteni, anélkül hogy a szezonális hatások korlátokat szabnának a termesztésnek.