Zöldség-Gyümölcs

A túlzott esőzések hatásai gyümölcstermő növényeinkre

Agrofórum Online

Az idei évben abszolút nem panaszkodhatnak a mezőgazdászok, hogy kevés csapadék hullott az eddigi hónapokban. Szinte minden héten bőséges esővel gazdagodtak a talajszelvények hazánk területén.

A termesztett növényeink a tenyészidőszak során alapvetően vízigényesek, csakúgy mint az emberi szervezet. A növények esetében a fotoszintézis zavartalan működéséhez, a tápanyagok raktározásához, a különböző biokémiai folyamatokhoz és a transzspirációhoz elengedhetetlen.

Nagy esőnek nyögés a vége

Hazánk klímája drasztikusan megváltozott az elmúlt húsz évben, a csapadék formája, eloszlása, mennyisége sem olyan, mint az elmúlt évszázadban. Általánosságban kijelenthető, hogy a gyümölcstermő növényeknek bizonyos fenofázisban megnő a vízigénye, ilyen időszakok például a virágzás és a terméskötődés utáni időszak vagy a nyári intenzív gyümölcsátmérő-növekedés is. Ebben az időszakban fajtától, talajtípustól, és domborzattól függően heti szinten átlagosan 20-25 mm csapadék szükséges az életműködések zavartalan fenntartásához.

Az érkező csapadék akkor hasznosul a leghatékonyabban, ha időben elnyújtva, közepes cseppméretben érkezik. A hirtelen, nagy mennyiségű esőzések erodálják a talajt, elmossák a termőréteget, szabaddá téve ezáltal a hajszálgyökereket. Kifejezetten veszélyes ez a jelenség Észak-Magyarország gyümölcstermő körzeteiben. A hirtelen lehulló csapadék állóvizet eredményezhet, főleg a kötöttebb talajokon, ahol pangó víz alakulhat ki.

Vízelvezetés jelentősége a gyümölcsösökben

A gyümölcstermő területek jelentős része az árterek mellett, folyópartok közelében alakult ki. Gondoljunk csak a tradicionális diótermő vidékekre vagy a zalai gyümölcsösökre. A fiatal csemeték elültetésénél fontos a beöntözés, ezzel légtelenítjük az ültetőgödröt, csökkentve annak az esélyét, hogy valamilyen aerob baktérium vagy gombatörzs megtelepedik a gyökérzónában. A beöntözés serkenti a hajszálgyökerek fejlődését is, a tartós vízállás viszont képes teljes ültetvények sorsát megpecsételni.

Egy átlagos szántóföldi kultúra, például kukorica, búza, tritikálé, 10-12 nap után elhal a tartós vízborítottság hatására. Ugyanis a növényi sejtekben elbomlanak a létfontosságú klorofillmolekulák, felhalmozódnak a különböző nitrit típusú sejtmérgek.

A gyümölcsösök ennél azért ellenállóbbak, azonban itt sem szabad megfeledkeznünk a megfelelő vízelvezetésről. A gyümölcsösök vízelvezetése kiemelten fontos, tekintetbe vége az elmúlt hónapok csapadékmennyiségének hektikus alakulását.

Mit tehetünk már az ültetés előtti időszakban, hogy ne okozzon jelentős kárt a túlzott csapadék? Először is javasolt a mélylazító használata a területen ültetés előtt, ennek segítségével feltörjük a 40-50 cm-es rétegekben lévő esetleges agyagos vízzáró rétegeket. Másodszor a mély fekvésű részeket érdemes átalakítani valamilyen formában kisebb „víztározóvá” vagy árokká, ahol szabadon össze tud gyűlni a területen összefolyó víz. Harmadszor kisebb árkok kialakításával hatékonyan tudjuk elvezetni a területről a hirtelen kialakuló felesleges esővizet.

A hirtelen csapadék hatására a termés is sérülhet

A hirtelen nagy mennyiségű eső ellehetetleníti a különböző ápolási munkák elvégzését, például sorközök fűvágása, tőközkasza használata, kertészeti permetező alkalmazása. A munkagépek nehezebben közlekednek az ültetvényben, a sáros talaj pedig plusz üzemanyag-fogyasztást jelent.

Probléma merülhet fel a szüreti időszakban érkező esőzésekkel is. Számos meggyfajtánk amiatt lesz értéktelen, hogy a hirtelen csapadék miatt kicsattannak a szemek, ráadásul ezután jellemzően valamilyen sebparazita gomba is megtelepszik a gyümölcsökön, például a Botrytis cinerea, Monilinia laxa.

A belvíz kialakulásának megelőzése érdekében érdemes időnként a termő ültetvények sorközét is meglazítani egykéses mélylazítóval, illetve ma már használhatjuk a sűrített levegős gyökérszellőztetést, amellyel csökkentjük a gyökérzóna kötöttségét is. Alkalmazhatunk esővédő hálót, fóliát, melynek segítségével megvédhetjük gyümölcseinket az említett abiotikus károsodásoktól.

Egy mezőgazdász számára minden csepp természetes csapadék kincset ér, főleg a 2022-es év történéseinek tükrében. Azonban ahhoz, hogy elkerüljük a túlzott vízmennyiség káros hatásait, szükség esetén érdemes elvégeznünk a fent említett munkákat gyümölcstermő ültetvényeinkben.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Háztáji zöldség és gyümölcs eladása – meddig adómentes?

2025. július 24. 08:10

A háztáji kertben megtermelt zöldségek és gyümölcsök értékesítése bizonyos bevételi határig adómentes lehet.

Dinnye, csak hazai? Most tényleg ellenőrzik!

2025. július 2. 13:10

Nem csak az íz számít: az NKFH országos ellenőrzéssorozata garantálja, hogy a dinnye valóban hazai és szabályosan címkézett legyen.

Savanyításra tökéletes: káposztafajták Horvátországból

2025. június 9. 15:10

Kiváló íz, jó tárolhatóság és savanyíthatóság: ezek a káposztahibridek ideálisak a késő őszi termesztéshez.

Brokkolihiány a klímaváltozás miatt

2025. május 28. 14:10

Az enyhe tél és a spanyol árvizek miatt idén kevesebb brokkoli és karfiol kerülhet a brit boltokba – figyelmeztetnek a termelők.

Egész héten várható eső, havas eső, hó

2023. január 16. 06:36

Több hullámban érkezik csapadék a héten. Az első napokban még jellemzően esőre kell számítani és csak a magasabb hegycsúcsokon lehet havas eső, hó.

Aranyat érő esőt ígérnek a meteorológusok

2023. december 2. 13:10

A hét utolsó kereskedési napján sem volt határozott iránya a terménypiacoknak. Chicagóban a búza 0,8 százalékkal, a kukorica pedig 0,4 százalékkal drágult, miközben a szójabab 1,4 százalékkal, a repce pedig 0,3 százalékkal lett olcsóbb. Európában a malmi búza és a kukorica drágult, ám a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt.

Segített a szabadföldi kertészeti kultúráknak a csapadékos idő

2019. május 16. 06:02

A FruitVeB szakértői szerint a szabadföldi zöldségkultúrák közül a zöldborsótáblák állapota kielégítő, a gyökérzöldségek és a vöröshagyma esetében jó átlagos termés várható, a spárgatermést közepesre becsülik.

Megérkezik a meleg, csak elszórtan várható csapadék

2023. május 18. 14:11

A májusi eső aranyat ér, szokás mondani, bár hazánk egyes pontjain több is esett, mint ami opcionális lenne.