Állattenyésztés

Az utolsó európai toronyház – sertések számára

Agrofórum Online

A hatemeletes toronyházat, amelyet eredetileg is sertéstenyésztés céljából emeltek, az Ekseko nevű vállalat üzemelteti az észtországi Viljandiban.

A konstrukciót orosz mérnökök tervezték az 1970-es években, és elsősorban a szentpétervári, illetve akkor még leningrádi körzet ellátására használták a keleti blokk összeomlása előtt. A 90-es évek elején egy finn konzorcium vásárolta meg a betonmonstrumot, amely ma is üzemel, bár azóta többszöri korszerűsítésen és bővítésen esett át.

Takarmány-előállítástól a húsfeldolgozásig

Az Ekseko, amely a Rakvere Gazdaságok cégcsoport része, a legnagyobb sertéshizlaló létesítmény a balti államokban. A vállalat a szintén a Rakveréhez tartozó észt Rakvere Lihakombinaat húsfeldolgozó fő hússzállítója.

A sertések takarmányköltsége a teljes előállítási költség 65-67 százalékát teszi ki. A vállalatcsoport ugyan 2100 hektár termőfölddel és 210 hektár erdővel rendelkezik, de növénytermesztéssel nem foglalkozik. Ehelyett a földjeit bérbe adja, de a takarmány nagy részét maga állítja elő, évi 134 ezer tonnát. Ehhez az alapanyagot legnagyobb részben helyi gazdák termesztik, amihez a telepen keletkező hígtrágyát is felhasználják. Kivételt képez a szója, amelyet a baltikumi országban nem terem meg, így azt Brazíliából importálják.

10 500 kocát lát el 160 ember

Az épületben 10 500 kocát tartanak, és a cégcsoportnál összesen 280 ezer malac születik évente. Ebből 260 ezer hízósertést értékesítenek, ez az Észtországban tenyésztett sertések 35-40 százaléka. Csak a hatemeletes épületben 160 embert foglalkoztatnak, akiknek nemcsak a munkába jutását oldja meg a cég, hanem az étkeztetését is, mivel ételt a telepre bevinni tilos, sőt belépés előtt fertőtlenítés és ruhacsere is szükséges.

A vállalatcsoport méretét jelzi, hogy a teljes észt sertésállomány 2023-ban mindössze mintegy 275 ezer állatot számlált. A Rakvere húsfeldolgozónak Lettországban és Litvániában is vannak leányvállalatai.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

A csillagfürtfajok gyomirtása

2018. december 2. 03:33

A csillagfürt a legtöbb N-t köti meg, ezt a tápanyagbőséget nemcsak az utónövények is nagyon kedvelik.

Új bizottsági rendelet készült az L-arginin felhasználásának engedélyezéséről

2018. február 5. 09:11

A hatóság úgy ítélte meg, hogy nem szükséges a forgalomba hozatalt követő egyedi nyomonkövetési előírásokat elrendelni.

Biztonságos takarmány előállítása a cél

2023. február 23. 08:03

Fontos cél, hogy az európai takarmánygyártás legyen tudásvezérelt, megbízható és felelős partnere az állattartásnak.