Szőlő-Bor

Nyári teendők a szőlőben

Agrofórum Online

A szőlő intenzív növekedési időszakában végbemenő gyors fejlődése kiemelten fontos időszak a szőlőtermesztők számára. Ebben az időszakban a hajtások akár napi 10-12 cm-t is nőhetnek, így különös odafigyelést és folyamatos gondozást igényelnek.

Június közepéig a szőlő hajtásainak mintegy 60%-a már kifejlődik, ami azt jelenti, hogy a növény jelentős része már ebben a korai szakaszban kialakul. Ez a szakasz meghatározó a későbbi termés mennyisége és minősége szempontjából.

A szőlő hajtásai ebben az időszakban rendkívül gyorsan nőnek, a gyors növekedés pedig az optimális hőmérsékleti és nedvességviszonyoknak, valamint a megfelelő tápanyagellátásnak köszönhető. Ahhoz, hogy ezt a tendenciát megtartsuk, és a nyár végével kiváló termést szüretelhessünk, fontos néhány alapvető munkálatot elvégeznünk még a nyár folyamán.

Folyamatos gondozás a nyár elejétől

A gyors növekedés időszakában a szőlő érzékenyebb a különböző betegségekre, mint például a lisztharmatra és a peronoszpórára. A fertőzések rendszeres ellenőrzéssel elkerülhetőek, amely során lisztharmat esetében általában fehér, púder-szerű foltokat érdemes figyelni a leveleken és a hajtásokon.

Helyes művelési gyakorlat betartása mellett csökkenthetjük a lisztharmat kialakulásának esélyét. A túlzott nitrogéntrágyázás magasabb kockázatot jelent a lisztharmat megjelenésre, így mindképpen törekedjünk a megfelelő tápanyag-egyensúlyra, öntözés során pedig óvjuk a leveleket a közvetlen vízzel való érintkezéstől.

Kötözés

Ebben az időszakban a szőlő gondozása során a kötözés jelentős feladatot ad a gazdáknak, amit egy idényben 2-3 alkalommal is el kell végezni. Ezen kívül a szőlő fáját is vissza kell vágni, amit érdemes a támrendszer felett 20-30 centiméter magasságban megtenni.

Ezekre azért van szükség, mert a visszavágás segít szabályozni a növény növekedését, valamint segíti a támrendszerhez való illeszkedést, így sokkal könnyebben kezelhető lesz a szőlő, míg a kötözés megelőzi a hosszú szőlővesszők föld felé hajlását és esetleges törését.

Ahhoz, hogy minél hatékonyabban dolgozzunk, válasszunk puha, rugalmas anyagot a kötözéshez, hogy ne sértsük a vesszőket. A kertészeti boltokban beszerezhető speciális drótok, műanyag szalagok vagy akár textilcsíkok is alkalmasak lehetnek erre a feladatra, azonban a megfelelő időzítés is elengedhetetlen.

A kötözést akkor érdemes elvégezni, amikor a vesszők még fiatalok és rugalmasak, azonban ha ez a tavaszi-kora nyári időszakban elmaradt a részünkről, és néhol lehajlást véltünk felfedezni, az esetleges károk elkerülése érdekében minél előbb végezzük el a szükséges részeken. Figyeljünk, hogy laza, de tartós hurokkal fogjuk a támrendszerhez, hogy biztosítani tudjuk a növény további növekedését.

Nyári csonkozás

Ahhoz, hogy a fürtök minél nagyobb cukorfokot elérjenek, a tőkék tehermentesítéséről kell gondoskodnunk. Ezt a hajtások visszavágásával tudjuk elérni, amely a termés és a vesszők jobb beérését segítik.

Ez az önárnyékolás megszüntetésével történik, vagyis a túllógó és visszahajló hajtások 30-40 centiméterrel történő levágásával. A munka elvégzésekor figyeljünk, hogy ne essünk túlzásba, és a legfelső fürtök felett maradjon azért pár levél, a termővesszők pedig körülbelül 100-150 cm hosszúak maradjanak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az új szőlőfajták jelenthetnek megoldást

2024. november 26. 17:10

Rendelkezésre állnak olyan szőlőfajták, amelyek alkalmasak lehetnek a klímaváltozás folytán bekövetkező környezeti átalakulások ,,lekövetésére".

A szőlőlisztharmat előrejelzésének fejlesztése a Szekszárdi borvidéken

2024. november 12. 12:10

A szőlőlisztharmat előrejelzése napjainkra sokat fejlődött, s mára a legjobban prognosztizálható szőlőbetegségként számolunk vele.

Borászkodás egy fiatal magyar vulkánon

2024. november 9. 16:10

A turisták közül, akik ellátogatnak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe, igen kevesen folytatják útjukat a szatmári látványosságokon túl ide, a Beregbe.

A fiatalok egyértelműen a „szörpi” rozé felé fordultak, de ez nem kihívás Villánynak

2024. augusztus 21. 16:10

A borvidék borai, az oltalom alatt álló eredetmegjelölés termékleírása szerint super premium, premium, classicus és táj/asztalibor kategóriában elérhetőek.

Ki lehet váltani a gyümölcsfák permetezését rezisztens fajták ültetésével?

2022. február 15. 04:04

Egyre több rezisztens tulajdonsággal rendelkező gyümölcsfát árusítanak már hazánkban is, élni kell a lehetőséggel és ilyeneket ültetni, nevelni kertjeinkben.

Mitől lesz hólyagos, deformált, piros színű a ribiszke levele?

2023. április 14. 04:36

Hólyagos, deformált, helyenként piros színű levelek jelentek meg a ribiszkebokraimon. Mi okozza? Nem látok rajtuk semmit a tüneteken kívül. Mivel védekezhetek ellene?

Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022

2022. február 9. 09:42

A Nufarm Növényvédelmi Megoldások 2022 kiadványunkban idén is részletesen bemutatjuk az általunk forgalmazott készítményeket.

Miért és hogyan végezzük el a tavaszi lemosó permetezést?

2020. február 24. 06:38

Cs. Judit kérdése: Tavaszi lemosó permetezés? Miért és hogyan végezzük el? Mikor van itt az ideje?