Növénytermesztés

Öntözéssel sem bírja a kánikulát a csemegekukorica, baj lehet belőle

Agrofórum Online

Egyértelműen bebizonyosodott, hogy a hűvösebb időjárást és a rendszeresebb csapadékeloszlást mesterségesen nem lehet pótolni.

A csemegekukorica-termesztés hazánk egyik sikerágazata lehetne, ám számos ok miatt mégsem nevezhető annak. Pedig Magyarország Európa legnagyobb termelője ezen a téren, és a csemegekukorica (a zöldborsóval együtt) a hűtőiparnak az egynegyedét, a konzerviparnak pedig a háromnegyedét szolgáltatja.

A csemegekukoricát nagyjából 30 ezer hektáron termesztik idehaza, és feldolgozása és felhasználása miatt a zöldségnövények közé soroljuk, miközben a termesztésénél ugyanolyan problémákkal szembesülnek a gazdák, mint a szántóföldi növényeknél.

Itt pedig évek óta az aszály, a csapadékhiány, az extrém magas hőmérsékleti csúcsok jelentik rá a legnagyobb veszélyt. Öntözés nélküli termesztése kockázatos, de szerencsére Magyarországon az ültetvények 90 százaléka öntözött, ami nagy termésbiztonságot garantál.

Vagy legalábbis garantált eddig, az egyik termesztő ugyanis nemrég az InfoRádiónak nyilatkozva azt mondta, hogy a nagy meleget és az óriási UV-sugárzást már ezek a növények sem tudják tolerálni.

Pásztor Tamás őstermelő, a Tímári Csemege Szövetkezet igazgatósági tagja szerint az idei termés a tavalyinál alacsonyabbnak ígérkezik. A tartós 35-40 fok közötti hőhullámok olyan szintű légköri aszályt okoznak, hogy hiába öntöznek folyamatosan, képtelenek segíteni vele a növényeken. Egyértelműen bebizonyosodott, hogy a hűvösebb időjárást és a rendszeresebb csapadékeloszlást mesterségesen lehetetlen pótolni.

Most abban bíznak a magyar termesztők, hogy legalább a 17-18 tonnás átlagos terméshozam meglesz a földeken. Ez azért is fontos, mert a hazai csemegekukorica-vásárlók 99 százalékban magyar áruhoz jutnak hozzá, vagyis ezen a téren valóban önellátók vagyunk.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Sikerágazat a csemegekukorica-termesztés itthon

2018. július 7. 16:24

A csemegekukorica-termelés szigorúan szerződéshez kötött, amelyben a felvásárlók meghatározzák, mikor, milyen fajtákat vessenek a termelők, s hogy mikor kell a terményt betakarítani.

Dél-Ukrajna titkos kertje: üvegházi csoda csemegekukoricával!

2024. március 28. 10:10

Ukrajna déli részén a termelők azon fáradoznak, hogy újabb „csodát” hozzanak létre, munkájuknak köszönhetően a csemegekukorica életre kelt az üvegházak melegében, és ha minden jól megy, hamarosan megjelenik az asztalokon is.

Milyen zöldségfajok alkalmasak másodvetésre?

2023. július 21. 04:39

Milyen zöldségfajok és hogyan nevelhetők másodvetéssel a kertben? Válaszukat előre is köszönöm!

Így hat az öntözés és nitrogén-utánpótlás a csemegekukorica-termesztésre

2024. április 12. 14:10

Az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb problémáját a hazai növénytermesztésben a vetésszerkezet végtelen leegyszerűsödése jelentette.