24℃ 13℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növényvédelem

Újabb sorscsapás érkezik: terjed Európában a japán cserebogár

Agrofórum Online

A japán cserebogarat 2014-ben írták le először Olaszországban, de már az Alpoktól északra is megtalálható. Nemcsak a rétek, legelők és gyepek vannak tőle veszélyben, hanem az erdők, szántóföldek és a gyümölcs-zöldség kultúrák is.

Idén nyáron Bázelben is regisztrálták a japán bogarat (Popillia japonica). Az Ázsiából származó invazív kártevő – nemcsak a pajor, hanem a kifejlett bogár is – a mezőgazdasági és erdészeti területeken azzal okoz kárt, hogy a leveleket, virágokat, gyümölcsöket és gyökereket is támadja, és több mint 300 gazdanövénye van.

Károsítja egyebek mellett:

  • a szántóföldi növényeket, például kukoricát, burgonyát és spárgát;
  • réteket, legelőket és gyepeket;
  • számos fafajt, különösen a gyertyánt és a hársat, de a gyümölcsfákat is;
  • zöldségféléket (paradicsom, bab);
  • rózsát és csipkebogyót;
  • gyümölcsféléket, mint például az eper, szeder, málna, áfonya;
  • és a szőlőt is.

Mivel gyorsan terjed és a tápnövényei nálunk is jelen vannak, nagy a kockázata annak, hogy a japán cserebogár hazánkban megtelepedjen. És ha elterjed, aligha lehet megállítani. Ezért a hatóság külön kéri a lakosságot, hogy aki ilyen bogarat lát, az jelentse a növényvédelmi hatóságoknak.

A japán cserebogár polifág kártevő, a lárva a gyökereket rágja, az imágó pedig több mint 300-féle növényfajt fogyaszt
A japán cserebogár polifág kártevő, a lárva a gyökereket rágja, az imágó pedig több mint 300-féle növényfajt fogyaszt

Hogyan lehet megállítani a japán cserebogár terjedését?

Ha a kártevő egyszer már megtelepedett, nagyon nehéz megszabadulni tőle. Az olaszországi tapasztalatok azt mutatják, hogy a rovar a megjelenését követő első néhány évben évente akár 10 kilométert is terjed.

A fejlődési ciklus a petéből bogárrá válásig egy év alatt befejeződik, ha az éghajlat kedvező számára. Ha a hőmérséklet tavasszal 10 °C fölé emelkedik, a lárvák a talaj felsőbb rétegeibe vándorolnak. Itt 4-6 hét múlva bebábozódnak és ivarérett bogárrá fejlődnek. Ezek májusban–júniusban kelnek ki.

A fő repülési időszak május közepétől augusztusig tart. Ekkor a bogarak tömegesen jelenhetnek meg. A nőstény 40-60 tojást rak legelőkön vagy akár a sportlétesítmények füves területein. Terjedését felgyorsítja, hogy a petéit 4-6 naponként rakja le, akár 10-15 alkalommal, miközben vándorol, így nagyon gyorsan terjed. A lárvák a fű gyökereit fogyasztják, a madarak és a vaddisznók pedig felforgatják a talajt, hogy a lárvákhoz jussanak.

A lárvák néhány hét múlva kelnek ki. Késő ősszel a talaj mélyebb rétegeibe költöznek, itt töltik a telet. Tavasszal visszatérnek a felső talajrétegbe, és újra elkezdenek táplálkozni és kárt okozni.

Védekezés a japán cserebogár ellen

A védekezésre mindig komplex folyamatként kell gondolni, mert önmagában egyik megoldás sem vezet százszázalékos eredményre.

Biológiai védekezés: A parazita fonálférgek, mint például a Heterorhabditis bacteriophora, hatékonyak a japán cserebogár lárvái ellen.

Kémiai védekezés: A szintetikus piretroidok és más rovarölő szerek mellett az azadirachtin hatóanyagú, neem olajat tartalmazó termékek is engedélyezettek a gyümölcsösöket, zöldségeket támadó bogarak ellen.

Mechanikai védekezés: A gyökérkártevők ellen olyan talajművelő eszközök is használhatók, amelyek csökkentik a lárvák és a bábok számát.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Kérdőív a növényvédelemről - ossza meg tapasztalatait!

2025. március 30. 08:10

Egy most induló országos kérdőív a hazai kiskert-tulajdonosok és mezőgazdasági termelők növényvédelmi szokásait térképezi fel.

Bővül a drónnal kijuttatható növényvédő szerek köre

2025. március 27. 14:10

Már egy gombaölő szer is kijuttatható Magyarországon pilóta nélküli légi járművel. Engedélyt kapott az Amistar Sun 325 SC.

Növényvédelmi drónpilótaképzés: egyre nagyobb az érdeklődés

2025. március 23. 08:10

Egyre népszerűbb a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az ABZ Drone Kft. közös növényvédelmi drónpilótaképzése.

Pünkösd hava

2018. május 9. 13:58

Éppen tizenkét éve, hogy Pünkösd haváról írtam. Így utólag átolvasva, mintha mit sem változott volna a világ, pedig mennyit fejlődtünk. Az értékrendünk is?

Mik lehetnek a fehér csomók a datolyaszilva ágain?

2025. január 27. 04:40

Datolyaszilvafámon, az ágakon fehér csomók láthatók elszórtan, könnyen leemelhetők, a fakérgen nem marad nyomuk. Belül vöröses és puha állagú. Tudnak segíteni, hogy mi ez, és mit tegyek vele? Két képet mellékelek.

Érdemes megtartani és teleltetni a megrágott levelű muskátlit?

2023. december 5. 04:36

Muskátli levelein sok apró rágást találtam, mi okozza? Hogyan védjem meg a növényemet? Érdemes megtartanom, és ilyen állapotban teleltetnem?

Ismerjük meg a magyalcserje betegségeit!

2024. december 13. 10:10

A magyalbokrok a kertek népszerű cserjéi. Időnként azonban megtámadhatják őket a rájuk jellemző károsító szervezetek.