Időjárás

Víznyelő alakult ki a kukoricatáblán, a föld alá kerültek a növények

Agrofórum Online

A víznyelő viszonylag gyakori természeti képződmény, a felszíni karsztjelenségek egyik fajtája. Akkor jelent gondot, ha például egy mezőgazdaságilag hasznosított területen bukkan fel, amint az Törökországban történik.

Törökország éléskamrájának is nevezik azt a térséget, amely az ország középső részén, Konya és Karapinar települések között helyezkedik el. De arrafelé is egyre égetőbb a csapadékhiány, ami – veszélyes „mellékhatásként” – alkalmanként víznyelők kialakulásával jár együtt.

Az ottani gazdák pontosan tudják, hogy bármikor beszakadhat alattuk a föld, amikor arra döcögnek traktoraikkal. És nem ám csak apró lyukakról van szó, hanem akár több tíz méter átmérőjű nyílásokról, ahová beleesni nyilvánvaló életveszéllyel jár.

Anatólia ezen középső részén évszázadok óta gondot jelentenek a víznyelők. Az utóbbi években azonban jelentősen megnőtt a számuk, amit a szakemberek a klímaváltozással, az aszályos időszakok megnyúlásával, illetve ezzel párhuzamosan a fúrt kutak túlhasználatával hoznak kapcsolatba.

A gazdák egyszerűen kiszivattyúzzák a talajvizet, ami a mélyebb rétegek fellazulásával és beomlásával jár. Az egyik legnagyobb víznyelő mélysége az 50 métert is eléri. Távolról szinte nem is lehet őket észrevenni, hirtelen bukkannak elénk egy kukoricamező, cukorrépaföld vagy gabonatábla közepén. Természetesen mindez óriási károkat okoz az adott gazdák számára.

Arif Delikan, a konyai műszaki egyetem professzora, a téma szakértője egyedül Konya környékén 640 kisebb-nagyobb víznyelőt tart számon. Karapinarban tavaly 20 új keletkezett, ami túlzott mértékű emelkedést jelent. 2023-ban egy Adem Ekmekci nevű gazda a saját szemével látta egy hatalmas víznyelő kialakulását, amely jó néhány sárgabarack- és eperfáját „húzta be” a föld alá.

„A lábam hirtelen megcsúszott, ezért a földre pillantottam. Repedések látszottak a talajon, aztán hirtelen beomlott a föld, és néhány fám beledőlt. Igazán ijesztő volt” – mesélte az 57 éves termesztő, akinek két víznyelője is van már, mindegyik 50 méter széles. Az egyik a házától 10 méterre jött létre.

A tél folyamán Konyában az átlagosnál 40 százalékkal kevesebb csapadék hullott. Mindez óriási nyomás alá helyezte a környékbeli gazdákat, akik Törökország búzájának 36 százalékát termelik meg, a rengeteg zöldségről nem is szólva. Sokan illegális kutakat fúrtak, elgyengítve a talajt, és ezzel hozzájárultak a víznyelők megsokasodásához.

Fotókért KATTINTSON!

(Fotó: StockSnap /Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Időjárási anomáliák: mi hoz télen La Niña, a kislány?

2024. szeptember 18. 09:40

A kutatók szerint véget ért az El Niño, és váratlan gyorsasággal egy újabb La Niña jelenség jöhet létre. Hogyan alakul a hatására a téli időjárás?

Rendkívüli intézkedések az árvíz miatt

2024. szeptember 17. 13:10

A Pilisi Parkerdő felkészült arra, hogy a közutak lezárása esetén erdészeti útjait az árvíz miatt elzárt települések vészhelyzeti ellátását biztosító járművek számára járhatóvá tegye.

Elkezdődött: teljes káoszra számítanak az eső, a hó és a viharos szelek miatt Ausztriában

2024. szeptember 13. 12:27

Halasszák el a nem sürgős autós utazásokat – ezt a baljóslatú felhívást tették közzé pénteken Ausztriában.

Kellemetlen augusztus vár ránk, és hamarosan általánossá válnak a 40 napos szárazságok

2024. július 30. 11:40

Az egymást követő száraz napok maximális száma július és szeptember között a jelenleg jellemző, átlagosan 20-25 napról 25-30 napra növekedhet a 21. század végére.

Német kánikula: kiszáradtak a karácsonyfának nevelt fenyők

2018. augusztus 7. 06:40

Tovább tart és csak a hét közepén tetőzik a kánikula Németországban, akár új melegrekordot is mérhetnek majd. A hőség és az aszály egyre súlyosabb gondokat okoz, Brandenburg tartományban már a folyók kiszáradásával fenyeget.

11 milliárd forintos vízvédelmi fejlesztés veszi kezdetét

2018. szeptember 6. 15:00

E műtárgyak állapota jelenleg elhanyagolt, noha nagy szerepük van árvízkor és aszálykor egyaránt. A fejlesztést az Európai Unió 85 százalékkal támogatja, a maradék részt a magyar állam biztosítja.

Betakarítás ideje alatt csökken a kárbejelentések határideje

2018. június 17. 05:49

Ha a termelő betakarítást tervez, akkor a bejelentésre rendelkezésre álló határidő nem 15 nap, hanem csak 10 nap.

A vízhiányról számokban

2019. április 26. 11:03

Mindenki vonja le a következtetést az adatok alapján és határozza meg, mit tud tenni az aszálykárok elkerülése érdekében.