Növényvédelmi előrejelzés

Az almamoly felbukkant a dió termésében is – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Augusztus közepén tovább folytatódott a forró, aszályos időjárás. A nappali hőmérséklet rekordokat döntve, a 35-40 °C-ot is elérve további károkat okoz a szántóföldi és kertészeti kultúrákban, ilyenkor ugyanis leáll a növények asszimilációs tevékenysége.

A talajok felső rétegében nincs vagy alig van nedvesség, ami párolgásával enyhítene a légköri forróságon. Az éjszakai hőmérséklet csökken ugyan, de általában 20 °C-nál alacsonyabbra csupán kevés helyen, így a reggeli harmatképződés általában elmarad. Nemcsak a növények, hanem a kártevők, betegségek jó része is minimálisra csökkenti élettevékenységét.

Az alma- és körteültetvényekben a varasodás és a lisztharmat kártételében alig van változás az előző időszakhoz képest. A két kórokozó terjedése minimális, újabb tüneteket csak a lisztharmat esetében látni, ahol a hajtásvégek mintegy 10%-án észlelni a szürke penészbevonatot.

Gyümölcshullás

Az időjárási anomália, az almamoly és sodrómoly okozta fertőzés miatt folyamatosan hullik a gyümölcs, a gyümölcsmonília tüneteit nemcsak a lehullott gyümölcsön, hanem a fán maradott termésen is láthatjuk.

Almailonca kártétele
Almailonca kártétele

A gyümölcsmúmiák kialakulása már megkezdődött. A penészpárnákon kialakuló szaporítóképletekből nedvesebb körülmények között újabb fertőzési hullám kezdődhet. Az almamoly-fertőzés folyamatosan emelkedik, főként a zsendülésnek indult őszi, illatos fajtákon, mely vonzza a kártevő nőstény egyedeit.

A kártevő az almafélék gyümölcsein túlmenően megtalálható a dió termésében is, ott is a magházban károsít, ellentétben a nyugati dióburok-fúróléggyel, mely a zöld burok alatt szívogatja (nem rágja, mint az almamoly) a termést.

Almamoly kártétele dión
Almamoly kártétele dión

A dióburok-fúrólégy rajzása továbbra is folyamatos, de az eddigi kiugróan magas létszám kissé lecsökkent az eddigiekhez viszonyítva. A megkezdett védekezést tehát folytatni kell. A terméseken jelentkező botrioszférás termésfoltosság könnyen összetéveszthető a buroklégy okozta tünetekkel.

Lombhullás

Csonthéjas ültetvényekben tovább folytatódik a fiziológiás eredetű lombhullás, de a lehullott levelek egy része sztigminás levéllikasztó gombával, valamint blumeriellás levélfoltossággal fertőzött, elsősorban meggy- és cseresznyeültetvényekben.

Blumeriella okozta korai lombhullás meggyfán
Blumeriella okozta korai lombhullás meggyfán

A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly most is repül a feromoncsapdákba, de a lepkék száma csökkenést mutat mindkét faj esetében. A gyümölcsfertőző monília okozta gyümölcsrothadás itt is jelentős, mert a rovarok (darazsak, virágbogarak, hangyák, sodrómolyok, poloskák) okozta termésrágás továbbra is jelentős.

A szőlő előre tolódott szüretével párhuzamosan kissé erősödött a levelek lisztharmat-fertőzöttsége, megkezdődött a kórokozó szaporítóképletének (kazmotécium) a kialakulása.

A peronoszpóra és a szürkerothadás fertőzési veszélye a magas hőmérséklet és a nedvesség hiánya miatt minimális, a korábbi tünetek beszáradtak a növényeken. A darazsak és a hangyák okozta bogyókártétel a szőlőültetvényekben is fokozódó, akárcsak a seregély-kártétel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A klimatikus körülmények a lisztharmat és a varasodás kórokozói számára is kedvezőek

2018. június 13. 04:30

A folyamatos rajzás alapján indokolt a 10-12 naponkénti rovarölő szeres permetezés a molykártétel elkerülése érdekében.

Hatalmas károkat okoz a vetési bagolylepke hernyója

2019. szeptember 17. 13:33

Némileg csökkent az ázsiai márványos poloska aktivitása, de mellette a zöld vándorpoloska minden fejlődési alakja szívogat.

Jelentősen felerősödött a bagolylepke fajok aktivitása

2019. szeptember 3. 08:32

A bagolylepke fajok aktivitása nemcsak szántóföldön, de a szabadföldi zöldségkultúrákban is gondot okozhat. A csapdák napi 10-20-as egyedszámban fogják a káposzta, a C-betűs, a gamma, a felkiáltójeles, a vetési és a gyapottok bagolylepkéket.

A jelenlegi időjárás a növényeknek és a károsítóknak egyaránt kedvez

2019. június 7. 09:31

A gyümölcsösökben károsító gyümölcsmolyok közül tömegesen rajzik a szilvamoly, de bőséges a fogás barackmolyból és keleti gyümölcsmolyból is. Almásokban az almamoly mellett fognak a csapdák almamagmolyt, dióban pedig dió aknázó fényesmolyt.