Növénytermesztés

A román kormány aszálybiztosítást tervez a gazdálkodók számára

Agrofórum Online

Florin Barbu bukaresti mezőgazdasági miniszter közölte a román kormány nevében, hogy jóváhagyja a mezőgazdasági földterületekre vonatkozó biztosítási rendszert annak érdekében, hogy segítse azokat a mezőgazdasági termelőket, akiknek a termését sújtotta az aszály.

Románia az Európai Unió legnagyobb gabonaeladói és aktív exportőrei közé tartozik, Egyiptom a fő vásárlója, de az idei nyár elhúzódó hőhullámai több millió tonna termést károsítottak.

„Először is beszéltünk a bankokkal és a pénzügyi szabályozó hatósággal, és megállapodtunk az alkalmazható képletről, egy olyan mechanizmusról, amellyel 7 millió hektár termőföldre hozunk létre aszálybiztosítási rendszert, és a tavaszi és őszi vetésű növényekre is tekintettel van” – mondta Florin Barbu.

Kompenzáció és állami garancia

„Ez a mechanizmus hektáronként legfeljebb 3000 lej (671,14 dollár, hozzávetőlegesen 238 ezer forint) kompenzációt biztosít, ami a román gazdálkodók hitelezésének megsegítését szolgálja.” Azt nem részletezte a miniszter, hogy a rendszert mikor hagyják jóvá vagy vezetik be.

Azt közölte, hogy a kormány a következő napokban jóváhagyja az állami garanciák növelését a mezőgazdasági kölcsönökre. Akár 1000 lej (223,71 dollár, hozzávetőlegesen 79 ezer forint) értékű állami kompenzációt biztosítanának a károsodott termésre hektáronként az őszi vetésű növények elvetése előtt, valamint a hiteltörlesztések befagyasztását 2025 decemberéig azon gazdálkodók számára, akiknél károsodott a termés.

Mekkora a kár?

Júliusban Florin Barbu azt mondta, hogy addig csaknem 2 millió hektár kukorica- és napraforgómag volt érintett, ami egyes elemzők szerint alulbecsült érték.

„Nem értek egyet a miniszter becsléseivel, a kár nagyobb” – mondta a Reutersnek Cezar Gheorghe, az AGRIColumn román gabonapiaci tanácsadó cég munkatársa. Azt is elmondta, hogy az olyan intézkedések, mint a gazdálkodók hitelkifizetéseinek befagyasztása, hatással lesznek az alapanyagok eladóira és forgalmazóira.

Cezar Gheorghe becslése szerint Románia kukoricatermelése idén 6,7 millió tonnára csökken, ami jóval alacsonyabb, mint az Argus és az AgroBrane 7,5 milliós, illetve 7,7 milliós becslése. Az AGRIColumn becslései szerint 2024-ben a napraforgómag-termés 2 millió tonna alá esik, míg a búzatermés 9,6 millió tonna lesz.

Vízkorlátozás

A romániai vízgazdálkodási hivatal szerint 630 városban és faluban volt vízkorlátozás. A Duna szintje a romániai érkezési pontnál a normál tartomány alatt volt, körülbelül 2800 köbméter víz másodpercenként, ami messze elmarad az augusztusi 4300-as átlagtól. Ez fennakadást okozott a folyami közlekedésben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

A La Niña ronthatja a terméskilátásokat Argentínában

2024. december 10. 11:10

Bár a kilátások kedvezőek Argentínában, a gazdálkodók aggódnak a La Niña jelenség miatt, ami szélsőséges időjárást és terméscsökkenést okozhat.

Mi legyen a köztes növényekkel?

2024. december 4. 14:40

Az enyhe időjárásban tovább fejlődnek a köztes növények, az is előfordulhat, hogy magot is hoznak. Hengereljük, mulcsozzuk vagy várjunk?

Nincs vevő a tejre: demonstráltak az erdélyi gazdák

2023. március 30. 08:39

Demonstrációt tartottak az erdélyi tejtermelők szövetségének tagjai szerdán; emésztőgödörbe öntöttek egy tartálykocsinyi tejet, tiltakozásul amiatt, hogy nincs vevő a termékükre.

Agrárcenzus kezdődött Romániában

2021. május 11. 05:02

Az Európai Unióban Romániában van a legtöbb gazdaság, ezek az uniós gazdaságok és farmok 33 százalékát teszik ki.

A román Azomures műtrágyagyártó csökkenti kibocsátását

2022. szeptember 16. 12:04

A vállalat, amely tavaly év végén leállította működését, 200 alkalmazott áthelyezését vagy elbocsátását tervezi.

Húsüzemi dolgozók fertőződtek meg Romániában

2020. július 21. 08:34

Az üzem Temes megyében található, a termelés csak egy alapos fertőtlenítés és a dolgozók újabb tesztelése esetén indulhat újra.