Tápanyag-utánpótlás

Hogyan gondoskodjunk a rózsa tápanyag-utánpótlásáról ősszel?

Agrofórum Online

A rózsa tápanyagigényes növény, ezért folyamatos tápanyag-utánpótlásra van szüksége ahhoz, hogy egészséges maradjon. Különösen igaz ez a vegetációs időszakban.

Ám, ahogy az egyes fajtáknak sem feltétlenül van szükségük ugyanarra a tápanyagra, ugyanabban a mennyiségben és időben, úgy az újonnan ültetett növények tápanyagigénye is eltérhet a többéves egyedekétől.

Végezzen talajvizsgálatot!

A rózsák a semleges vagy enyhén savanyú, 5,5-6,5 pH-értékű talajt kedvelik. A túl savas vagy túlzottan lúgos talaj csökkenti a rózsák tápanyagfelvevő képességét, ami a növekedés elmaradásához, gyenge virágzáshoz, rosszabb esetben a növény elhalásához vezet. Végezzen talajvizsgálatot, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a talaj pH-értéke megfelelő-e a rózsák számára, és szükség esetén növelje vagy csökkentse a talaj pH-értékét.

A rózsák számára szükséges tápanyagok

  • A nitrogén elengedhetetlen makrotápanyag a rózsa lombozatának egészséges növekedéséhez.
  • A foszfor a gyökerek fejlődését segíti. A legtöbb rózsatrágya magas foszfortartalommal rendelkezik.
  • A kálium elengedhetetlen a bőséges virágképződéshez.
  • A fent említett makrotápanyagokon kívül a rózsáknak mikrotápanyagokra is szükségük van, többek között vasra, kalciumra és magnéziumra.

A rózsák trágyázásában mutatkozó különbségek

Az, hogy mikor kell trágyázni a rózsákat és mennyi műtrágyát használjunk, a rózsa típusától és korától, valamint a virágzástól is függ. A többször virágzó rózsák több tápanyagot igényelnek. A tudatos tápanyag-utánpótlás érdekében célszerű a kezelés idejét naptárban vagy alkalmazásban feljegyezni magunknak.

Hogyan és mikor kell trágyázni az új rózsákat?

  • Már ültetéskor érdemes tápanyagban gazdag környezetet teremteni a rózsa számára. Célszerű lehet az ültetőgödör földjébe gilisztahumuszt keverni, ezzel is segítve a növény megerősödését.
  • Az új rózsák trágyázását körülbelül egy hónappal az ültetés után kezdjük el, amikor a rózsák már némi növekedésnek indultak, ami azt jelzi, hogy kezdenek meghonosodni.
  • Óvatosan juttassunk ki magas foszfortartalmú, lassan oldódó műtrágyát a használati utasításban javasoltak szerint, egy maréknyi csontliszttel kombinálva, hogy elősegítsük a gyökérfejlődést.
  • Folytassuk a műtrágyázást 3-4 hetente, amíg a rózsák meghonosodnak, de csak kíméletes hatású műtrágyával, például halemulzióval.
  • Figyelmeztetés: Kerüljük a teljes értékű műtrágyák használatát az újonnan ültetett rózsabokrokon. Azok ugyanis kiszáríthatják a növényt, és a levélszélek és a gyökércsúcsok megéghetnek.

Hogyan és mikor kell trágyázni a meghonosodott rózsákat?

  • Akkor trágyázzunk, amikor az első levelek megjelennek, és már nem áll fenn a kemény tavaszi fagyok veszélye. Ezt követően a trágyázási ütemtervet annak függvényében kell összeállítani, hogy a rózsa mennyi ideig és milyen gyakran virágzik, általában havonta egyszer-kétszer.
  • Minden egyes virágzási ciklus után trágyázni kell, a műtrágya mennyiségét minden alkalommal fokozatosan a felére csökkentve. Hat-nyolc héttel az első átlagos fagyok időpontja előtt hagyjuk abba a trágyázást, hogy megakadályozzuk, hogy a növény nagy mennyiségű új, zsenge hajtást hozzon létre késő nyáron, amely ősszel és télen ki van téve a hideg okozta károsodásoknak.
  • Trágyázzuk akkor a rózsákat, ha már nyugalmi állapotba kerültek. A műtrágya hozzáadása ekkor még nem árt a növényeknek, de felkészíti őket a következő tavaszra.

Szerves rózsatrágyák

  • Az érett vagy komposzttal elkevert trágya, körülbelül 5-8 centiméter mélyen a talajba dolgozva, kiváló NPK-trágya. (Csak mindig győződjünk meg arról, hogy a trágya „érett”, azaz nem friss. Ellenkező esetben a trágyának magas lesz a nitrogéntartalma, ami megégeti a növényeket).
  • A csontliszttel pedig foszfort adunk a talajhoz. Keverjük mélyen a talajba, nemcsak azért, mert öntözéssel nem jut be könnyen a talajba, hanem azért is, hogy a vadon élő állatokat ne vonzza a szaga, és ne ássák fel a talajt. Adjunk hozzá rózsatövenként körülbelül egy-egy evőkanálnyi mennyiséget.
  • A szárított vérliszt szintén jó nitrogénforrás. Körülbelül egy evőkanálnyit vigyünk fel minden egyes növény köré. A túl sok nitrogén megégeti a gyökereket, ezért ne használjunk a szükségesnél többet.
  • Ha nem zavar minket a szaga, a folyékony haltrágya vagy halemulzió a termék címkéje szerint vízzel hígítva gyorsan felszabaduló szerves nitrogénforrás.

Egyéb szerves trágyák közé tartoznak:

  • A káliumot és a mikrotápanyagokat tartalmazó zöldhomok.
  • Foszfor, kalcium és mikrotápanyagokat tartalmazó kőzetfoszfát.
  • Lucernaliszt, mint kiegyensúlyozott műtrágya,
  • Hínár a nitrogén és a foszfát pótlására.
  • A bokrok tövébe szórt kávézacc a nitrogénszint növelésére.

Tipp: Az Epsom-sót (keserű só, magnézium-szulfát) gyakran alkalmazzák szerves trágyaként a talaj magnéziumtartalmának pótlására.

Szervetlen rózsatrágyák

Léteznek speciális, a rózsák speciális, magasabb foszforigényére szabott tápok. Ezeknek a műtrágyáknak az N-P-K aránya olyan, hogy a második szám a legmagasabb, például 18-24-16.

Nem feltétlenül kell azonban speciális rózsatrágyát beszereznünk. Használhatunk általános, magas foszforarányú teljes értékű műtrágyát is, például 5-10-5, 4-8-4 vagy 4-12-4. Egy másik lehetőség, hogy olyan műtrágyaszámmal ellátott növénytápot használ, mint például a 6-12-6, mivel ez 24 százalékban tartalmaz teljes tápanyagot és 76 százalékban töltőanyagot.

A mennyiséget illetően kövessük a címkén található utasításokat. A teljes értékű műtrágya esetében az alapszabály szerint növényenként fél csészényit kell alkalmazni.

Mivel a szervetlen műtrágyák koncentráltabbak, mint a szerves trágyák, ne halmozzuk fel őket a száraz talajra, mert ez égési sérüléseket okoz. Ehelyett vékonyan és egyenletesen oszlassuk el a műtrágyát a növény körül, és enyhén gereblyézzük be a nedves talajba. A műtrágya kijuttatásának legjobb ideje az eső vagy öntözés előtt van. A műtrágyát tartsuk távol a vesszőktől és az oltványkötéstől, és a trágyázás után jól öntözzük meg a növényeket.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi alaptrágyázás jelentősége őszi búzában

2024. november 21. 16:10

Kísérletek bizonyítják, hogy a búza még csernozjom talajon is képes megduplázni, hektáronként 9 tonna fölé növelni a termés mennyiségét.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, 2. rész

2024. november 19. 14:40

A növény a tápanyagokat vízzel együtt veszi fel, ezért az intenzív termesztésben érdemes a trágyakijuttatás tápoldatos formáját választani.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

Sisi kedvenc virágai és az ibolyás parfüm

2023. március 16. 05:36

Ha már Sisi és a virágok, akkor muszáj megemlíteni a fenséges parfümöket, melyeket virágillatok ihlettek még Sisi idejében. De ezeket ma már magunk is elkészíthetjük, ha egy kis kézügyességünk van.

A rózsák átteleltetése cserépben és ágyásban

2022. december 2. 09:09

A törékeny rózsák különleges védelmet igényelnek a hideg hónapokban. Az alábbiakban megtudhatja, hogyan teleltetheti át sikeresen rózsáit az ágyásokban és a cserepekben.

Milyen kártevő "fogta össze" a rózsa levelét?

2019. augusztus 31. 04:37

G. Nándor kérdése: Kertemben a rózsa levelét valamilyen kártevő félbehajtva károsítja. Mi okozhatja az érdekes jelenséget? Hogyan védekezhetek a kártevő ellen?

Miért foltosodnak a rózsa virágai?

2019. augusztus 22. 15:44

S. László kérdése: Rózsavirágok sziromlevelein, elsősorban bizonyos fajtáknál, foltosodás lépett fel. Teljesen tönkre tette a virágokat, le kellett vágni. Mi okozta, lehet-e ellene védekezni?