Az Usutu-vírus a csípőszúnyogok által terjesztett betegség. Csupán néhány évtizede bukkant fel Európában, de ma már mindenhol jelen van, és különösen a feketerigókra veszélyes.
Az Usutu-vírus a nyugat-nílusi vírushoz hasonló, a sárgalázvírusok közé tartozó kórokozó. Eredetileg Afrikából származik, és egy 1996-os szövetmintában mutatták ki először az olaszországi Toscanából. Magyarországon 2005-ben találtak először fertőzött feketerigót, Németországban 2010-ben. 2011–2012-ben Délnyugat-Németországban a vírus a feketerigók tömeges pusztulását okozta, és mára egész Németországban elterjedt.
Szúnyogok terjesztik
Az Usutu terjesztői különféle szúnyogfajok, főleg a dalosszúnyog (Culex pipiens). Az Usutu-vírussal fertőzött madarak egyértelmű tüneteket mutatnak: apatikusak, nem menekülnek és gyakran néhány napon belül elpusztulnak.
Szerencsére emberben csak nagyon ritkán mutatták ki a vírust, és a legtöbb esetben tüneteket nem okoz. Ha mégis, akkor fejfájás, láz, izomfájdalom, kiütések jellemzők, de súlyos, szövődményes eset nem fordult elő.
2024-ben súlyos pusztítást okoz a betegség
Ebben az évben a vírus Németországban különösen nagy erőre kapott. A Bernhard Nocht Trópusi Medicina Intézetbe (BNITM) egész Németországból érkeznek az elhullott madarakról – főként feketerigókról bejelentések. Az eddig elemzett minták 25%-a pozitív lett az Usutu-vírusra. Eddig több mint 120 elpusztult madarat küldtek be. 2023-ban összesen csak 100 példány érkezett az intézetbe.
Fotó: Pixabay