30℃ 19℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Állattenyésztés

A farkasok alulról támadják a kerítéseket – így védekezhetünk ellenük

Agrofórum Online

Az elmúlt években egyre több a farkas Németországban, ami egyre nagyobb problémát okoz a haszonállatokat tartó gazdálkodóknak. Főleg a juhok vannak veszélyben.

Az egyik legjobb védekezés a profi kerítés, amelyet azonban folyamatosan karban kell tartani, a lényeg, hogy ne tudjon alatta átmászni a farkas. Persze a villanypásztor is jó megoldás lehet.

A haszonállat- és lótulajdonosok számára is vannak ajánlások a farkasbiztos kerítéssel kapcsolatban Németországban. A juhokat gyakran érintik a farkasok támadásai, de néhány más állatot, így lovakat is megtámadtak már, azok meg is sérültek.

Különösen azokon a területeken foglalkoznak ezzel sokan, ahol nagy a farkassűrűség, a haszonállat-tulajdonosok elgondolkodnak azon, hogyan tudnák biztonságosan bekeríteni kedvenceiket.

Az elmúlt években meredeken emelkedett a farkasok száma Németországban. Az új, farkasbiztos kerítések sok pénzbe kerülnek, és az elmúlt két-három évben a kereslet, valamint az általános infláció tovább növelte az árakat.

Ennek ellenére az emberek a lehető legjobban akarják megvédeni állataikat, és keresik a megfelelő megoldásokat. Ennek nem feltétlenül kell mindig teljesen új kerítésnek lennie. Ha van egy jó, meglévő alapkerítés, akkor az is bővíthető, fejleszthető.

Milyen legyen egy farkasriasztó kerítés?

A szabvány hat drótszálat határoz meg, például 20-40-60-80 és 140 centiméter magasan. De fontos megérteni, hogy az alsó három szál a legfontosabb. A farkasok mindig először az alján próbálnak átjutni, például a kerítés alá ásnak.

A legalsó szál maximum 20 cm-re legyen a talajtól, mindenhol. A megfigyelések azt mutatják, hogy a farkasok a bekerített legelőkön keresik a gyenge pontokat, hogy behatoljanak azokon. Ha nem fedeznek fel egy egyszerű lehetőséget, odébb mennek. A kerítésen a drótokat mindig jól meg kell feszíteni.

Alsó szál

Idén a rendszeres zivatarok miatt minden sokkal erősebben növekszik, így a gyom is az alsó szálaknál, és az alsó szálak tisztán tartása egyre munkaigényesebb. A kerítés hossza mellett természetesen mindig a terep kérdése a legfontosabb. Amíg minden sík, addig vannak már jó műszaki megoldások, de dombos, nehezen járható terepen ez már nehezebbé válik. Egyenetlen terepre többféle megoldás létezik, például forró vízzel fokozatosan denaturálhatóak a szál alatti területek.

Villanypásztor

Elektromos kerítés is lehet megoldás, de ennek kialakítása a védendő területtől is függ – hívta fel a figyelmet az agrarheute szakportál. A jó földelés elengedhetetlen a kerítés megfelelő működéséhez.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hazánk újra madárinfluenza‑mentes – mit jelent ez a gyakorlatban?

2025. július 22. 08:10

Július 5-től hazánk hivatalosan is mentes a madárinfluenzától – ez fontos mérföldkő az állattenyésztők és az exportpiacok számára.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Farkasokat fényképezett a WWF vadkamerája

2024. július 5. 11:40

A farkasokról gyűjt adatokat a WWF, amelynek az EGERERDŐ Zrt.-vel együttműködésben kihelyezett vadkamerája kapta lencsevégre a nagyragadozót.

Be kellene tiltani a kutya-farkas hibridek tenyésztését?

2025. február 12. 11:10

Úgy néznek ki, mint a farkasok, úgy vonyítanak, mint a farkasok, és úgy is viselkednek, mint a farkasok a kutya-farkas hibridek.

Akkor veszélyes a nagyvad, ha már nem fél az embertől

2024. augusztus 10. 14:10

Nem a medvék és a farkasok jelenléte, hanem az emberhez szokása és ezzel félelmének megszűnése jelenti az igazi veszélyt.

Farkasprobléma: szigorú védelem helyett új vadgazdálkodás?

2025. május 25. 16:10

Az EU csökkentette a farkas védelmi szintjét, így a tagállamok, köztük Németország is, vadgazdálkodási eszközökkel kezelhetik a növekvő populáció okozta konfliktusokat.