Életmód

Mióta esznek egyáltalán kutyahúst Dél-Koreában?

Agrofórum Online

Nagy felzúdulást keltett, amikor kiderült, hogy Dél-Koreában 3 év múlva betiltják a kutyahús fogyasztását, hiszen sokan nem is tudtak erről a különös tradícióról. Pedig minden másnál régebbi hagyománya van.

Felkapott hír lett, hogy Dél-Korea a kutyahúsevés betiltására készül 2027-től. A szokás európai szemmel szokatlan, sőt elborzasztó, viszont a kelet-ázsiai országban régi hagyománya van. Egészen az újkőkorig nyúlik vissza, vagyis a Krisztus előtti 6000-2000 közötti időszakra, erről régészeti leletek is tanúskodnak.

Az idők során azonban a kutyahúsevés gyakorlata jelentősen változott a térségben, a 14. századig számos alkalommal rossz szemmel tekintettek rá, a terjedő buddhista tanok a kutyát az ember barátjaként, nem pedig táplálékaként állították be. A fogyasztása egyébként Észak-Koreában, Vietnamban, sőt Kínában, Indonéziában és néhány afrikai és amerikai őslakos törzsnél is elterjedt.

A téma már 1988-ban a globális érdeklődés középpontjába került, amikor Szöul nyári olimpiát rendezett. Akkor a politikai elit egy része megpróbálta leplezni ezt a szokást a nagyközönség előtt, például időlegesen betiltották a kutyahúst kínáló éttermek működését, hogy megelőzzék a nemzetközi botrányt.

Most azonban úgy tűnik, megszületett a végleges döntés, némi türelmi időt követően 2027-től Dél-Koreában sem lehet étkezési célra kutyát tartani, illetve a húsukat feldolgozni, elfogyasztani. Az érintett bő 1500 kutyatenyésztő farmot, több mint 200 kutyavágóhidat és körülbelül 2300 kutyahúst felszolgáló éttermet anyagilag kártalanítják, több tízmilliárd forintnak megfelelő összeget szánva rá.

Az ügyhöz hozzá kell tennünk, hogy Dél-Koreában sem mindenki „barbár”, a kutyahúsevés általában az idősebb generáció körében elterjedt. A Nielsen és a Humane Society International friss felmérése szerint az ország lakosságának 86 százaléka kevésbé szándékozik, vagy egyáltalán nem kíván kutyahúst enni a jövőben, 57 százalékuk a betiltást is támogatja.

A legnépszerűbb elkészítési mód a levesfőzés, ez az étel a koreaiak szerint gyógyhatással bír, illetve segít a hőség okozta levertség orvoslásában. A legtöbben ezért a „szambok”, vagyis a három legforróbb nyári nap idején fogyasztják. Kulturáltan bosintang (erőleves) a neve, köznapi használatban pedig gaejangguk (kutyahúsleves).

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Boszorkányos növények

2024. november 23. 16:10

Számos olyan növény van, amelyhez az emberek valamiért misztikus tulajdonságokat társítanak, és amelyekre évszázados tradíciók épülnek.

A lassan égő bükk lenne a legjobb tűzifa?

2024. november 20. 14:40

A legtöbb ember azt veszi figyelembe, hogyan tud a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban a fafajták fűtőértéke alapján érdemes választani.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Mennyire hatékonyak a bolhák és kullancsok riasztására, irtására törzskönyvezett szerek?

2024. augusztus 7. 11:40

A közelmúltban a Nébih 13 készítményt ellenőrzött ezek közül, hogy meggyőződjenek valóban „megteszik-e” azt, amit ígérnek.

Nemzeti Park: biztos, hogy farkasokkal találkozott az erdész Füzérnél

2020. február 19. 10:05

A megfelelő tájékoztatás a legfontosabb feladat, hogy mind a térségben élők, mind az ide látogatók bírjanak azokkal az ismeretekkel, ami a farkasokkal való együttélés során csökkenti a konfliktushelyzetek kialakulásának esélyét.

Csemegekukorica: ehetik a házi kedvenceink is?

2024. szeptember 3. 09:40

Nekik másképp működik az emésztőrendszerük, mint a miénk, így ami nekünk finom nassolnivaló, nekik akár méreg is lehet.

Mindent a veszettségről

2022. március 13. 07:36

A veszettség hazánkban ritka betegség, hála a sikeres megelőzésének. A fertőzés terjedésére létrehozott programok és figyelemfelhívások évről évre megteszik a hatásukat, így ritka esetben hallunk róla. Mégis, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mikor találkozunk beteg állattal, milyen tüneteket mutathat a fertőzött háziállatunk, és mikor kell nekünk, embereknek orvoshoz fordulnunk.