Állattenyésztés

Hogyan lehet víz nélkül halat termelni?!

Agrofórum Online

A vízgazdálkodási kérdések most a legfontosabbak a halgazdálkodás berkein belül. Itt közrejátszik az aszály, a hirtelen, nagy mennyiségben, lokálisan lezúduló csapadék, a nyári forróság, vízhiány, az oxigénhiány a vizekben stb.

A hazai halgazdálkodás helyzetéről, az ágazat nehézségeiről és lehetőségeiről beszélgettünk Lévai Ferenccel, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatójával.

– A klímaváltozás, a hosszantartó nyári hőségnapok, illetve a csapadék aránytalan eloszlása milyen hatással van hazánk halgazdálkodására?

– Ami óriási probléma a halastavaknál, hogy a párolgási veszteségek a vízfelületeken a napi 2-2,5 centimétert is elérhetik akkor, amikor tartósan 20 °C fölött van a légköri hőmérséklet. Ez azt jelenti, hogy 30 nap alatt 60-70 centiméter víz párologhat el, ami egy óriási nagy víztömeg, figyelembe véve, hogy a halastavak átlagos vízmélysége 120 és 150 cm között van és nincs utánpótlási lehetőség.

A klimatikus változások másik következménye, hogy elképesztő mértékben megnövekedett a zöld növénytömeg – hínár, nád, gyékény – térfoglalása a halastavakban. A tápláló árkok tisztán tartása is komoly odafigyelést igényel, hogy a meglévő vízmennyiség célba jusson akár az öntözőfürtökhöz, akár a halastavakhoz.

Nagy problémát jelent szintén a felmelegedéshez köthető módon, hogy nagyon nagy lett a halevő madarak által okozott kár a halastavakon. A gázlómadaraink korábban a 40-50 centiméteres parti zónába tudtak csak apróhalakat begyűjteni. Mára, mivel a halastóban már középen is csak 70-80 centiméteres víz van, a madarak nem állnak meg a part szélén, zavarják a halállományt.

Ami még legalább ekkora gondot jelent a halastavak vonatkozásában, az a téli jégborítottság hiánya. A hal változó testhőmérsékletű állat, 7 °C alatt az életfunkciói lelassulnak. Az enyhe telek miatt a védtelen halállományban a legnagyobb ellenségünk a kormorán, nemcsak gazdasági, hanem nagyon jelentős természetvédelmi károkat is okoz. Az ellene való védekezésre pedig kevés eszköz van.

– Csökken a csuka állománya. Mi lesz vele, a klímaváltozás vesztese lehet?

– Vannak olyan halfajok, amelyek inkább hűvös és tisztább vizet kedvelik, és egyébként az őshonos halfauna tagjai. A süllő és a sügér adaptálódott valamelyest a megváltozott körülményekhez, de a csuka nem bírja ezeket a 26 °C fölé emelkedő vízhőmérsékleteket. Ezen a nyáron körülbelül 30-35 olyan nap volt, amikor bizony a 28 °C-ot is meghaladta a tavi hőmérséklet a felső 60 cm-ben.

A halastavaknál a klasszikus hőrétegződés nem tud kialakulni. Nincsenek 2 méteres mély vizek, aminek a felszíne melegszik csak fel és az alsó rétegekben megmaradó hidegebb víz egy éjszakai helycserével hűtené valamelyest a tóvizeket.

– Az amur megítélése nem a legkedvezőbb jelenleg. Tényleg problémát jelentenek?

– A magyarországi halfauna megőrzése az elsődleges célunk. Azonban a gyorsan növekvő vízinövénytömeg miatt olyan sebességgel töltődnek, iszaposodnak el, és válnak víz nélküli mocsarakká a vízpartok, amire ezelőtt 30-40 éve még nem volt példa.

Erre a problémára a legjobb biológiai megoldás az amur. Egy kiváló biológiai karbantartó szerepét töltheti be.

Azokat a víztesteket, amelyek elhatárolhatók, a legkönnyebben úgy lehet tisztán tartani, hogy kitelepítjük a zöld tömeghez méretezett amurmennyiséget. Ha nem szökik el, gátolja a káros folyamatokat és kiváló halhúst állít elő belőle. Egyetlen növényevő halunk, amelynek az értéke a ponttyal egyenértékű, kedvelik a horgászok és a fogyasztók is.

– Természetes vizekben a busa is felszaporodott. Valóban ketyeg a „busabomba”?

– A természetes vizekben a busa felszaporodása kétségkívül problémát jelent. Amikor betelepítettük 1970-ben, senki nem gondolt arra, hogy olyan klimatikus viszonyok lesznek hazánkban is, ami tehetővé teszi ezen halfajok önálló szaporodását.

Azért kerültek betelepítésre, mert rendkívül gazdaságos a nevelésük. Azokat az apró élőlényeket fogyasztják (fito-, zooplankton), aminek egy részét nem tudta más halfaj hasznosítani. Gyors növekedésükkel, víztisztító képességükkel, magas hozamra lehetett törekedni a halastavakban. És ne felejtsük el, hogy mondjuk ’70-’80-as években az élelmiszer volt a fő hangsúly. Fehérjét kellett termelni és erre a növényevő halak kiváló lehetőséget biztosítottak. Nagyon jó export alapok voltak.

– Intenzív haltermelésben van további fejlődési lehetőség? Afrikai harcsa termelésben az élen járunk Európában. Esetleg ez lehet a jövő?

– Ez a legkönnyebben fejleszthető, a legdinamikusabban fejlődő ágazat. Itt már a feldolgozással együtt konyhakész terméket állítanak elő.

Az intenzív haltermelésben alapvetően afrikai harcsával foglalkoznak, ez teszi ki a termelés 90%-át, 5-6% az európai harcsa, a többi pedig a süllő és a tokfélék egy része.

Magyarország adottságai és lehetőségei szinte páratlanok a meleg termálvizek ittléte miatt. Ez tette lehetővé, hogy a magyar termelőknek nem kellett bezárniuk telepeket, mint például Németországban, Ausztriában, vagy akár Hollandiában. Nálunk az energetikai többletköltségek kigazdálkodhatók voltak azzal a földhővel, amelyet a termálvizek kapcsán nyertünk.

– Az európai átlaghoz képest itthon még mindig nagyon kevés halat fogyasztunk. (Európában az átlag kb. 20 kg/fő/év, itthon kb. 6-7 kg/fő/év). Az elmúlt években volt emelkedés, de lehet még fokozni? Hogyan?

– A hazai piacot kellene bővítenünk, jobban, többet kéne tenni azért, hogy a magyar halmarketing több helyen érjen célba. A halfogyasztás jótékony hatásairól rengeteget beszéltünk, de nehezen törünk át a hazai fogyasztási szokásokon.

Pedig a halételek a mai modern világ életstílusához jobban passzolnának. A kevés mozgással, sok üléssel, nagy kényelmi háttérrel végzett munkához nincs szüksége a szervezetnek ilyen mennyiségben zsíros húsfélékre. Sokkal inkább mediterrán diétára, ahol a halak és a zöldségek játsszák a főszerepet.

– Mi a tapasztalat, a hazai halat vagy a tengerit keresik jobban a magyar fogyasztók?

– A magyar fogyasztó halvásárlásnál is kényelemre törekszik. Mára a feldolgozók olyan friss hallal látják el a vevőket, amely megtisztítva, kifilézve, szálkátlanítva, patkóban kerül a forgalomba.

Sajnos a tengeri hal aránya a fogyasztáson belül lényegesen nagyobb, mint a saját belföldi hal, annak ellenére, hogy a tengerek vízminőségi garanciája innen követhetetlen.

Ellenben itt a magyar hal, aminél nemcsak a vízminőséget, az iszapösszetételt, a káros szennyezőket mérjük, hanem tudjuk azt, hogy ezt magunknak csináljuk. Rövid a zöld lábnyoma, nem kell szállítani, itt van helyben, és ha ma kifogtam, holnap, holnapután a kedves vevő asztalára kerül.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mennyit hoznak a méhek a konyhára?

2024. december 7. 14:10

Magyarország a Föld egyik háziméhek által legsűrűbben „lakott” helye, ami átlagosan nagyjából 13 méhcsaládot jelent négyzetkilométerenként.

Őszi teendők a termékenyebb legelőkért

2024. november 24. 08:10

Az ősz kiváló időszak arra, hogy legalább 2-3 évente talajmintát vegyünk és az eredmények alapján javítsuk a legelő termékenységét.

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Afrikai sertéspestis: nem lazulhat a fegyelem

2024. október 1. 11:10

Az őszi-téli időszakban jellemző tevékenységek kapcsán fontos, hogy mindenki tudatosan figyeljen a járványügyi előírásokra az afrikai sertéspestis megelőzése érdekében.

Ha péntek, akkor halas recept: Halchips

2019. április 12. 13:08

A MA-HAL a Nagyböjtben minden pénteken megoszt egy különleges, de könnyen elkészíthető halas receptet, ami kizárólag hazai halat használ alapanyagként.

Ma kezdődik a ponty és a harcsa fogási tilalmi ideje!

2019. május 2. 15:21

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatja a horgászokat és a halászokat, hogy május 2-án elkezdődik a ponty, a harcsa és a compó fajlagos tilalmi ideje.

Miért pont a ponty?

2018. június 27. 09:06

A beérkezett és a feldolgozott adatok alapján 2017-ben a halastó művelési ágban 29604 hektár tóterület szerepelt az adatgyűjtés nyilvántartásában, ebből az üzemelt tóterület nagysága 26065 hektárvolt.

Halpéntek: Újabb program segíti a halfogyasztás népszerűsítését

2020. október 15. 11:58

Az Agrárminisztérium kiemelt figyelmet fordít a halhúsminőségi kérdésekre, a kitűnő haltermékek elismerésére, melynek része a földrajzi árujelzők létrehozása és a Minőségi Magyar Hal tanúsító védjegy kialakítása is.