A körterozsda a körtekedvelő kertbarátok egyik réme lehet, de jobb, hogyha felülvizsgáljuk ezt a növényvédelmi jelenséget.
A kórokozó őszre már egészen rémisztő képleteket képez kedvelt gyümölcsfánk levelein. A fonákon narancssárgás, tumor jellegű képletből ,,szarvacska” jellegű kinövések képződnek. Ez a körterozsda, melynek a körte ,,csupán” köztesgazdája.
Videónkat megtekintheted a cikk végén!
A körterozsda fejlődése
Egyes borókafajok (a nehézszagú borókát írták le először, mint gazdanövényét – Juniperus sabina) alkotják fő gazdakörét, így amennyiben kertünk közelében találunk ilyen növényt, számítanunk kell a fertőzés megjelenésére. A 200-500 m-es védősáv már megoldást jelenthet, bár valljuk be, a fő gazdanövény jelenlétének kivédésére kevés esélyünk van…
A körterozsda (Gymnosporangium sabinae (Dicks)) kártétele gyümölcsön ritka, hogyha a leveleket érinti a fertőzés, akkor valószínűleg a permetező elővétele sem annyira indokolt.
Hol jelentkeznek a tünetek?
A tünetek leggyakrabban a körte levelén, ritkán hajtásán és gyümölcsén is jelentkeznek. A Juniperus fajok hajtásán és vesszőjén is megjelennek.
A tünetek leírása
A körtelevelek színén 5-10 mm átmérőjű ovális alakú, kezdetben halványzöld, majd sárga, később narancsos elszíneződésű, sárga udvarú foltok jelennek meg. A folt közepe fokozatosan sötétbarna lesz, a szabad szemmel is jól elkülöníthető apró, pontszerű spermogóniumoktól. A levél fonákán 1-2 mm-es, kiemelkedő, világosbarna exogén sztrómák fejlődnek, amelyekbe orsó alakú, sárgásfehér, rösztélia típusú ecídiumok vannak beágyazva. A levélnyélen, a hajtáson és a termésen az ecídiumok megjelenését megvastagodás kíséri. A Juniperus fajok hajtásán és vesszőjén orsó alakú megvastagodások láthatók. Az idősebb gallyakon ezek évről évre nagyobbak lesznek, végül az ágak elszáradásához vezetnek. A kéreg repedezik, hámlik, a megvastagodáson narancssárga rövid, zömök teleutocsapok képződnek. (A leírás Glits Márton és Folk Győző Kertészeti növénykórtan című könyvéből származik.)
A védekezés lehetőségei
A difenokonazol hatóanyag-tartalmú szerek vethetők be nagy hatékonysággal a fertőzés kezelésére. Lehet-e komposztálni az ilyen leveleket? A videóból kiderül…