Ősszel a szokásosnál több gyümölcs potyog a földre a sok eső és a hirtelen feltámadó hideg szelek miatt. Néha lépni is nehéz a levelek között sárgálló birsalmáktól, körtéktől, amelyeket viszont tárolni már nemigen lehet, mivel leesve megsérülnek és extrém gyorsan megbarnulnak. De akkor mihez kezdhetünk velük?
A földre hullott gyümölcs természetes trágyaként igen hatékonyan hasznosítható a kertben, csak tudnunk kell, hogyan bánjunk vele. A lehullott gyümölcsöket a komposztba dobhatjuk, de egyes állatok is fogyasztják. Akárhogy is döntünk, egy a lényeg: a gyümölcs ne maradjon a gyepen. Ugyanis amint beindulnak bennük a rothadási folyamatok, tökéletes táptalaj alakul ki a gombák és a kártevők számára, ami sem a talajnak, sem a fának nem tesz jót.
A komposztálás a legjobb megoldás
Ha nagyon sok a lepotyogó, sérült gyümölcs, és nem akarjuk mindet a komposztba dobni, érdemes madarak etetésére felhasználni ezeket, de kitehetjük a kert eldugottabb részébe a rovaroknak is. Mind szeretik a gyümölcsöket, kiváltképp a hideg, téli időszakban, amikor amúgy is nehezebben találnak maguknak táplálékot.
Mi legyen a gyümölcspéppel?
Sokan gyümölcscentrifugába teszik a lepottyanó gyümölcsöket és a sérülésmentes gyümölcshúsból kipréselik a levet, ami tápláló, vitamindús, egészséges és roppant finom. Ám a hátramaradt gyümölcspépet gyakran a kukába dobják. Ez, amellett, hogy mindent ragacsossá tesz és büdössé válik, amikor rothadni kezd, pénzkidobás is, hiszen remekül hasznosítható szerves anyag. Ha nem túl nagy mennyiségben szórjuk a komposztra, természetes trágya lesz belőle, amit később sokrétűen felhasználhatunk.
A komposztba dobhatunk alma- és körtehéjat, de csak vékony rétegben, kis mennyiségben, ugyanis ha túl vastagon rétegezzük őket, nem komposztálódnak, hanem elrohadnak. Úgy kell beszórni ezeket a komposztba, hogy elkeveredjenek fűnyesedékkel, száraz falevelekkel és más szerves hulladékkal, hogy a komposztban végbemenő bomlás kiegyensúlyozott legyen. A kupachoz adhatunk időnként egy kevés fűrészport, mivel az ennek bomlása során felszabaduló szén tökéletesen kiegészíti a nitrogénben gazdag kerti hulladékokat.
Komposztgyorsító házilag
Ha szeretnénk felgyorsítani a bomlási folyamatot, könnyedén készíthetünk házi „komposztgyorsítót”: egy zacskó száraz élesztőt oldjunk fel tíz liter hideg vízben, és öntsük rá a komposztra. Ez elősegíti a gyümölcsök gyorsabb bomlását. Igaz, először kissé alkoholos, majd ecetes szagot áraszt a komposztunk (ami nem túl kellemes), de ez azt jelzi, hogy a lebomlás megfelelő ütemben halad.