15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növényvédelmi előrejelzés

Készüljünk a lemosó permetezésre! – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Az október eleji csapadékos és változékony időjárás után az elmúlt napokban csendes, nyugodt időszak vette kezdetét. Csapadék csupán elvétve hullott, napközben a hőmérséklet 15-20 °C körül tartózkodott, éjszakánként azonban rendszeresen 10 °C alá süllyed a levegő hőmérséklete.

A nagy hőmérsékleti különbség miatt erős az éjszakai harmatképződés. A lombos fák színeződése és levélhullása jelzi, hogy megkezdődött a növények nyugalmi időszakának a kezdete.

A téli felkészülés során az asszimilációt végző klorofill átalakul más színanyagokká, a tápanyagok a fás részekbe vándorolnak, a sejtnedvek koncentrálódnak, ezáltal növekszik a fagytűrő képesség.

Haszonkertekben és gyümölcsös ültetvényekben az őszi lombszínváltozással párhuzamosan az év során különböző betegségek és kártevők tünetei jelzik, hogy milyen károsítások fordultak elő az év során, sok esetben elősegítve, intenzívebbé téve a lombhullást.

Ez az időszak alkalmas arra, hogy a tünetek ismeretében felkészüljünk az őszi és a télvégi lemosó permetezésre a leghatékonyabb lemosó készítmények felhasználásával.

A legintenzívebb lomhullást jelenleg a csonthéjas gyümölcsű növényeknél láthatjuk, elsősorban a cseresznye és a meggy esetében, de a mandula, a kajszi és a szilva alatt is erőteljesen vastagszik a levélszőnyeg.

Ebbe belejátszik a nyár közepe óta folyamatosan, kisebb-nagyobb intenzitással fertőző sztigminás levéllikasztó betegség. A kórokozó más években csak a termés betakarítása után okoz komolyabb fertőzést, de ebben az évben – elsősorban a cseresznyén – már a szüret kezdete előtt is, védekezés nélkül szokatlanul erős lombhullást idézett elő.

Sztigminás levéllikasztó betegség babérmeggyen
Sztigminás levéllikasztó betegség babérmeggyen

A kórokozó az enyhe tél miatt háborítatlanul áttelelt egyes, ugyanebbe a családba tartozó, télen is zöld dísznövényeken (babérmeggyfajok). Ezekről a növényekről már közvetlenül rügyfakadás után folyamatosan fertőződtek a csonthéjasok.

Őszibarack sztigminás betegsége
Őszibarack sztigminás betegsége

Aki védekezett a csonthéjasokat súlyosan érintő virágfertőző monília ellen, a későbbiekben pedig a gyümölcsmonília ellen, ott kisebb sztigminás fertőzés alakult ki, illetve a lombhullás is kevesebb kárt okozott.

Cseresznye sztigminás levéllikasztó betegsége
Cseresznye sztigminás levéllikasztó betegsége

A rügyfertőzés megelőzésére

Az őszi lemosó permetezés során megakadályozhatjuk a rügyfertőzés további kialakulását a fákon, a lehullott levelek mielőbbi komposztálásával elősegítjük a kórokozó szaporító képleteinek a megsemmisülését.

A lemosó permetezésre legnagyobb biológiai hatékonysággal a réz-kén tartalmú készítmények használhatók.

A permetezést szó szerint lemosásszerűen kell végrehajtani, a permetlé jusson be minden rejtett zugba a fákon. Ha díszkertünkben vannak babérfélék, akkor érdemes azokat is kezelni, mert ezzel megakadályozhatjuk a téli-tél végi ismételt átfertőződést is.

Ezt a lemosó permetezést természetesen érdemes elvégezni a többi haszon- és dísznövényen is, mert az említett kombináció széles körű hatékonysággal rendelkezik más kórokozók ellen is, valamint a két hatóanyag a biológiai védekezés alapvető eszközei közé tartozik. A lehullott lomb folyékony nitrogén trágyával való kezelése pedig meggyorsítja a levelek komposztálódását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Kártevők és kórokozók nyomása alatt – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2025. március 13. 11:10

A gabonafélék bokrosodása megkezdődött, a repce fejlődése is lendületet vett, a tőlevélrózsából megindult a szár megnyúlása.

Lemosó permetezés: mikor és mi ellen nyújt hatékony védelmet?

2025. március 12. 14:30

A lemosó permetezés ideje már bőven itt van. Milyen kórokozók ellen, és mikor nyújt védelmet?

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Miért kell eltávolítani metszéskor a gyümölcsmúmiákat?

2020. február 17. 14:21

L. Zsuzsanna kérdése: Cseresznyefámon számos aszalódott, csomóban összeragadt termés maradt, nem hullottak le. Csak az elmúlt 2 évben figyeltem meg, korábban nem voltak. Ezek is gyümölcsmúmiák?

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat az egészséges termés érdekében?

2023. április 16. 04:39

Mi ellen kell permetezni a kajszifákat, hogy egészséges maradjon a termésük?

Mi ellen hat a gyümölcsfákon elvégzett lemosó kezelés? Mikor és hogyan végezzük el?

2020. október 20. 11:48

A gyümölcsfák őszi lemosó kezelését a lombozat sárgulásakor, 50%-os lehullása után érdemes megkezdenünk.

Növényvédelmi feladatok lombhullás után

2018. október 31. 08:21

Rendkívül fontos a gyümölcs- és díszfákon ősszel előtűnő beteg részek, kár- és kórképek eltávolítása. Ezt a feladatot feltétlenül az őszi lemosó permetezés elvégzése előtt hajtsuk végre, mert csak így lesz eredményes a záró permetezés.