23℃ 17℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Állattenyésztés

Szalma a sertésistállóban: áldás és néha bizony átok is

Agrofórum Online

Sokáig éppen az volt a cél, hogy végre száműzni lehessen a szalmát a sertésistállókból, mert a használata sok munkával járt. Mára azonban kiderült, hogy túl sok állatjóléti előnye van, amelyek miatt, bár macerás, mégis szükség van rá.

A sertések szeretnek rajta pihenni, de szívesen rágcsálják is, így az unaloműzés eszköze is lehet. Az állatjólét figyelemben tartását pedig a piacon is megfizetik, és az állomány is jobb teljesítménnyel hálálja meg.

A szalma eltömítheti a trágyaelvezető rendszert

A szalma remek alapanyag, ami sokrétűen felhasználható, azonban könnyen eltömítheti a trágya eltávolítására szolgáló technológiát. Ezt mindenképpen meg kell előzni.

Ha a szalmát csak arra használjuk, hogy a sertések elfoglalják magukat, nem érdemes a földre teríteni, hanem a szalmarácsokba kell tenni. Ennek előnye, hogy egyrészt kisebb mennyiségre van szükség, másrészt az állatok számára is érdekesebb onnan kicsipkedni.

Ha a szalma alomként szolgál, oda kell figyelni az istálló megfelelő szellőztetésére, mert az alomban káros gázok keletkeznek. A sertéseknek lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a fekvőhelyüket tisztán tartsák, és olyan helyre ürítsenek, ahol a trágya gyorsan eltávolítható, vagy ahol az ürülék és a vizelet könnyen elkülöníthető.

Penészes szalma – egészségügyi problémák garmadája

A technológiai problémákon túl az állategészségügyi problémákra is figyelni kell. A betakarítástól és a tárolástól függően a szalma különböző mennyiségű port tartalmazhat. Ez irritálhatja a sertések légzőszerveit, és akár légzőszervi megbetegedések is kialakulhatnak.

Nemcsak a gabona termése, hanem a szalma is szennyeződhet baktériumokkal, vírusokkal, élesztőgombákkal és mindenekelőtt penészgombákkal és azok mikotoxinjaival. Ha a szalma dohos, poros, szürke vagy nyirkos, akkor biztosan rossz minőségű, és nagy kockázatot jelent az állatok egészségére. Különösen akkor, ha a betakarítás során nedvessé vált, vagy ha rosszul tárolták. A mikotoxinok, például a fuzáriumtoxinok, a dezoxinivalenol (DON) és a zearalenon (ZEA) többféleképpen károsíthatják a sertések egészségét:

  • Az emésztőrendszerben hasmenést, bélsérüléseket és a tápanyagfelszívódás csökkenését okozzák.
  • A mikotoxinok gyengítik az immunrendszert, így a sertések fogékonyabbá válnak a fertőző betegségekre.
  • A gombatoxinok negatív hatással vannak a kocák termékenységére.

Hogy lesz jó minőségű a szalma?

A szalma használata a sertéstenyésztésben sok esetben nagyobb munkaterheléssel, ezzel többletköltséggel jár, az automatizált rendszerek pedig szintén drágák. A jó minőségű szalma maga is sokba kerül és a tárolása is költséges lehet.

Így juthatunk minőségi és ezzel az állatjólétet javító szalmához:

  • A hosszú szálakból álló szalma kevésbé érzékeny a fuzáriumra. Ugyanakkor hajlamosabbak összetömörödni, és ebben az esetben az előnye elvész.
  • Vetésforgó: minél változatosabb, annál kisebb a gombafertőzés esélye. A kukoricát ne olyan gabonafélék előtt termesszük, amelyekből szalmát akarunk előállítani.
  • Bálázás előtt hagyjuk megszáradni,  14%-nál ne legyen magasabb a nedvességtartalma.
  • Száraz, jól szellőző, fedett helye tároljuk, madaraktól, rágcsálóktól és vaddisznóktól védve. Ez a szempont különösen fontos az afrikai sertéspestis (ASP) idején.
  • Szükség szerint használjunk tartósítószereket, például savakat (pufferelt propionsav).

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

A magyar sertéshús thaiföldi exportjáról tárgyaltak

2019. augusztus 23. 07:07

A magyar sertéshús thaiföldi exportjának engedélyezéséről és a sertéspestis elleni sikeres magyar intézkedésekről tárgyaltak Budapesten a thaiföldi agrártárca, valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) a képviselői - közölte a KKM az MTI-vel.

Nőtt a sertéságazat kibocsátása

2019. április 12. 07:03

Az ágazat importja tavaly 411 millió euró volt, az export értéke meghaladta a 330 millió eurót.

Újra gyilkolt az afrikai sertéspestis Borsod megyében

2019. január 15. 07:35

Az állategészségügyi szakemberek – az országos főállatorvos utasítására – haladéktalanul megkezdték a szükséges intézkedések végrehajtását.

Húsüzemi dolgozók fertőződtek meg Romániában

2020. július 21. 08:34

Az üzem Temes megyében található, a termelés csak egy alapos fertőtlenítés és a dolgozók újabb tesztelése esetén indulhat újra.