Agrárgazdaság

Erdővé nyilváníthatja az ingatlanomat egy új törvény?

Agrofórum Online

Az ingatlanokat érintő jogi szabályozás jelentős változás megy keresztül a közeljövőben, mivel várhatóan 2025 januárjában hatályba lép az új ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény, valamint a végrehajtásáról szóló kormányrendelet (új Inyvhr.).

Az ingatlantulajdonosok számára egy kisebb, de különösen fontos változás az erdőként nyilvántartott területek státuszának felülvizsgálata. Most van itt az idő, hogy felülvizsgálják az ingatlanjuk jogi besorolását, mert a határidők közelednek! Ebben segít dr. Ésik Julianna, a Jaczkovics Ügyvédi Iroda szakértője.

Mi az új ingatlannyilvántartási törvény célja?

Az új törvény (új Inytv.) megalkotásával a jogalkotó kiemelt céljai közé tartozott többek között az ingatlan-nyilvántartás elsőbbségének a megteremtése, vagyis az, hogy a lehető legteljesebb körben megismerhető legyen az adott ingatlannal összefüggésben fennálló összes adat, jog, tény és kötelezettség.

Bár az egyes ágazatok továbbra is vezethetik az ingatlanokra vonatkozó szakmai szempontú nyilvántartásukat, az új rendszer kötelezővé teszi, hogy az ágazati adatok az egységes ingatlan-nyilvántartásban is megjelenjenek, és ehhez kapcsoltan az ingatlan-nyilvántartási adat elsőbbségét, közhitelességét mondja ki.

De hogy jönnek ide az erdők?

Ezen elsőbbség megteremtése keretében kerül sor – egyes ingatlanok tulajdonosait kiemelten érinthető – erdők ingatlan-nyilvántartási és erdészeti hatósági nyilvántartásának az összehangolására azáltal, hogy az új Inyvhr. átmeneti rendelkezéseket tartalmaz az „Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület” jogi jelleg felülvizsgálatára és részleges kivezetésére.

Mind a régi, mind pedig az új végrehajtási szabályozás szerint egy adott ingatlanra számos jogcímen jegyezhető fel jogi jelleg, ezek egyike „az Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület”.

Ezt a jogi jelleg bejegyzést azonban a korábbi és az új Inyvhr. eltérően szabályozza. Míg a régi jogszabály nem határozta meg, hogy mely ingatlanokra lehet bejegyezni – csak arról rendelkezik, hogy az erdő művelési ágú területre nem jegyezhető be – addig az új Inyvhr. már tételesen meghatározza, tehát szűkíti azoknak az ingatlanok körét, amelyekre ez a jelleg bejegyezhető.

Mire kell figyelni?

Azon ingatlanok esetében, amelyre az új Inyvhr. hatálybalépése előtt „az Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület” jogi jelleget jegyeztek fel, a tulajdonosok 2025. június 30. napjáig bejelenthetik az ingatlanügyi hatóságnál, hogy a jogi jelleg megalapozottságát vitatják.

A tulajdonosi bejelentést követően az ingatlanügyi hatóság a beérkezéstől számított 8 napon belül az illetékes erdészeti hatósághoz továbbítja a kérelmet, aki a jogi jelleg megalapozottságát megvizsgálja, és annak fenntartásáról vagy törlése elrendeléséről határozattal dönt.

Azon ingatlanok tulajdonosai tehát, akik jelenleg is vitatják az ingatlanjaik erdő jogi jellegének megalapozottságát, 2025. január 15. és 2025. június 30. között kezdeményezhetik a vitatott erdő jogi jelleg megszüntetését.

Fontos azonban, hogy ha a tulajdonosok az előírt határidőben a tulajdonosi bejelentést elmulasztják, vagy az „Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület” jogi jelleget az erdészeti hatóság érdemben fenntartja, ezen ingatlanok 2025. november 1. napját követően a tulajdoni lapon erdő művelési ágban lesznek nyilvántartva, mely számos korlátozást jelenthet az ingatlan tulajdonosok részére.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Trump jön, a mezőgazdaság dől-borul?

2024. november 9. 08:10

Szakértők szerint négy olyan nagyobb terület van, ahol komoly beavatkozások történhetnek a második elnöki időszakban.

Fontos határt tört át a szántók hektáronkénti átlagára tavaly

2024. július 17. 09:10

A hektáronkénti legmagasabb, 2,2 millió forint feletti átlagárat a gyümölcsösökért és a szőlőkért kellett fizetni.

Nincs mese, Ukrajna visszanyerte exporterejét a gabonakereskedelemben

2024. július 16. 13:10

Az ukrajnai termelők még ma is részben a 2021-es rekordtermés jelentette bevételre alapoznak, amikor az árak is viszonylag magasak voltak.

Tévedés, hogy jobb fával fűteni, mint szénnel

2018. július 24. 10:16

A biomassza-égetésből származó üvegházhatású gáz ugyanúgy hozzájárul a klímaváltozás felgyorsulásához, mint ha kőolajat vagy szenet használtunk volna fel.

Holtfák szerepe a körforgásban

2023. április 21. 05:36

A holtfa és a hozzá kötődő biológiai sokféleség kulcsszerepet játszik az erdőben zajló biológiai folyamatok fenntartásában

Kevésbé drágultak tavaly a termőföldek - a szőlő és a gyümölcsös a legdrágább

2019. május 29. 10:20

Ismét áremelkedés jellemezte a magyarországi termőföldpiacot 2018 első három negyedévében, a növekedés mértéke ugyanakkor 2015 óta először mutatott csökkenést, annak ellenére, hogy a forgalom nem esett vissza 2017-hez képest.

Négy állami erdőgazdaságnál neveztek ki új vezérigazgatókat

2020. január 8. 13:32

Az új vezetők mindegyike a helyi erdők kezelésében tapasztalattal rendelkező erdőmérnök szakember.