Állattenyésztés

Beütött a madárinfluenza: magas szintű riasztás Ausztriában

Agrofórum Online

Idén különösen súlyos a rendkívül fertőző madárinfluenza megjelenése a szomszédos Ausztriában. A felső- és alsó-ausztriai farmokon több ezer csirkét leöltek, a bécsi egészségügyi minisztérium most megpróbálja megakadályozni, hogy romoljon a helyzet.

A 2000-es évek óta a madárinfluenza (HPAI) agresszív változatai jelentik az egyik legnagyobb gondot az európai baromfiipar számára minden évben. Eddig azonban mindig a tengerparti területek voltak a leginkább érintettek, idén azonban Közép- és Kelet-Európa – és így Ausztria – bizonyul a legnagyobb epicentrumnak az EU Élelmiszerbiztonsági Hatóságának (EFSA) „madárinfluenza-radarja” szerint.

A vírusnak jó a hideg időjárás

„Több mint 20 éve dolgozom az állatorvosi területen, de még soha nem találkoztam ilyesmivel” – számol be Ulrich Herzog, az Egészségügyi Minisztérium osztályvezetője. Herzog szerint Ausztriában az elmúlt években mindig szerencsések voltak az emberek, sajnos idén ez nem így van.

A madárinfluenza mindig tavasszal és ősszel fordul elő, amikor a vadon élő madarak vonulnak, az ürülékükkel terjesztik a vírust, amely hideg hőmérsékleten jó három hónapig fertőzőképes marad.

„Ha összehasonlítjuk a 2023-as és a 2024-es évet, azt látjuk, hogy idén korábban nőtt az esetek száma” – elemzi Friedrich Schmoll, az AGES állategészségügyi osztályának vezetője.

Az árvíz hatásai

Október elején jelentették a szezon első esetét egy házi baromfiállományban a felső-ausztriai Braunau körzetben. Amstetten kerületben öt cég és néhány vadon élő madár tesztje mostanra pozitív lett. Ez azt jelenti, hogy a betegség eljut az osztrák baromfitenyésztés központjába. Amstetten 3,3 millió állatával az ország legmagasabb baromfisűrűségű kerülete.

„Az első hullámot kicsit későbbre vártuk volna” – ismeri el Herzog. Az AGES a szeptemberi árvízzel való összefüggést is vizsgálja. A madarak állóvízben hagyott ürülékének köze lehet a terjedéshez.

Több százezer állatot öltek meg

Az érintett gazdaságokban eddig több mint 230 000 csirkét és pulykát kellett leselejteznie egy holland tulajdonú cégnek. Ezek többsége egy biberbachi cégnél volt, ahol a hatalmas logisztikai erőfeszítések miatt katonai segítségre is szükség volt.

A teherautók 137 000 elhullott csirkét Tullnba szállították tetemfeldolgozásra. Legutóbb az 1970-es években volt szükség ilyen szintű beavatkozásra, amikor a ragadós száj- és körömfájás (FMD) terjedt el a kérődzők körében az Enns környékén.

Ausztria kockázati terület

A vízimadarak terjesztik a vírust, de ritkán mutatnak tüneteket. Mára egész Ausztria fokozott HPAI-kockázatú területnek minősül. A baromfitenyésztőket arra utasítják, hogy hálókkal és fedett helyekkel védjék állataikat a vadon élő madarakkal való érintkezéstől.

Az állatokat csak zárt helyen szabad etetni és itatni. Ez utóbbihoz olyan ivóvizet kell használni, amelyhez a vadon élő madarak nem fértek hozzá – írt az osztrák Bauern Zeitung. A szakértők szerint a tüneteket csak ritkán mutató, de a vírust terjesztő kacsákat és libákat is el kell különíteni a többi házi baromfitól.

Jelek

Gyorsan fel lehet ismerni a madárinfluenza tüneteit: a lappangási idő egy-három nap. Légzési problémák, csőrlégzés jelentkezik; orrfolyás, zöldes-vizes színű hasmenés; vérzés; duzzanat a fej területén, neurológiai tünetek; a tojásrakási teljesítmény csökkenése, vékony vagy hiányzó tojáshéj; csökkent élelmiszer- és vízbevitel; fáradtság és láz a tünet.

A citromsárgával jelölt területeken fokozott a madárinfluenza kockázata, a narancssárgával jelölt területeken pedig a madárinfluenza kockázata jelentősen megnövekedett. A kék körökkel jelölt helyeken a járványt vadon élő madarakban mutatták ki, ez 14 hely összesen, az egyik Észak-Burgenlandban található. Egy helyen fogságban tartott madarakban (zöld), öt helyen pedig baromfikat érintett (piros kör).

Magyarország

Hazánkban is rohamosan terjed a madárinfluenza, a vírus H5N1 altípusát mutatta ki a Nébih laboratóriuma az elhullott állatokban.

Baranya vármegyében az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van. Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben is szigorú intézkedéseket rendeltek el. Tilos a baromfi és más, fogságban tartott madarak vásárokba történő bevitele Magyarország teljes területén.

(Kép: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Baromfiágazat: égető szükség lenne az exportra

2020. május 26. 06:37

Az exportra égető szükségünk lenne, a magyar baromfiágazat jelentősen külföldre termel. Az úgynevezett „nagyvevő országaink” részben Európában, részben Távol-Keleten vannak.

Ismét szállíthatunk kacsát és libát Kínába

2018. november 6. 07:34

Nagy István agrárminiszter a Han Changfu kínai mezőgazdasági miniszterrel való találkozót követően Sanghajban hangsúlyozta, hogy a madárinfluenza hatásainak kifutásával a Kínába irányuló baromfiexport újra növekedési pályára állhat.

Az EU 665 ezer adag, emberi madárinfluenza elleni vakcinát vásárol

2024. június 17. 07:10

Az Európai Unió meg akarja akadályozni, hogy az erősen fertőző madárinfluenza baromfiról az emberre is átterjedjen.

Madárinfluenza: lúdállományt kell felszámolni Békés megyében

2022. november 30. 10:29

Újabb tömőlúdtelep állatainál mutatta ki a magas patogenitású madárinfluenza vírust a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.